Info o Muldě a Muldičce od pořadatelů

11.11.2003
<p>V neděli 12.10.03 proběhl v Brně-Lesné již sedmý oficiální ročník tradičního brněnského okruhového závodu horských kol pro amatéry RAVO Soběšická Mulda 2003 a druhý ročník závodu na kolech po louce pro děti do devíti let Velo Hanák Muldička 2003. Tradičně pěkné a slunečné počasí s teplotami kolem patnácti stupňů způsobilo, že byl téměř vyrovnán dosavadní rekord “Muldy” v počtu účastníků z roku 2001, protože na její start se letos postavilo 400 cyklistů ve dvanácti kategoriích. “Muldičku” pak jelo rekordních 95 dětí. Celkem se obou závodů dohromady zúčastnilo 495 cyklistů. Díky počasí byla navíc trať převážně suchá a tudíž méně fyzicky i technicky náročná než v loňském roce a nebylo tedy nutné pomáhat závodníkům pokládáním koberců do blátivých úseků jako loni.</p>

Přestože se v Brně a blízkém okolí se letos pořádalo (pokud je mi známo) třináct MTB závodů (neuvažuji šestidílný seriál horských kol Pohár Drahanské vrchoviny – http://www.drahany.aktualne.cz/ , orientovaný především na omladinu z pořadatelských obcí), jen na třech z nich jelo více závodníků než na “Muldě/Muldičce” (nešlo však o XC závody, ale o jeden maraton s trasami cca 100/50 km a dva maratonky s trasami cca 50/30 km).

1, http://www.biketour.cz/ – Hošek Motor Bike Tour – 6.9.03, cca 53 osob na 72 km, 143 osob na 50 km, 69 osob na 20 km, celkem cca 265 dospělých, děti neuvedeny 2, http://sweb.cz/…olemvysl.htm – Blanenský Golem – 13.9.03, počet startujících na krátké trase 85 osob, dlouhá trasa 156, celkem 241 osoba 3, http://www.b50.cz – Brněnská padesátka České spořitelny – 21.6.03, 374 lidí na dlouhé trase, 91 lidí na krátké trase, 11 žactvo, 57 dětí, celkem cca 476 lidí nad 10 let + 57 dětí do deseti let, celkem 533 lidí 4, http://baracek.webblast.cz/default.asp?… Žernovský Mazec – 23.8.03, cca 280 lidí 5, http://www.galantbrno.cz/…da/index.htm – Merida Bike Tour – 14.6.03, 431 dlouhá trasa, 631 krátká trasa, celkem 1062 osob 6, http://www.volny.cz/z.habrovec – Svatoslavská Šlapka – 7.6.03, počet účastníků neznám, odhad 250 osob 7, http://www.volny.cz/starobrnotour/ – Starobrno Tour – 8.5.03, 541 MTB dlouhá trasa, 196 silnice, 199 MTB krátká trasa, celkem 936 osob 8–13, http://www.pells.cz – Pell’s Cup – seriál pěti XC závodů, jednoho maratonku a jednoho silničního závodu, zaměřený spíše na registrované jezdce: 26.4. Blansko – 175 + 18 dětí, 17.5. Č. Hora maratonek – 199 + 17 dětí, 31.5. Okrouhlá – 131 + 20 dětí, 7.6. Slavkov – 160 + 20 dětí, 6.7. Kuřim – 167 + 25 dětí, 30.8. Luleč – 112 + 17 dětí, 6.9. Brno silnice – 72 lidí.

Pořadatelé z občanských sdružení Defekt a SK Kondor připravili pro letošní rok deset novinek oproti loňsku: zaslání tištěných výsledků “Muldy 2002” a předběžných pozvánek na ročník 2003 mnoha dosavadním účastníkům závodu poštou domů, pěknou dvoubarevnou pozvánku složenou jako leporelo a vytištěnou v počtu asi 3000 kusů, vložení pozvánek na “Muldu” do tašek pro účastníky dvou maratonků ze seriálu Kolo pro život, možnost placení levnějšího startovného předem v brněnském cykloobchodě Velo Hanák, hlídané parkoviště kol, možnost objednání videozáznamu ze závodu na VHS kazetě, vysílání pozvánek na závod v Českém Rozhlase Brno, speciální startovní čísla se jménem závodníka pro šestnáct nejvěrnějších účastníků “Muldy” a krásný (cca 30 cm vysoký) skleněný broušený “Putovní pohár starostky MČ Brno-sever” pro absolutního vítěze závodu na 30 km.

Samozřejmě zůstalo vše, co se již dříve osvědčilo: souběžně s “Muldou” probíhající závod pro nejmenší děti do 9 let včetně, nazvaný “Muldička” (pořádaný ve spolupráci s Bezbariérovým centrem volného času Lesná-Milénova), soutěž pro nejméně tříčlenné rodinné týmy, měření časů pomocí čipů ChampionChip, pěkná startovní čísla darovaná po závodě účastníkům na památku, v losovaní hodnotné zboží v ceně kolem 62000,– Kč především od firem Progress Cycle a Velo Hanák, od Městské části Brno-sever a od některých prozíravých brněnských cykloobchodů, mobilní WC, plastové odpadové nádoby, sanitka rychlé záchranné pomoci a dva lékaři na trati, obalení nebezpečných stromů pytli naplněnými PET lahvemi, kvalitní ozvučení, cisterna s vodou na umývání kol, “středověké” občerstvení z Nového Hradu a stánek s langoši, prodejní stánky se sportovním oblečením, možnost aby méně odvážní závodníci a závodnice variantně scházeli nejobtížnější sjezd závodu, možnost tréninku s jedním z pořadatelů na trati den před závodem, oficiální vylepení asi 150 graficky velmi zdařilých barevných plakátů o velikosti A3 na výlepové plochy v Brně a umístění dalších asi 100 kusů do cykloobchodů a na místa bikery často navštěvovaná, možnost zaplatit levnější startovné předem převodem na účet organizátorů, včasné oznámení o konání závodů v Pelotonu a v místních i regionálních tiskovinách (Severník, Naše Noviny, Žabovřeský Zpravodaj, Rovnost), komentátor Erik Řezník z Blanska, možnost zakoupení CD-ROMu m.j. s fotografiemi z ročníků 1996–2002 a s videozáznamy z ročníků 1998–2002.

Zmínku zaslouží i fakt, že, m.j. díky podpoře MČ Brno-sever, všichni vítězové (3 kluci a 3 holčičky) na Velo Hanák Muldičce 2003 dostali OPRAVDOVÉ cyklistické dresy. Zbývajících 12 medailistů dostalo cyklistické rukavice a všech 95 soutěžících dětí dostalo zdravé kokosové ořechy. Firma Velo Hanák pak věnovala všem dětem na Muldičce cykloláhve ve firemním designu….. Bohužel zřejmě díky nečekaně vysoké účasti 95 dětí (loni se zúčastnilo jen 34 dětí), zaskřípalo letos na “Muldičce” tradiční ruční měření času a organizace průjezdů do druhého kola u kategorií M3/Z3. Ač pořadatelé “Muldy” z Defekt o.s. měření času ani organizaci závodu dětí do devíti let přímo v den závodu nezajišťovali, přesto se všem účastníkům “Muldičky” i jejich rodičům za chyby ve výsledcích a organizační zmatky moc omlouvají. Pro příští ročník “Muldičky” bude nutné najít nové obětavé spolupracovníky. Budeme pátrat v řadách rodinných příslušníků pořadatelů “Muldy”, ale možná že by nám mohl pomoci i někdo z rodičů závodících dětí nebo někdo z osvícených příznivců horské cyklistiky. Pomůžete nám ?

V informacích o závodě by neměly chybět také statistické údaje, takže tady jsou: v hlavním závodě na 30 km vyhrál Jan Jobánek v čase 1:17:59 hod. a odnesl si i křišťálový broušený putovní pohár. Obrovské výkonnostní rozdíly mezi účastníky závodu a skutečnost, že se závodu zúčastňuje stále více opravdových amatérů (což je jedním z hlavních cílů pořadatelů) lze dobře dokumentovat i na letošním nejhorším čase na 30 km, který má hodnotu 2:40:59 hod. a je zároveň nejhorším časem na této trati v historii závodu. V letošním roce se také třikrát přepisovaly historické statistiky “Muldy”: teprve patnáctiletá Andrea Pechová se stala nejúspěšnější účastnicí “Muldy”, protože zde dosáhla svého čtvrtého vítězství (tentokrát již v kategorii ženy 18–39 let). Padl také traťový rekord v kategorii žen 40+ let a rekordmankou se nově stala Radana Milerová, která zdolala 15 km za 1:00:26 hod. Snad nejpozoruhodnější je změna na místě držitele rekordního času v kategorii mužů 40+ let na 30 km. Dosavadním rekordmanem byl Libor Matějka, známý to cyklistický trenér a bývalý závodník, který svého času dosáhl v roce 2000 na absolutně suché trati. Přesto byl jeho čas letos na mírně vlhké trati překonán hned čtveřicí závodníků. Novým rekordmanem v této kategorii je tedy nyní Petr Mazel z Křenovic s časem 1:25:51. Gratulujeme. Celkové výsledky najdete samozřejmě na webu závodu http://www.czex.cz/mulda . Fotografie od některých, na Muldě přítomných, fotografů lze najít např. na: http://www.sweb.cz/mulda1 , http://www.kn.vutbr.cz/~wirt , http://www.hady.cz , http://www.volny.cz/…da/index.htm .

Letošní závod opět potvrdil kdo je nejvěrnější účastník “Muldy”: ve všech sedmi oficiálních ročnících a v jednom ročníku neoficiálním startoval jen jediný člověk, Milan Fajt. Další dva lidé se zúčastnili všech sedmi oficiálních ročníků (Luboš Neckař a Lukáš Vlach) a šest lidí startovalo v šesti ročnících (Dušan Bartoš, Jan Rada, Ondřej Stupka, Miroslav Sýkora, Ladislav Šimerle senior, Dalibor Uher). Všem výše jmenovaným moc děkujeme za přízeň.

Nejmladšímu účastníkovi letošní “Muldy” bylo 8 roků (na “Muldičce” jely samozřejmě i děti mladší, nejmladší dítě mělo 3 roky a kousek), nejstaršímu závodníkovi pak bylo 60 let. Někteří závodníci přijeli dokonce až z velmi vzdálených míst, např. z Holic, Ústí n. Orlicí, Žďáru n. Sázavou, Uherského Hradiště, Moravské Třebové, Přerova, Znojma, České Třebové, Prostějova, Olomouce, Svitav, Brušperku, Hradce Králové, Bučovic, Nového Jičína, Ostravy, Vysokého Mýta a Prahy.

Na závěr je vhodné zmínit nějaké zajímavosti:

 • Po loňské a předloňské úspěšné účasti neslyšících, jel letos “Muldu” opět minimálně jeden neslyšící.
 • Loňský příklad Filipa Degla, který jel “Muldu 02” v obou závodech pro dospělé (na 15 i na 30 km), měl širokou odezvu a letos již takových nadšenců bylo šest: Filip Degl, Jan Kučera, Jaroslav Matoušek, Ondřej Stupka, Vladislav Jankových a Roman Krejčí. Další zdvojené starty (10 a 30 km) absolvovali také teprve sedmnáctiletí mládežníci Michal Crha a Marek Vidlák.
 • Překvapila vysoká účast v soutěži rodinných týmů. Přihlásilo se totiž 10 týmů (dva dokonce čtyřčlenné) a to ještě minimálně jeden další tým (Podborští) jel “Muldu” bez přihlášení a nemůže být tedy oficiálně klasifikován.
 • Na “Muldičce” startovali v kategorii M3 (kluci 8–9 let) Matěj Brothánek, Jan Brlica, Tomáš Pýcha a Jakub Šafář vzápětí poté, co úspěšně dokončili závod na 5 kilometrů v kategorii M5 na “Muldě”. Tomáš Pýcha z Holic dokonce obsadil ve svých devíti ! letech páté místo v kategorii M5 (chlapci 10–12 let na 5 km), když za dvanáctiletým vítězem tohoto závodu zaostal jen o 47 vteřin !!

Letošní ročník závodů RAVO Soběšická Mulda a Velo Hanák Muldička je tedy úspěšně za námi, a nám, pořadatelům z občanského sdružení Defekt a SK Kondor, nezbývá nic jiného, než vás pozvat na ročník další, který se pojede někdy příště v tradiční neděli a určitě opět za slunného a teplého počasí.

Stručné výsledky “Muldy” podle kategorií (celkem jelo 400 lidí):

M30 – muži 18–39 let, 30 km, startovalo 124 cyklistů

 1. Jobánek Jan 1:17:59
 2. Jambor Aleš 1:18:41
 3. Vaňous Jan 1:20:02

V30 – muži 40+ let, 30 km, startovalo 23 cyklistů

 1. Mazel Petr 1:25:51
 2. Orlich Petr 1:27:36
 3. Uher Dalibor 1:28:51

M15 – muži 18–39 let, 15 km, startovalo 88 cyklistů

 1. Strnad Václav 0:39:40
 2. Kyjovský Jiří 0:41:31
 3. Matoušek Jaroslav 0:42:35

V15 – muži 40+ let, 15 km, startovalo 24 cyklistů

 1. Dundáček Ivo 0:45:54
 2. Sudický Josef 0:46:11
 3. Stříž Lubomír 0:49:49

Z15 – ženy 18–39 let, 15 km, startovalo 13 cyklistek

 1. Pechová Andrea 0:50:47
 2. Babáková Helena 0:53:32
 3. Mezníková Irma 0:53:48

ZV15 – ženy 40+ let, 15 km, startovaly 2 cyklistky

 1. Milerová Radana 1:00:26
 2. Štarmanová Lenka 1:25:13

M10 – chlapci 15–17 let, 10 km, startovalo 43 cyklistů

 1. Crha Michal 0:23:57
 2. Augustin Marek 0:23:59
 3. Černocký Martin 0:24:34

Z10 – dívky 15–17 let, 10 km, startovaly 4 cyklistky

 1. Ochmannová Lenka 0:29:49
 2. Klimešová Monika 0:33:33
 3. Švajdová Ivana 0:39:04

M7 – chlapci 13–14 let, 7,5 km, startovalo 26 cyklistů

 1. Crha Jan 0:19:07
 2. Plichta Petr 0:19:30
 3. Koutník Jan 0:19:34

Z7 – dívky 13–14 let, 7,5 km, startovalo 7 cyklistek

 1. Vévodová Simona 0:24:05
 2. Novozámská Pavla 0:24:44
 3. Veselá Kateřina 0:24:56

M5 – chlapci 10–12 let, 5 km, startovalo 34 cyklistů

 1. Pospíšil Jan 0:15:14
 2. Tlamka Tomáš 0:15:22
 3. Vašíček Michal 0:15:23

Z5 – dívky 10–12 let, 5 km, startovalo 12 cyklistek

 1. Ochmannová Kristýna 0:16:54
 2. Doležalová Andrea 0:19:29
 3. Kejíková Barbora 0:19:44

Soutěž rodiných týmů (startovalo 10 týmů): 1, MTB Team Pech – 0,223 bodů 2, Matouškovi Tišnov – 0,238 bodů 3, Lehcí – 0,613 bodů

Stručné výsledky “Muldičky” podle kategorií (celkem jelo 95 dětí):

M3 – kluci 8–9 let, 700 m, startovalo 26 cyklistů

 1. Luděk Lichnovský
 2. David Hrazdíra
 3. Jakub Šafář

Z3 – holky 8–9 let, 700 m, startovalo 8 cyklistek

 1. Aneta Rezková
 2. Tereza Lerchová
 3. Barbora Pánková

M2 – kluci 6–7 let, 350 m, startovalo 21 cyklistů

 1. Marek Majda
 2. Roman Lehký
 3. Jan Bartoš

Z2 – holky 6–7 let, 350 m, startovalo 9 cyklistek

 1. Anna Tlamková
 2. Zuzana Lehká
 3. Simona Zdražilová

M1 – kluci do 5 let, 140 m, startovalo 21 cyklistů

 1. Teodor Švarc
 2. Richard Holec
 3. Vilém Bajer

Z1 – holky do 5 let, 140 m, startovalo 10 cyklistek

 1. Michaela Maryšlerová
 2. Karolína Matoušková
 3. Anežka Mezerová

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu