ČeMBA úspěšně bojuje za bikery!

4.6.2007
<p>Ve dnech 15.- 20.5.2007 proběhla ve Velkých Karlovicích Konference národní strategie rozvoje cyklistické dopravy ČR. Akce s více než 200 účastníky a pěti konferenčními dny je pro budoucnost české cyklistiky v mnoha ohledech zásadní. Právě zde se totiž utváří budoucí podoba českého ježdění na kole. Plánuje se tu podpora a vyjasňují se priority cyklistiky v České republice. Do Karlovic se proto sjelo debatovat mocné osazenstvo – ministr pro místní rozvoj Čunek, zástupci jednotlivých krajů, starostové obcí, projektanti… Letos však přijeli také ochranáři, lesníci a ČeMBA.</p>

ČeMBA, Česká mountainbiková asociace, je jedinou organizací, která v Česku systematicky hájí zájmy bajkerů. Ačkoliv byla založena teprve nedávno, již naplno pracuje na tom, aby pro české terénní cyklisty uhájila jejich právo na užívání krajiny a zajistila jim lepší podmínky. Do Velkých Karlovic ČeMBA přijela přesvědčit úředníky, že by se pro velkou a aktivní skupinu terénních cyklistů mělo začít něco dělat.
V Karlovicích se po několika prvních přednáškách opět ukázalo, že důvod vzniku ČeMBy byl zcela nevyhnutelný. Ti, kteří rozhodují, mají pomýlenou představu, že všichni cyklisté bez výjimky touží pouze po široké asfaltové cyklostezce. Bajkeři jsou zcela opomíjeni.
Takové snaze zalít českou krajinu asfaltem se ČeMBA ve svém bloku přednášek důrazně postavila a nahlas řekla co bajkeři chtějí. Představila svoji vizi rekreační cyklistiky založenou na hravých a pestrých stezkách pro jezdce různé fyzické a technické zdatnosti. Vysvětlila, co je to singltrek, a uvedla účastníky konference do metodiky jeho projektování a realizace. Upozornila na jeho nezpochybnitelné environmentální, společenské a ekonomické přínosy.
Nakonec ČeMBA vytáhla své kongresové eso. Předseda ČeMBy Tomáš Kvasnička přivezl až z Walesu světoznámého stavitele trailů Dafydda Davise, aby se bil za české bajkery. Dafydd posluchačům prozradil taje řemesla budování singltreků, nekompromisně ukázal jeho výhody a vše doplnil ohromujícími čísly z praxe. Turisté po vybudování sítě singltreků v Coed-y-Brenin přináší do odlehlé oblasti Walesu v přepočtu 220 milionů korun ročně! Zcela naplněný sál odměnil charismatického Velšana největším potleskem celé konference.
Blok přednášek ČeMBy vzbudil na konferenci velkou pozornost. Promyšlená argumentace, zprostředkování zkušeností ze zahraničí a informace o reálných přínosech terénních stezek opravdu zaujaly. Dafydd Davis, Tomáš Kvasnička i další přednášející pozvaní ČeMBou ještě dlouho po skončení bloku vysvětlovali, konzultovali a radili. Účast ČeMBy byla úspěšná. Mladá organizace dokázala upozornit na to, že zájmy velké skupiny bajkerů jsou zcela opomíjeny. Představila singltrek jako zábavnou a přírodní alternativu necitlivého a nepromyšleného vylévání asfaltu do krajiny.
ČeMBA všem účastníkům darovala výtisk metodické publikace o singltreku. Brožurka na konferenci získala velké uznání. Její elektronickou verzi si můžete přečíst na adrese www.cemba.cz/publikace.shtml nebo stáhnout na těchto stránkách www.iVelo.cz v sekci Stahuj. Pro tištěnou verzi kontaktujte ČeMBu: cemba@cemba.cz

Vše o organizaci ČeMBA, možnostech vstupu do ní a podílení se na bikerům prospěšné věci najdete na e-mailové adrese CEMBA zavináč CEMBA.CZ, nebo na adrese WWW.CEMBA.CZ. 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu