První ročník GT Krkonošškého maratonu

15.8.2002
<p>Již v pátek se začali sjíždět do Lomnice nad Popelkou první bikeři. V sobotu 13.7. to vše vypuklo naplno. Pod skokanskými můstky lyžařského areálu V Popelkách vyrostli tradiční stany a nafukovací reklamní brány. Všude se linula vůně ze stánků s občerstvením, sluníčko začínalo pěkně pálit a v jeho paprscích se začala lesknout spousta vyšperkovaných miláčků stovek závodění chtivých bikerů. Profi spíkr z rádia OK uvedl všechny účastníky „do obrazu“ a vše mohlo vypuknout</p>

Přes dvě stovky borců na dlouhé trati, kteří se o půl deváté vydali poprat se sto kilometry trati a více jak dvoutisícovým převýšením, přivítal na startovní čáře sdruženářský mistr světa z roku 1970 Ladislav Rygl st. Jen o půl hodinky později čekal slavnostní start pohodáře na krátké čtyřicítce, těch bylo ještě o sto více a takovou účast pořadatelé ani nečekali, ale byli na ni připraveni. Vše tak běželo v pohodovém tempu dále.
Areál skokanských můstků však tímto neosiřel. Na své si přišli nejmladší ratolesti, pro které pořadatelé připravili přes dva kilometry dlouhý okruh, se kterým se nakonec úspěšně popralo 50 bikerčat.
To už elitní borci prolétli prvním 40ti km okruhem, kde se v lehkém terénu nádherně rozjeli a poté lehce zadýchali ve stoupání na Tábor, který byl první vrchařskou prémií (678 m. n. m.). Poté se vydali na sever ke Kozákovu a Železnému Brodu. Již zde se jasně chopil otěží závodu v čele jedoucí Véna Hornych, který získával každým šlápnutím do pedálů na své soupeře další a další sekundy. První okruh prolétl více jak 30ti km rychlostí! Jednoznačný náskok měl už na Kozákově, kde si tak vyjel i druhou horskou prémii (744m. n. m.). Za jeho zády se však strhla velká bitva. Ztrátu způsobenou defektem musel stahovat Honza Kopka, který tak na samé čelo útočil ze zadních pozic. Mezi nejlepšími bojoval také náš úspěšný olympionik a reprezentant v běhu na lyžích Petr Bauer či jeho kolega z bílé stopy Milan Šperl. Na „krátké“ se představil mimo jiné další bývalý úspěšný reprezentant „kombiňák“ František Máka. Dle ohlasů byla nejtěžším místem trati „stojka“ u Železného Brodu, kde většina borců byla nucena zařadit dokonce „kašpárka“, tedy nejlehčí převod. Jinak byla suchá trať velice rychlá a tak se vítěz Véna Hornych (RAVO) objevil pod cílovou reklamní bránou již po neuvěřitelných 3 hodinách 44 minutách a 56 sekundách! Plných osm minut se pak čekalo na druhého borce, kterým nebyl nikdo jiný než populární „krokodýl“ Honza Kopka. Stal se tak vítězem kategorie 31–40 let o osmnáct sekund před Miroslavem Brabcem. Ten si to rozdal ve spurtu s Honzou Matějkou, kterému zase až tak nemuselo vadit, že o pár centimetrů podlehl neboť vybojoval druhé místo mezi muži 18–30 let. Chvilinku po dojezdu vyzpovídal s mikrofonem nejlepší tři Petr Kordík, a tak jsme se dozvěděli, že Véna Hornych si ani nevšiml jaké dobrůtky se servírovaly na občerstvovačkách (což se vzhledem k jeho pekelnému tempu ani nelze divit), ale i tak byl velice spokojený. Honza Kopka se ihned po průjezdu cílem chopil pivka, „Vždyť lepší ionťák ještě nikdo nevymyslel“, pokračoval vyhlášený pohodář a prozradil, že se letos chystá na další extrémní podnik a to přejezd Aljašky.

Tomu všemu přihlížela spousta vyznavačů širokých gum z rozlehlé stráně, ze které byl prima výhled na všechno hemžení pod bubnem lomnické sedmdesátky. Mezi tím byly vyhlášeny výsledky, dětského maratonku a poté si již přišly vychutnat slastné pocity vítězů na piedestal ti nejlepší z hlavního závodu. Nejprve účastníci z krátké trati, na které dominoval v čase 1:32:46 Ota Kobr z Loko Trutnov Radioking. Zde potěšila hojná účast zástupkyň něžného pohlaví, kterých si zazávodilo na čtyři desítky. Nejlepšího času dosáhla Kobrova týmová spolujezdkyně Petra Tlamková, ve vítečném čase 1:47:34. V hlavní roli však byl Véna Hornych, který si musel stupně vítězů vyšlápnout hned několikrát (nejprve prémie), což jej evidentně zmohlo. Ale hlavní cena jej evidentně potěšila, neboť jím byl špičkový MTB rám GT.
Poté již spustila živá hudba a pořadatelé si mohli pomaloučku alespoň trochu oddechnout, neboť snad všichni odjížděli spokojeni. Organizace klapala jak měla, za co patří velký dík 110 pořadatelům dobrovolníkům, kterým touto cestou ještě jednou děkuje i ředitel a duše celého maratonu Štefan Patkoló. Trať byla označena báječně, krom pár odřenin se nikdo vážněji nezranil, bylo dost jídla i pití a hlavně přálo počasí. Takže za rok opět nashledanou při druhém ročníku GT Krkonošského maratonu horských kol v Lomnici nad Popelkou.