LÉTO, BAJKY, FESTIVAL

15.3.2005

Poslední červnový víkend (24. – 26.) bude i letos patřit cyklistickému festivalu Apache Jestřebí hory 2005, který se už podruhé uskuteční ve východočeské Úpici. Loňský zkušební ročník přinesl velké množství kladných ohlasů a tak jsme se rozhodli v projektu pokračovat. Rádi bychom začali novou festivalovou tradici v Čechách.

Cyklistický festival Apache Jestřebí hory je určen široké veřejnosti, lidem všech věkových a výkonnostních kategorií, cyklistům amatérským i profesionálním, cykloturistům, zkrátka všem příznivcům cyklistiky, sportu a aktivního způsobu života. V průběhu víkendu se uskuteční 6 závodů v rozličných cyklistických disciplínách (MTB maratón, silniční časovka, MTB kritérium, MTB závody mládeže, sjezd a dual slalom), cykloturistická hvězdicová jízda, netradiční minizávody (vytlačovaná, jízda zručnosti apod.) a exhibice. Ve spojení s bohatým doprovodným programem „Bujará Úpice“ tak vzniká třídenní sportovně-společenská událost nabízející velmi široké spektrum sportovního vyžití, zábavy a aktivního odpočinku.

Region Jestřebí hory je díky své poloze, členitosti a rozmanitosti naprosto ideálním prostředím pro cyklistiku. Je vhodným výchozím místem pro četné cyklistické vyjížďky do blízkých Krkonoš, Adršpašsko-Teplických skal, Broumovských stěn, Babiččina údolí apod. Regionem vede několik značených cyklistických tras s napojením na sousední Polsko.

Hlavním závodem festivalu je sobotní MTB maratón, který je součástí Českého poháru, seriálu maratónů časopisu Cykloservis a Apache Tour 2005. Trasy dlouhé 105 a 55 km se vinou krásnou a členitou krajinou Jestřebích hor a Podkrkonoší. Trať je oproti loňsku zcela jiná a o něco náročnější. Festival však začíná již v pátek a to závodem v silniční časovce jednotlivců na 20 km, který bude vhodný na rozjetí před sobotním maratónem. Časovka je oficiálním závodem oslav 110. výročí cyklistiky v Úpici a tak se na startovní čáře potkáte s některými legendami tohoto sportu. Druhým pátečním závodem je MTB kritérium, které se pojede na 1,5 km dlouhém okruhu v okolí náměstí. Závod je určen jak profíkům tak hobíkům. V sobotu dopoledne se kromě maratónu pojede MTB závod mládeže, který je zařazen do cyklistického poháru mládeže Svazu cyklistiky Královehradeckého kraje a mládežnického bikového poháru Jestřebích hor. Odpoledne pak budou probíhat netradiční minizávody a trialové exhibice. Neděle je vyhrazena pro adrenalinové disciplíny: závod ve sjezdu a dual slalomu, který se bude konat v nedaleké „Pálence“ ve Rtyni v Podkrkonoší. Ti, kteří se bojí z kopce se mohou zúčastnit cykloturistické hvězdicové jízdy. Ta má starty v jednotlivých obcích regionu (celkem 12), doporučenou zastávku v „Pálence“ a společný cíl na Úpickém náměstí. Pro nejlepší závodníky budou připraveny poháry a hodnotné věcné ceny.

Festival však není jen o sportu. Od pátku až do neděle bude probíhat doprovodný kulturní program „Bujará Úpice“. Vystoupí hudební skupiny a zpěváci různých žánrů od folku až po punk, bude se tančit, soutěžit a pít. Centrum festivalu na úpickém náměstí nabídne kompletní servis. K dispozici bude úschovna kol, internetová kavárna, festivalové expo, stolní fotbálky, kryté sezení, bohatě zásobená hospoda s širokou nabídkou jídel a dostatek pivních výčepů . Nedaleko náměstí budete moci využít „free camp“.

Na festivalovém webu www.festivalcyklistiky.cz najdete aktuálně rozpisy jednotlivých závodů, program festivalu, fotografie a video z minulého ročníku a hlavně se už můžete začít přihlašovat na MTB maratón. Pozor! Prvních 100 přihlášených na dlouhé trase bude mít zajištěn start z první vlny.

Tištěné propozice maratónu s přihláškou a informacemi o festivalu najdete v dubnovém časopise Velo.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu