Bike sraz 2003

28.7.2003
<p>V pátek 18.7. jsme v Novém Městě na Moravě mohli zpozorovat zvýšenou koncentraci aut, jejichž zahrádky se skvěly nablýskanými špičkovými horskými koly. Auta byla naváděna šipkami k centru Bike srazu na Vysočině 2003 – učilišti Na Bělisku.</p>

Pozdravili jsme dorazivší účastníky – cyklisty, ubytovali je a sdělili jim pár nezbytných informací o následujícím víkendu (o sobotní a nedělní vyjížďce na horských kolech, o společné večeři s tombolou a o doprovodném programu). Předali jsme mapky naplánovaných vyjížděk a plni očekávání událostí dalších dnů jsme šli brzy spát, abychom byli odpočinutí do náročných dvou dnů, jež se před námi začínaly rýsovat.

Start probíhal následující den (tedy v sobotu 19.7.) v 8 hodin ráno. Doladili jsme kola, zkontrolovali dotažení všech součástek a samozřejmě, držíce se přísloví „kdo maže,ten jede“, jsme věnovali řetězům příslušnou dávku maziva. Pár okamžiků na to proběhlo rozdělení na slabší a silnější skupinu (dohromady nás startovalo asi 35, z toho 5 jelo ve slabší skupině). Každá z těchto skupin měla svoji trať upravenou podle technické a časové náročnosti obsažených terénů, sjezdů a výjezdů.

Po nezbytné startovní fotografii jsme se tedy vydali směrem na Zubří (zde se skupiny rozdělili). Spolu se silnějšími a zkušenějšími bikery jsme potom dále pokračovali po turistických značkách přes Lísek, Dalečín a Vítochov na Karasín, kde jsme se nemohli ochudit o krásný výhled z Karasínské rozhledny. Na Karasín dorazila i skupina slabších bikerů, ti pak sjeli k Vírské přehradě a po silnici kolem vodního díla se vydali směrem na Dalečín, kde si kolem poledne pochutnali na dobrém obědě. Hlavní skupina se bez rozmýšlení vrhla do sjezdu přímo na hráz přehrady. Odtud potom ostrý výjezd směrem nad Vír a vzápětí sjezdovku kopírující klesání do Víru. Zde následovalo posilnění v podobě několika půllitrů točené kofoly a předem domluveného oběda. Oběd se nám v žaludku příliš dlouho neohříval, protože jsme rychle nabytou energii stačili vypotit ve stoupání na Horní Les (pro představu jsme překonali převýšení 400m). Nutno ještě zmínit, že po celé délce trati nás pronásledovaly překrásné výhledy a panoramata, která právě gradovala v oblasti kolem Vírské přehrady. Na Horním Lese jsme navštívili nově postavený vysílač – rozhlednu, odkud jsme díky počasí viděli i Orlické Hory a Jeseníky. Následoval sjezd do Nyklovic a přes Sulkovec jsme po turistických značkách dorazili až do Dalečína, kde na nás čekala točená kofola s ledem. Byli jsme asi na 50tém kilometru vyjížďky, čekalo nás tedy ještě asi 25 kilometrů krutých stoupání. Někteří ztahaní účastníci (neboť krajina kolem Víru je opravdu hodně členitá) se rozhodli sobotní vyjížďku zkrátit a pokračovat dále po silnici a lehkých šotolinových cestách (po stopách první-slabší skupiny). V silnější skupině (tlačená časem) jsme neotáleli a vrhli se na stoupání nad Jimramov. Do Jimravova nás potom zavedl technický sjezd (po turistické značce). Jimramovem jsme projeli a pokračovali výjezdem po červené turistické a následným sjezdem až pod Štarkov. Na Štarkov jsme vytlačili (opravdu náročné stoupání) a sotva popadaje dech se pokochali neobvyklými skalními útvary a okolní přírodou. Další průběh plánku nás zavedl po menším výjezdu a sjezdu po louce až pod Bohdalec. Někteří zdatnější si větší část značně technického kopce vyšlapali, ostatní tlačili. Po sjezdu do Odrance nás čekala už jenom poslední prověrka. Na sedmdesátém kilometru asi dvoukilometrová téměř trialová pasáž, která zaručeně „utavila“ i ty, kteří až doposud hrdě šlapali do pedálů. Po lehkém odpočinku na Studnicích jsme sjeli rychlou šotolinou do Maršovic a odtud potom alou domů a na společný večer s losováním tomboly. Díky štědrosti sponzorů jsme mohli potěšit výhrou téměř všechny účastníky letošního Bike srazu. Po dobré večeři a organizátory připravené foto- a videoprojekci zážitků z uplynulého dne na sebe nenechala dlouho čekat únava, která téměř na všechny bikery padala, a tak převážná většina odešla do hajan a zregenerovali tak svoje Vysočinou „utavená“ těla.

Další den jsme vyskočili z postelí čerství téměř jako rybičky. V devět hodin jsme byli již seřazeni a v počtu asi 30ti bikerů se vydali objevovat krásy kopečků ležících poněkud severněji. Slabší skupina v počtu sedmi cyklistů se vydala přes Jiříkovice a Lhotku směrem na Žďár, kde navštívili poutní kostel sv. Jana Nepomuckého a v zámku komplex kláštera. Odtud potom po stopách žďárského maratonu Horem Dolem až na Sklené odkud potom sjeli na Tři Studně a na Rokytno. Příjemně strávený den zakončili v restauraci na Maršovicích.

Se silnější skupinou (přes dvacet bikerů) jsme se vrhli na výjezd kolem Koupaliště směrem na Tři Studně, odtud po turistických značkách na Medlov a Kadov. Z Kadova jsme museli zdolat první velký kopec a to kopec nad Samotín. Rychlý sjezd nás posunul do Blatin. Z Blatin jsme točili „pivní tácky“ (tj. nejmenší převodníky) až nahoru do Sněžného, kde jsme zákonitě neodolali točené zmrzlině. Buchtův kopec jsme absolvovali po šotolinové cestě a proti stopám maratonu Horem Dolem jsme sjeli přes podmočenou louku (skvost flóry naší Vrchoviny) pod Čtyři Palice. Poslední náročný výjezd nás posunul nad Křižánky, kde nás čekal pravý domácí guláš a samozřejmě (jak jinak) točená kofola. Výjezdem na Devět Skal jsme vytrávili a užili si trialovou pasáž nad Fryšavu (po žluté). Přes Tři Studně a Vlachovice jsme se vrátili. Nechali jsme znavené cyklisty odpočinout a zbalit se a připravili jim poslední bod programu víkendu stráveného v sedlech horských kol: foto- a videoprojekci uplynulých několika hodin.

Všem účastníkům se Bike sraz 2003 líbil – to je naše odměna za věnovaný čas a veškeré vklady. Jediným černým stínem nad letošním ročníkem byl pád jednoho našeho kamaráda, který je nyní upoután v nemocnici se zlomeninou je nám to líto, ale jakýkoli sport (a zvláště bikování) s sebou nese určité riziko. Přejeme Ti, Zdendo, brzké uzdravení!

Rádi uvítáme jakékoli připomínky, odpovíme na dotazy a na našich internetových stránkách zveřejníme videa a fotografie z tohoto i minulého ročníku. Děkujeme všem za podporu a pochopení.

A na závěr Příští rok se těšíme na Bike sraz 2004 a doufáme, že se bude líbit ještě více než tento.

Trubošnek team NM&ZR

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu