Kopřivnický Drtič 9.8.2003-pohodový maraton

20.7.2003
<p>Zajímavý maraton připravují již tradičně v Kopřivnici. Je koncipován jako nezávodní a poloorientační a to jej činí značně odlišným od ostatních. Účastníci při prezentaci vyfasují barevnou mapu se zakreslenou a popsanou tratí a pak je to již jenom na nich. Přílišného bloudění se však obávat nemusí, neboť trať vede z větší části po turistickém značení a místa, kde pořadatelé předvídali bloudění, přece jenom označili vlastními šipkami. Jsou tak ale občas přinuceni mrknout do mapy, kam mají dál jet. Což ale není na škodu, neboť aspoň všichni vědí, kudy projíždějí.</p>

Mnohem zajímavější je ale nezávodní charakter akce, to činí z tohoto maratonu opravdu poklidnou akci. První dojíždějící do cíle nejsou nijak oceňování a tak většina účastníku doopravdy nezávodí a trať a průjezd krajinou si spíše vychutnávají.

Jediným pravidlem tak je, že všichni vyrazí na tzv. nejdelší trasu, po které sbírají v kontrolních bodech do mapy razítka a jedou po této trase tak dlouho, dokud mohou. A až jim dojdou síly, tak mají od pořadatelů zakreslené tzv. zkracovačky, které je dovedou poklidně do cíle. V cíli se každému zapíše čas dojezdu a počet razítek.

To všechno zní příliš závodnicky, kdyby ale ty kontroly nebyly horské chaty a účastnici se u nich (a v nich) nezastavovali na občerstvení. Můžou si to dovolit, k dispozici totiž mají 11 hodin času, pokud chtějí stihnout losování a nebo třeba i 15 hodin, pokud dají přednost více najetým kilometrům ve větší pohodě. Většina se tak během jízdy zastaví na polévku, případně na druhé jídlo a i pivko přijde vhod. A během odpočinku je dobré nabrat síly na další úsek tratě. Protože trať, ta je opravdu výživná. Objedete po ní rozsáhlé území Beskyd až k hranicím na Slovensko, projedete se kolem přehrady Šance a po turisticky atraktivním hřebenu Pustevny – Radhošť.

Celkem budete z údolí (350–500m) třikrát stoupat do vyšší výšky, než 1100 m.n.m. a jednou se ocitnete také na vrcholu nejvyšším (nejenom Beskyd, ale všech maratonů u nás), na Lysé hoře ve výšce 1323 m.n.m. Nejdelší trasa tak má 125km a převýšení přes 3000m. No ještě že jsou k dispozici ty zkracovačky 🙂 a tak je k dispozici třeba cca 60, 80 nebo „jen“ 100 km. Zkracovačky ale hlavně ušetří nastoupané metry.

Nakonec se ale všichni (no skoro všichni) zase sejdou v Kopřivnici u lyžařské chaty, kde na ně čekají za odměnu pamětní kovové medaile. Celý den vrcholí v předvečer tombolou, kde mají všichni přítomni stejnou šanci vyhrát některou z hodnotných cen. Co říci závěrem? Snad jen to, startovné ve výši 100,–Kč (do 25.7.) příjemně překvapí a že nemusíte mít obavy z tlačenice na trati, počet účastníků se pohybuje kolem 250 bikerů a brzo po startu se na trati rozplynou. Jedná se tedy spíše o komorní akci.

Všechny další informace najdete na: cykloart.cz/drtic kde jsou kromě fotogalerií z let minulých také zajímavé např. názory účastníků a jejich porovnávaní Drtiče s jinými maratony v ČR.

Roman Lipovy

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu