Den dobytí Bastily: Francouzi oslavují Jalaberta

14.7.2001
<p>Na Tour de France je 14. červenec vždy dnem, kdy se chtějí vytáhnout všichni domácí cyklisté. Státní svátek, den dobytí Bastily. To věděl velmi dobře i 32letý Laurent Jalabert z dánského celku CSC-Tiscali, který si od počátku dnešní 7. etapy ze Štrasburku do Colmaru počínal velmi aktivně, až nakonec svoji snahu dovedl ke svému druhého triumfu na letošní Tour. Ba co víc, je teprve dvanáctým Francouzem v historii, který triumfoval na den Bastily a dokonce vedle Anquetila a Theveneta teprve třetí, komu se to povedlo dvakrát (již v roce 1995 vyhrál „Jaja“ v posvátný den 14. července etapu do Mende…).</p>

Sedmá etapa byla charakterizována jako středně kopcovitá, vedla pohořím Vogézy, obsahovala stoupání jen třetí a druhé kategorie, ale i ta favority řádně prověřila. Ti největší – Armstrong, Ullrich, Beloki a Moreau – poněkud podcenili únik pětičlenné skupiny, v níž byl vedle Jalaberta i druhý v průběžném pořadí Jens Voigt z týmu Credit Agricole. Náskok pětice narostl na více než pět minut, virtuálně se do žlutého oblékl Voigt, Armstronga a spol. ohrožoval i Jalabert. Laurent však na nic nečekal a 10 km před cíle atakoval právě ve chvíli, kdy v nebezpečném sjezdu upadl Ital Basso (Fassa Bortolo). Souputníkům ze skupiny uprchlíků unikl, aby přijel sólově (letos se to na TdF stalo poprvé) a v klidu vychutnával v Colmaru triumfální ovace davů v den všech Francouzů.
Do žlutého se oblékl další z domácí ekipy Credit Agricole, Němec Jens Voigt (29) vystřídavší kolegu O’Gradyho. Mohl se tak trochu cítit doma, protože na trati, která vedla Alsaskem nedaleko německých hranic, stála řada jeho krajanů, i když ti počítali spíše s Ullrichem.
Voigt vyhrál v roce 1994 u nás Závod míru a sezonu 1997 strávil v česko-australském celku Giant-ZVVZ. Kdysi ho Telekom odmítl, nyní je teprve desátým německým cyklistou ve žlutém trikotu TdF a navíc na něj favorizovaný krajan Jan Ullrich, v jehož stínu závodí již od amatérů, ztrácí bezmála šest a půl minuty…
Zaváhání by mohl litovat i obhájce prvenství Armstrong (celkově –5:56 min. na Voigta a na Jalaberta –3:22 min.), protože Němec i Francouz jsou skvělí časovkáři a jak se ukázalo, Jalabert zatím stačí i v kopcích a dostal se letos po zranění v úvodu sezony do skvělé pohody, i když usilování o celkové prvenství si nechce byť jen připustit.
Lance Arnstrong navíc ztratil jednoho důležitého muže své gardy US Postal. Christian Vandevelde, který již spadl v časovce družstev a způsobil tak svému lídrovi nepříjemnou časovou ztrátu, dnes opět skončil na zemi a závod po zranění vzdal (etapa se stala osudnou mj. také pro vítěze loňské závěrečné etapy TdF v Paříži Itala Zaniniho z Mapei a pro Francouze Rinera z Cofidisu – 4. na Tour 98). Vandevelde si zlomil ruku, po pádu ještě tři kilometry vydržel v sedle, ale pak definitivně odstoupil.
Jediný Čech na startu Tour Ján Svorada etapa protrpěl ve skupině sprinterů a dojel do cíle na 141. místě se ztrátou 18:41 min.

Výsledky 7. etapy

 1. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali 4:06:04 h.
 2. VOIGT Jens (Něm.), Credit Agricole,
 3. ROUX Laurent (F), Jean Delatour, oba –11
 4. CUESTA Inigo (Šp.), Cofidis –13
 5. BASSO Ivan (I), Fassa Bortolo –1:36
 6. ETXEBARRIA David (Šp.), Euskatel-Euskadi –04:28
 7. VINOKUROV Alexandre (Kaz.), Deutsche Telekom
 8. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour
 9. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo
 10. BOUYER Franck (F), Bonjour
 11. O’GRADY Stuart (Aus.), Credit Agricole
 12. ULLRICH Jan (Něm.), Deutsche Telekom
 13. MANCEBO Francisco (Šp), iBanesto.com
 14. JULICH Bobby (USA), Credit Agricole
 15. BELOKI Joseba (Sp), ONCE
 16. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal, vš. –4:28

Celkově po 7. etapách

 1. VOIGT Jens (Něm.), Credit Agricole, 29:51:29 h.
 2. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali –2:34
 3. O’GRADY Stuart (Aus), Credit Agricole –04:03
 4. JULICH Bobby (USA), Credit Agricole –04:26
 5. GONZALEZ GALDEANO Igor (Šp.), ONCE, at 05:00
 6. BELOKI Joseba (Šp), ONCE –05:10
 7. SASTRE Carlos (Šp), ONCE –05:11
 8. JAKSCHE Jorg (G), ONCE –05:15
 9. MOREAU Christophe (F), Festina –05:20
 10. GUTIERREZ Ivan (Šp.), ONCE –05:23
 11. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal –5:56
 12. BOTERO Santiago (Kol.), Kelme –6:14
 13. ULLRICH Jan (Něm.), Deutsche Telekom –6:23

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu