Gunn-Rita Dahle obhájila titul mistryně světa

28.8.2006
<p>Na mistrovství světa horských kol v novozélandském Rotorua obhájila norská reprezentantka Meridy titul mistryně světa. Závodu žen dominovala před Ruskou Irinou Kalentieou a Kanaďankou Marie-Héléne Prémont. Pro Dahle již je to sedmý titul Mistryně světa, který pro Meridu získala. V posledních třech letech nepustila na vítězný stupínek nikoho jiného jak v cross-country, tak v marathonu. Vypadá to, že ostatní soupeřky si budou muset na vítězství počkat, až Gunn-Rita odejde do cyklistického důchodu.</p>

„Po mistrovství světa v marathonu ve Francii jsem byla dost unavená a navíc ještě ta dlouhá cesta na Nový Zéland. Přijela jsem ale bojovat o vítězství. Krajina na Novém Zélandu je velmi podobná Norsku, takže jsem se cítila skoro jako doma,“ řekla Dahle. Společně s ní přicestoval do dějiště mistrovství i mechanik Meridy Ralph Tiede a Dahle se tak mohla plně spolehnou na svůj stroj a soustředit se jen na závod.

V závodě mužů dojel na čtvrtém místě Ralph Näf. V první části závodu vypadal, že si pojede pro vítězství. Opakovanými nástupy roztrhal startovní pole a byl motorem vedoucí skupinky, ve které nechyběli pozdější medailisté. Ve čtvrtém kole přišla na Näfa krize, musel zpomalit a přišel tak o závěrečný boj o medaile. „Absalon se Sauserem byli dnes velmi silní a tak i malá krize měla své následky,“ řekl Näf.

I když Näf skončil těsně pod stupni vítězů, je jeho letošní bilance z mistrovství Evropy a světa famózní. V matrathonu se stal Mistrem světa i Evropy, v cross-country mu patří bronzový stupínek v Evropě a čtvrté místo na světě.

Na Mistrovství světa měl svého zástupce i český tým Meridy. Milan Spěšný dokončil v elitním závodě mužů na 49. místě.

Další medaili pro Meridu vybojoval už v pátek Ital Tony Longo v závodě mužů do 23 let, když nestačil pouze na vítězného Švýcara Schurtera.

Po vítězství Tanjy Zakelj v závodě juniorek si tak Merida z Nového Zélandu odváží z cross-country dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili.

Výsledky Mistrovství světa horských kol 2006, cross-country

Rotorua, Nový Zéland

Muži, 27.8.2006:
 

 1. Julien Absalon (FRA), 2:07:07
 2. Christoph Sauser (SUI), + 0:43
 3. Fredrik Kessiakoff (SWE), + 1:58
 4. Ralph Näf (SUI), + 4:22
 5. Hector Leonardo Paez Leon (COL), + 4:51
 6. Milan Spěšný (CZE, MERIDA), –1 kolo

Ženy, 27.8.2006

 1. Gunn-Rita Dahle Flesjaa (NOR, MERIDA), 1:55:19
 2. Irina Kalentieva (RUS), +2:45
 3. Marie-Helene Premont (CAN), +4:22
 4. Maja Wloszczowska (POL), +6:30
 5. Margarita Fullana (ESP), +7:40

Muži do 23 let, 25.8.2006:

1. Nino Schurter (SUI), 1:54:58

2. Tony Longo (ITA, MERIDA), +0:50

3. Max Plaxton (CAN), +2:34

Foto: Armin Küstenbrück

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu