Specialized 2008 MTB

5.7.2007
<p>Jestliže si po loňské smršti novinek ve stáji Specialized někdo myslel, že se tímto krokem američtí inženýři vyčerpali své nápady a v následujících letech budou jen lehce inovovat již zavedené modely, neskutečně se mýlil. Loni prezentované novinky pro tuto sezonu totiž ve světle nejnovějších informací působí jen jako lehčí předkrm před hlavními chody, které nás možná ještě v budoucnu budou čekat. Každopádně letošní prezentace novinek určených pro sezonu 2008 opět přinesla mnoho nového.</p>

Nejžhavější novinkou a rovněž nezářivější hvězdou letošního novinářského kempu uspořádaného v půvabných horách nedaleko Madridu byl od základu přepracovaný model Stumpjumper. Tento bike, který loni oslavil 25 let své existence, se nečekaně vymanil ze své po léta zažité podoby (řeč je o plně odpružené verzi). Tu charakterizoval legendární zadní závěs FSR a našikmo pod sedlovou trubkou umístěný tlumič. Čtyřčepová koncepce FSR byla pochopitelně zachována, změnila se ale podoba celého rámu i umístění tlumiče, který je nyní situován uvnitř rámu podél sedlové trubky. Inspirace zde zcela jasně pochází od loni představené podoby Endura. S novým Endurem má přepracovaný Stumpjumper FSR společné také použití obou jednotek odpružení pocházejících přímo z dílen Specializedu. Hlavním důvodem k tomuto kroku byla i zde snaha o co nejlepší vyvážení funkce odpružení nad oběma koly, ale nejen to. Důraz byl totiž kladen také na celkovou úsporu hmotnosti, tuhost a další faktory. Pozoruhodným řešením je například spojení vidlice s rámem prostřednictví ložisek odlišného průměru, jak se to již pomalu stává novým standardem u silničních kol.


Nepřehlédněte článek o silničních novinkách u Specialized 2008


Novinek je ale daleko víc. Namátkou třeba i 29“ verze Stupjumperu jak ve verzi FSR, tak i s pevným rámem. Lehčích úprav se dočkalo také Enduro, kde se ladil chod vidlice, nebo například o něco zvětšil objem vzduchové komory u tlumiče. Pozornosti nejen příznivců této značky by neměla uniknout ani nová zapletená kola Roval v několika verzích, od lehoučké pro XC po odolnější provedení určené na jízdy těžším terénem, či několik nových vzorků pneumatik. Specialied přitom již tradičně nezapomíná ani na ženy cyklistky, pro něž určená kola doznala opět rozšíření počtu jednotlivých modelů, ale zároveň kompletního přejmenování. V novém katalogu tak již nenajdete v dámské sekci názvy jako Stupjumer, Rockhopper apod., nýbrž zcela nové – Safire, Era a Myka. Toto je jen letmý výčet novinek odstavených na letošním presscampu ve Španělsku, kompletní reportáž pak najdete v následujícím vydání vela 9/07.

Text a foto: Štěpán Hájíček

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu