Beskyd Tour se změnami!

14.12.2004
<p>Asi nejvýraznější změny zaznamenal z maratonských závodů Velo série pro příští rok Beskyd Tour. Není třeba čekat, přinášíme je tak, jak jsme je obdrželi od pořadatele.</p> <ol> <li>oba závody startují ve Frenštátě pod Radhoštěm</li> <li>silniční BT má zcela novou trasu s více horským a přírodním charakterem, délka 180, převýšení 3000m, dvě horské prémie.</li> <li>MTB start v neděli, v sobotu volný vstup na lanovku na Pustevny, do aquaparku.</li> <li>trasa MTB částečně změněna, z níže popsaných důvodů, výsledkem je méně asfaltu, míň kamení, obtížnost zůstává určitě stejná. Délka 90 km.</li> <li>silniční BT má nového generálního sponzora</li> </ol>

Ještě ani nezačala pořádná zima a už jsme tady s ohláškou na jedenáctý ročník Beskyd Tour. Letos má tato časnost svůj důvod, a tím jsou už dříve avizované změny v organizaci Beskyd Tour. Do jeho startu ale ještě zbývá devět měsíců a vzhledem ke změnám se na detailech může ještě leccos změnit. Chceme ale závodníkům podat co nejúplnější informaci o charakteru příštího ročníku Beskyd Tour. V roce 2005 začínáme začínáme psát druhé desetiletí historie Beskyd Tour a byla by škoda nevyužít toho k oživení a omlazení jeho tváře. Nejviditelnější změnou je přemístění dějiště akce do Frenštátu pod Radhoštěm. Opět jsme sice pod Radhoštěm, ale na jeho druhé straně, deset kilometrů od původního centra v Rožnově. Oba dva závody budou startovat na náměstí a cíl bude jen kousek odtud.
Silniční Beskyd Tour se stává opravdu jízdou kolem Beskyd, jak vyplývá z názvu, ale nedalo se to s jistotou říci o většině dosavadních ročníků. Znamená to, že jsme se rozloučili s Hostýnskými a Vizovickými vrchy a vrháme se do centrálních Beskyd. Poznáte málo známé cesty, podíváte se i na Slovensko, kde zažijete jízdu po hřebenovce s mimořádně kvalitním asfaltem, krátká i dlouhá trasa projedou společně Hukvaldy, rodiště Leoše Janáčka, malebným Štramberkem a obě trasy nemine výjezd na Pustevny. Dlouhá trasa potom absolvuje čtyři slušné kopce a po stoosmdesáti kilometrech délky a třech nastoupaných končí opět ve Frenštátě pod Radhoštěm.Všechny detaily kolem trasy, přihlášek budou koncem roku 2004 zveřejněny na webu, který taky dostává novou podobu.

MTB Beskyd Tour
Šestého ročníku horského Beskydu se rovněž dotknou změny. Na rozdíl od silničního, ale nejde o to změnit už ojetou trasu a nabídnout závodníkům něco nového. Účastníci dosavadních pěti ročníků se jistě nebudou přít o tom, že trasa závodu je mezi našimi maratony jedinečná jak svým profilem, tak charakterem. O beskydských šutrech toho již bylo nemálo napsáno stejně jako o nekončících kopcích. Na některých úsecích trasy byly loni vyhlášeny nové přírodní rezervace a v těch je bohužel zaveden určitý režim, který neumožňuje průjezd závodníků. Proto jsme byli nuceni dosavadní trasu přizpůsobit novým podmínkám. Výsledkem je devadesátikilo­metrová trasa s tříkilometrovým převýšením. Na trase ubylo asfaltu i kamení, po startu a výjezdu přes Vlčinu nad skokanskými můstky na masiv Javorníku si budete užívat travnatých cestiček , dvou kilometrů sjezdu vlásenkou. Po návratu na původní trasu se bude na vrcholku Radhoště rozhodovat o prémii, dalším bodem na trase je starý známý Mariňák a po něm nový úsek na Hlavatou a Grapy, kde trochu přitvrdíme i to kamení se zase objeví. Pak po původní trase přes Mečovou zpátky. Pustevnami se jenom mihnete bez tradiční zastávky na občerstvovačkách a dlouhým sjezdem do údolí se dostanete do cíle.
Celkově se dá tvrdit, že nová trasa si zachovala náročnost původní trasy, přibylo jezdivých úseků , sjezdy nejsou všechny kamenité, ale tlačení kola do kopce se taky nevyhnete nejspíš na radhošťské sjezdovce a na Kladnaté-Grapách.
Samozřejmě nezapomínáme na ty, kteří si netroufají na dlouhou trasu a bude připravena i čtyřicetiki­lometrová varianta.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu