Kopřivnický Drtič 9.8.2003-pohodový maraton

20.7.2003

Mnohem zajímavější je ale nezávodní charakter akce, to činí z tohoto maratonu opravdu poklidnou akci. První dojíždějící do cíle nejsou nijak oceňování a tak většina účastníku doopravdy nezávodí a trať a průjezd krajinou si spíše vychutnávají.

Jediným pravidlem tak je, že všichni vyrazí na tzv. nejdelší trasu, po které sbírají v kontrolních bodech do mapy razítka a jedou po této trase tak dlouho, dokud mohou. A až jim dojdou síly, tak mají od pořadatelů zakreslené tzv. zkracovačky, které je dovedou poklidně do cíle. V cíli se každému zapíše čas dojezdu a počet razítek.

To všechno zní příliš závodnicky, kdyby ale ty kontroly nebyly horské chaty a účastnici se u nich (a v nich) nezastavovali na občerstvení. Můžou si to dovolit, k dispozici totiž mají 11 hodin času, pokud chtějí stihnout losování a nebo třeba i 15 hodin, pokud dají přednost více najetým kilometrům ve větší pohodě. Většina se tak během jízdy zastaví na polévku, případně na druhé jídlo a i pivko přijde vhod. A během odpočinku je dobré nabrat síly na další úsek tratě. Protože trať, ta je opravdu výživná. Objedete po ní rozsáhlé území Beskyd až k hranicím na Slovensko, projedete se kolem přehrady Šance a po turisticky atraktivním hřebenu Pustevny – Radhošť.

Celkem budete z údolí (350–500m) třikrát stoupat do vyšší výšky, než 1100 m.n.m. a jednou se ocitnete také na vrcholu nejvyšším (nejenom Beskyd, ale všech maratonů u nás), na Lysé hoře ve výšce 1323 m.n.m. Nejdelší trasa tak má 125km a převýšení přes 3000m. No ještě že jsou k dispozici ty zkracovačky 🙂 a tak je k dispozici třeba cca 60, 80 nebo „jen“ 100 km. Zkracovačky ale hlavně ušetří nastoupané metry.

Nakonec se ale všichni (no skoro všichni) zase sejdou v Kopřivnici u lyžařské chaty, kde na ně čekají za odměnu pamětní kovové medaile. Celý den vrcholí v předvečer tombolou, kde mají všichni přítomni stejnou šanci vyhrát některou z hodnotných cen. Co říci závěrem? Snad jen to, startovné ve výši 100,–Kč (do 25.7.) příjemně překvapí a že nemusíte mít obavy z tlačenice na trati, počet účastníků se pohybuje kolem 250 bikerů a brzo po startu se na trati rozplynou. Jedná se tedy spíše o komorní akci.

Všechny další informace najdete na: cykloart.cz/drtic kde jsou kromě fotogalerií z let minulých také zajímavé např. názory účastníků a jejich porovnávaní Drtiče s jinými maratony v ČR.

Roman Lipovy

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu