Tým Credit Agricole v časovce šokoval

12.7.2001
<p>V dnešní 5. etapě Tour de France, jíž byla pro celkové pořadí jednotlivců vrcholně důležitá časovka družstev na 67 km mezi Verdunem a Bar-le-duc, porazil favorizované devítičlenné formace Once, Telekom a US Postal tým vedoucího závodníka Stuarta O'Gradyho, francouzský Credit Agricole, který nyní v průběžném pořadí zaujímá první tři příčky v pořadí O'Grady (Austr.), Voigt (Něm.), Julich (USA).</p>

V deštivém a větrném počasí se proměnila časovka, v níž je každý čas závodníka započítáván do celkového pořadí, ve velmi náročnou zkoušku, na níž nebudou v nejlepším vzpomínat oba hlavní kadidáti na korunu krále Tour de France – Lance Armstrong a Jan Ullrich. Armstrongův tým US Postal ztratil na Credit Agricole 1:26 min. poté, co Američan Vandevelde při střídání a přejezdu bílé dělící čáry na vozovce podklouzl a strhl na zem také Herase. Ostatní museli na dva nešťastníky počkat, ztratili rytmus a skončili celkově čtvrtí. Navíc došlo ke zmatkům v komunikaci, protože nejdřív tým pokračoval dál v plném tempu, teprve po chvíli přišel od direktora Bruyneela pokyn počkat na Vandeveldeho a Herase. Co je však pro Armstronga nejhorší, ztratil téměř minutu na tým Once a jeho lídra Josebu Belokiho, vynikajícího vrchaře, loni třetího na TdF, jehož slovo jistě přijde v Pyrenejích a v Alpách.
Třetí místo v časovce obsadila stáj Festina s prvním nositelem žlutého trikotu v letošním ročníku Christophem Moreauem, na své poměry jelo výborně časovku i převážně vrchařsky sestavené Kelme (5., podařilo se mu tak udržet ve hře své hlavní eso, loňského krále kopců na TdF, Kolumbijce Botera) a také Rabobank (6., Boogerd má stále šanci na první desítku).
Velmi nepřesvědčivý byl výkon Telekomu (7., –1:50 na Credit Agricole). V závěru nevydržel tempo a odpadl Ullrichův poručník Livingston, navíc nositel zeleného dresu Zabel měl defekt, sestava Telekomu se tak rozpadla. Ullrich ani Arnstrong však neztrácejí hlavu, v horách nemusí minuta ztráty vůbec nic znamenat.
Ullrich teď ztrácí na Armstronga 27 vteřin, což je jistá psychologická výhoda pro Američana.
Týmová jízda na čas vůbec nevyšla stájím CSC-Tiscali, Mapei, Fassa Bortolo či iBanesto.com, Prakticky ze hry o první tři místa už vypadli Mancebo, Garzelli, Jalabert či Belli. Časovka družstev je velmi krutá disciplína.
Celkové pořadí TdF po 5. etapách:

1. O’Grady, 2. Voigt –26, 3. Julich –27, 4. I. Gonzales Galdeano –57, 5. Beloki –1:07, 6. Sastre (všichni tři Šp.) –1:08, 7. Jaksche (Něm., všichni čtyři Once) –1:12, 8. Moreau (Fr., Festina) –1:17
Ostatní:
15. Armstrong (USA, US Postal) –1:53
17. Botero (Kol., Kelme) –2:11
19. Ullrich (Něm., Telekom) –2:20
21. Heras (Šp., US Postal) –2:34
24. Boogerd (Niz., Rabobank) –2:47
25. Jalabert (Fr., CSC) –3:19
29. Garzelli (It., Mapei) –3:44
36. Mancebo (Šp., iBanesto.com) –4:40
45. Belli (It., Fassa Bortolo
47. Merckx (Bel., Domo) –5:02
60. Hamiton (USA, US Postal) –8:38
143. Svorada (ČR, Lampre) –30:03

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu