Trocha deště a bláta na Meridě

12.6.2002
<p>Televizní rosničky strašily deštěm, ale ráno 8.6. v autokempu Olšovec to tak vůbec nevypadalo. Sluníčko hřálo a ptáčkové zpívali. Alespoň při ranním příjezdu. No ranním, starty po deváté se v protikladu s jinými maratony už možná nedají nazvat ranními. Každopádně je to ku prospěchu věci. Lidé se po náročném pracovním týdnu a přesunu z malých či velkých dálek rádi trochu prospí.</p>

Již při startu se obloha začala zahalovat jako neklamné znamení následujících hodin. Po rozjezdu na silnici, který předešel větším špuntům, vjezd do terénu. A bahno…tak typické pro Meridu. Naštěstí pořadatelé vynechali nejbažinatější úseky z loňska. Proto byl první okruh více jezdivý s pár dlouhými stoupáními a několika sjezdíky. Pro vysvětlení. Dlouhá, tj. 100 km, varianta se v prvním okruhu jela po stejné trase jako kratší, 54 km. Po dojetí do Olšovce, kde byl finiš pro „krátké závodníky“, tak čekal na maratonce okruh druhý, 46 km. Při jízdě potěšily občerstvovačky. Byly kvalitní s velkým výběrem a možnostmi odstranit bahno z kola. To vše by naznačovalo na skoro bezproblémový závod. Až na déšť a zmiňované bahno. Voda z nebes se občas ve větší či menší intenzitě spustila a přidělávala nové a nové bahýnko. A to ztěžovalo výjezdy i roviny, a závod se stával těžším a těžším bojem pro některé závodníky. Mnozí z nich morálně nevydržely zkoušku vůle i techniky a při průjezdu Olšovcem to radši zabalili. Nebylo se co divit. Bahno je zabiják. Kolo nejede jak má, protáčí se, řetěz vrže a neřadí…prostě nejhorší kombinace.
Ti, co se morálně kousli a vjely do druhého kola museli brzo litovat. Opět bahno a bahno. Člověk je úžasný v tom, že se na vše adaptuje. I na to bahno. Po 60 km nic jiného ani nezbývá. Opět následovalo několik výjezdů a po posledním velmi blátivém sjezdu cíl. A v něm tradiční pohár pro každého, kdo zvítězil sám nad sebou a dojel. Zbloudilých, díky kvalitnímu značení bylo málo, úplně zablácených mnoho.
Zázemí autokempu je v tomto případě ideální. Místo na zaparkování, chatky na přespání, krytá vývařovna s dostatkem místa pro případ deště. A rybník s hasičskými vozy pro umytí kol. Jen sprch s teplou vodou by mohlo být více, ale to už by byl luxus a ne maraton. Vyhlášení výsledků a tombola byly velmi podařené. I kvůli kvalitnímu ozvučení, díky kterému se dostal čistý zvuk až do nejzažších zákoutí kempu. A hlavně, díky přejícím lidem.
Nezbývá než říci, že Merida je Merida a to znamená bláto. Kdo se tomu podřídí, čeká ho kvalitní závod se vším všudy.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu