MS MTBO: 2 medaile pro Českou Republiku !!

9.7.2002
<p>Fontainebleau, 6. 7. 2002</p> <p>Závodem štafet vyvrcholilo Mistrovství světa v MTBO ve Fontainebleau. Stříbro pro muže a bronz pro ženy – to je bilance české reprezentace z prvního Mistrovství světa v orientačních závodech na horských kolech.</p>

Český tým mužů ve složení Petr Strejček, Radovan Mach a Jaroslav Rygl dokázal na světovém šampionátu v závěrečném závodě vybojovat 2. místo a stříbrné medaile. Závod vyhráli domácí Francouzi o necelých 20 vteřin, třetí dojeli Finové, 4 vteřiny za českým triem. Dobrého výsledku dosáhla také druhá štafeta, když se jí na všech úsecích dařilo a obsadila páté místo. Závod se neobešel bez diskvalifikací, když byla z prvního místa vyřazena první francouzská štafeta za špatné ražení SI čipem. Celkem se závodu účastnilo 35 štafet.

Ženy bojovaly na cílové pásce také o druhé místo a ve složení Hana Ryglová, Markéta Jakoubová a Marie Hrdinová nakonec přivezli bronzovou medaili, vyhráli výborně finišující Finky, druhé domácí Francouzky.
Stříbro bylo na dosah – Marie Hrdinová zajela nejlepší čas z našeho tria, ve spurtu ale pozdě přeřadila a tak se o necelou délku kola cílem protáhla dřívě francouzka Financová.
Velikým překvapením bylo vítězství Finek, kde podala bezchybný výkon finišmenka Mervi Vaisanenová, která dokázala během 35-minutového závodu sjet 2 minuty a přivézt zlato. Celkem závodilo 18 štafet.

„Byl to fantasticky vyrovnaný závod a také nejzajímavější z celého mistrovství,“ prohlásil po dojezdu Jaroslav Rygl. „Trať byla technicky i mapově náročnější než předešlé závody na dlouhou trať a ve sprintu a to nám vyhovovalo.“
V závodě štafet byla výrazně zúročena vyrovnanost českého týmu, protože B tým v mužích obsadil 5. místo a v ženách šesté místo.

„Konec dobrý, všechno dobré – s našimi výsledky jsem spokojen i přes to, že náš cíl přivézt 3 medaile se nepodařilo splnit. Ze závodů jednotlivců máme 2 čtvrtá místa a 2 osmá místa a 6 další umístění do první dvacítky – zlatá medaile nám ve sbírce bohužel chybí. K ní nám chybělo kousek štěstí. Konkurence byla tvrdá, nejvýrazněji se projevil nástup Finů v obou kategoriích, domácí Francouzi patří ke špičce již řadu let“, krátce okomentoval výkony našeho družstva „závodící kapitán“ Radovan Mach.