Kopřivnický Drtič – náročný mtb maraton “za stovku”

13.7.2005
<p>Zajímavý maraton připravují již tradičně v Kopřivnici. Je koncipován jako nezávodní a poloorientační a to jej činí značně odlišným od ostatních. Účastníci při prezentaci vyfasují kvalitní barevnou mapu se zakreslenou a popsanou tratí a pak je to již jenom na nich, kolik toho zvládnou. Přílišného bloudění se však obávat nemusí, neboť trať vede z větší části po turistickém značení a místa, kde pořadatelé předvídali bloudění, přece jenom označili vlastními šipkami. Bikeři jsou tak ale občas přinuceni mrknout do mapy, kam mají dál jet, což ale není na škodu, neboť aspoň všichni vědí, kudy projíždějí. Mnohem zajímavější je ale nezávodní charakter akce, to činí z tohoto maratonu opravdu poklidnou akci. První dojíždějící do cíle nejsou nijak oceňování a tak většina účastníku doopravdy nezávodí a trať a průjezd krajinou si spíše vychutnávají.</p>

Jediným pravidlem tak je, že všichni vyrazí na tzv. nejdelší trasu, po které sbírají tzv. kontroly a po této trase jedou tak dlouho, dokud mohou. A až jim dojdou síly, tak mají od pořadatelů zakreslené tzv. zkracovačky, které je dovedou poklidněji do cíle. V cíli se každému zapíše čas dojezdu a počet razítek. Kontroly jsou taktéž raritní, jsou dvojího druhu: pevné, předem známé horské chaty, kde si účastnící sami narazí do mapy razítko a od minulého roku také tzv. tajné kontroly, což jsou dobře viditelné cedule s kleštičkami známými z orientačních běhů. Rozmístění tajných kontrol není dopředu nikomu známo a dokonce není znám jejich počet, čímž nikdo až do cíle nebude vědět, zda-li byl úspěšný a projel všemi kontrolami.

Drtič je tak znám tím, že skoro nikdo se nikam nežene a většina účastníků spojí návštěvu horské chaty také s občerstvením a odpočinkem. První časový limit je totiž plných 11 hodin a je určený pro ty, co chtějí stihnout losování od začátku. Každý rok se však najde početná skupina těch, kteří dají přednost tomu, aby za každou cenu sesbírali všechny kontroly. Pro ně je určen druhý časový limit, 13 hodin, ale ani ten není pořadateli strikně dodržován a tak vás zapíšou i když dojede 14 hodin po startu. Tolik času k projetí trasy vám na žádném jiném maratonu „nedarují“.

Ačkoliv je průběh Drtiče spíše pohodový, tak vlastní trať má k pohodě daleko, rozhodně to není žádná „padesátka po rovině“. Při Drtiči objedete rozsáhlé území Beskyd, dojedete z Kopřivnice až na hranici se Slovenskem, projedete atraktivní Pustevny a také jezdivý hřeben Bumbálka-Soláň-Ptáčnice. Výjezd na poslední velký kopec, Velký Javorník, je tak už pro některé třešničkou na dortu a pro jiné také „posledním hřebíkem do rakve“. Nejdelší trasa má 115km a převýšení 2500m.

Nakonec se ale všichni (no skoro všichni) zase sejdou v Kopřivnici na letním stadióně, kde na ně čeká posezení, občerstvení, vapka, sprchy a pamětní kovové medaile pro většinu účastníků (dle sesbíraných kontrol). Celý den vrcholí v předvečer tombolou, kde mají všichni přítomni stejnou šanci vyhrát některou z hodnotných cen.
Co říci závěrem? Snad jen to, že levné startovné 100,–Kč (do 15.7.) příjemně překvapí a že nemusíte mít obavy z tlačenice na trati, počet účastníků byl minulý rok 462 bikerů a brzo po startu se „balík“ rozplynul v Beskydských kopcích.

Všechny další informace najdete na: www.cykloart.cz/drtic kde jsou kromě fotogalerií z let minulých také zajímavé např. názory účastníků.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu