Epic-žhavá novinka od fy. Specialized

3.7.2002
<p>Po čtyřech letech vývoje představuje americký Specialized nový systém zadního pružení. Prý má být stejně revoluční jako svého času systém FSR.</p>

Vývojáři Spešlu a guru odpružení Horst Leiner (vynálezce čtyřčepového zavěšení známého pod zkratkou FSR) se snažili vyřešit letitý problém celoodpružených kol a to pohupování v záběru, obzvláště při jízdě ze sedla. Jejich odpovědí má být tzv. Brain technologie použitá na rámech a kolech Epic. Ta při jízdě na hladkém povrchu uzamyká tlumič, takže ten nereaguje na sílu vyvolanou jezdcem. Při nárazu (síle od povrchu) se tlumič odemkne a po celou dobu nerovností pracuje jako normální tlumič, aby se při přejezdu na hladký povrch opět mohl uzamknout. Tak se stává aktivní pouze když to terén vyžaduje a jinak se chová jako hardtail. Tlumič vytvořil ve spolupráci s inženýry spešlu sám Bob Fox a jeho firma jej také bude sériově vyrábět.
Epic má být čistě XC závodní kolo. Uchovává si díky ubrání materiálu na zadní stavbě stejnou hmotnost jako loňský FSR xc rám, oproti jiným odpruženým kolům má nižší těžiště a větší tuhost na zadní stavbě.
První modely už jsou ve výrobě a k dispozici v USA by měly být uprostřed léta. Uvidíme, kdy se tato novinka dostane i k nám. 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu