Defekty v hlavní roli

16.7.2001
<p>Kanadský biker Roland Green by mohl být už nyní vyhlášen za smolaře letošní cross-countryové sezony. Před týdnem přišel ve čtvrtém závodě Světového poháru XC v Kanadě o jisté vítězství, když měl v závěru defekt a dojel druhý za Švýcarem Sauserem, v neděli se mu totéž přihodilo znovu v pátém díle seriálu v Durangu.</p>

V téhle bryndě však nezůstal zdaleka sám. Jako prvního postihla prázdná pneumatika Sausera, a to hned dvakrát během úvodních deseti minut, což znamenalo předčasný konec závodu. V čele se usadil Green a získal solidní, více než minutový náskok na skupinu pronásledovatelů. Historie se však opakovala a v polovině závodu Green (Trek-VW), loňský vicemistr světa, poprvé slézal ze svého Fuelu. Pomalý defekt ho donutil celkem třikrát zastavit a doplňovat vzduch ze své bombičky.
To přiblížilo pronásledovatele na dohled. Když už neměl Green z čeho doplnit ucházející duši, dvojice týmu Volvo-Cannnondale od protinožců Evans (Austr.) a Leuchs (N.Zél.) se spolu s Francouzem Absalonem (Bianchi-Motorex) ujala vedení. V posledním kole udeřil Cadel Evans (mimochodem, česká média ho po vítězství v silničním etapáku Kolem Rakouska nazvala bývalým bikerem…), získal půlminutový náskok, avšak v posledním sjezdu snad 800 m před cílem najel na kámen a píchnul! „Už jsem myslel, že mám vítězství v kapse, ale to jsem se teda mýlil,“ řekl Australan po závodě s hořkostí v hlase.
Cesta k vítězství, prvnímu v SP v kariéře, se tak otevřela pro teprve dvacetiletého Absalona, bývalého juniorského mistra světa a Evropy, druhý dojel Leuchs, třetí Evans. Za ním skončil Absalonův týmový kolega Španěl Hermida a Green, který absolvoval dvě závěrečná stoupání prakticky na prázdné zadní gumě, ještě stihl dojet pátý. Přestože přišel už o dvě vítězství v SP, stále má naději stát se prvním severoamerickým vítězem Světového poháru XC od dob Johna Tomaca (1991). V celkovém pořadí vede o 99 bodů před Hermidou, třetí Martinez (v Durangu až 20.) už ztrácí na třetí pozici více než 200 bodů. Další (6.) závod SP je na pořadu 4. – 5. srpna v Leysinu (Švýc.).
V závodě žen se letos poprvé prosadila Ausralanka Mary Grigsonová (Subaru-Gary Fisher), která přerušila sérii čtyř vítězství celku Specialized. V Durangu odsunula na druhé a třetí místo právě zástupkyně zmíněné stáje, druhou Švýcarku Blatterovou, která si stále udržuje v průběžném pořadí jasné vedení, a třetí Britku Alexanderovou.