Horská kola s mapou – Poděbradka Bike Adventure

25.7.2002
<p>Na 600 závodníků se 15. 7. zúčastnilo v překrásných terénech v okolí Melchiorovy Huti 2. ročníku orientačního cyklomaratonu Poděbradka Bike Adventure. Dvou denní akce byla určená pro všechny, kteří mají rádi horská kola a chtějí víc, než běžný cyklomaraton, splnila svůj cíl.</p>

Jak to probíhalo. Přesně 35 kontrolních bodů bylo po 2 dny rozmístěno od Plzně po Manětín. Přes 270 dvojic si je vybírali podle specifické bodové hodnoty a podle času, který jim zbýval do vypršení časového limitu. Ten byl v sobotním závodě 6 hodin, v neděli 4 hodiny. Turistická mapa s měřítkem 1:50 000 byla, vedle horského kola, hlavním sportovním náčiním nezbytným pro závod, ve kterém si trasu každý určoval sám. Pravidlem závodu také je, že dvojice musí jet spolu a vzdálit se mohou pouze na vzdálenost doslechu.
Proměnlivé počasí prověřilo dokonale závodníky jak po morální stránce, tak po stránce technického vybavení. Závod se svou podobou má velice blízko k nové disciplině, Mountain-Bike Orienteeringu (MTBO), ale je určen širší veřejnosti. Zajímavostí také je, že tratě, které se závodníkům velice líbily, připravovala právě bronzová medailistka z MS v MTBO, Markéta Jakoubová z USK Praha.
„Jedním z cílů akce Poděbradka Bike Adventure je zpřístupnit lidem orientační sport, protože bez vlastní zkušenosti se dá tento sport demonstrovat velice těžko – odehrává se v lese a tím pádem mimo dosah televizních kamer,“ říká ředitel závodu Kamil Arnošt z pořádajícího USK Praha.
Závodníci se dočkali také nevšedně extrémních výkonů, když divácky podporovali závěr 5. ročníku extrémního orientačního duathlonu Rocky Man, který se jel v sobotu z Prahy právě na Melchiorovu Huť. V tomto extrémních závodě zvítězil Jan Kučera z USK Praha a jeho čas 12 hodin, 27 minut svědčí o tom, že je jednalo skutečně o vytrvalecký výkon. Trať měřila 215 km.

Maximální zisk bodů a dodržení časového limitu nakonec vynesla na stupně vítězů ty nejlepší: