Rekordní zavírák letošního Kola pro život

3.10.2016
<p>Vysočina Aréna o uplynulém víkendu hostila závěrečný podnik 17. ročníku série Kolo pro život 2016. Seriál se v letošní sezóně jako zázrakem obešel na všech akcích bez jediného deště a suchou nohou, se sluncem na hlavou a při téměř letních teplotách se projeli po okolí Nového Města na Moravě také závodníci poslední šestnácté akce.</p>

Bikeři i jejich doprovod se kromě nabitého sportovního víkendu mohli těšit na krásné zázemí v moderním areálu, ve kterém se pravidelně pořádají biatlonové pohárové závody v zimním období nebo podnik Světového pohár v olympijském cross country, letos se právě Arena stala dokonce dějištěm skvěle zorganizovaného mistrovství světa horských kol. Největší ozdobou sobotního dne se stal úspěšný český biker, majitel stříbrné medaile z Letních olympijských her v Riu 2016, a hlavně tvář serial Kolo pro život, Jaroslav Kulhavý.

Celkem se do Nového Města přijelo rozloučit s koloproživotní sezónou a utkat se o poslední možné body v soutěžích jednotlivců a týmů 2428 závodníků a závodnic všech výkonnostních kategorií a věku. Nové Město tak zaznamenalo letošní účastnický rekord. Z našlapaného startovního pole se také mohla těšit dětské série ČT 😀 Junior Trophy, kde se rozdával výjimečně dvojnásobný počet bodů. Nikdo z horkých favoritů na vítězství a další medailová místa nezůstal doma, vždyť o výsledcích celoroční soutěže se rozhodovalo 1. října právě tady.

Body ovšem nebyly zdaleka jediným důvodem, proč na Vysočinu přijelo v sobotu na 500 malých závodníků. Většinu dětí i rodičů přilákala předem ohlášená cyklistická celebrita na trase dětských závodů – Jarda Kulhavý. Zlatý i stříbrný olympionik je tváří celého seriálu KPŽ a patronem dětských závodů Junior Trophy, jejichž účastníky během celé sezóny osobně podporuje a motivuje. Náš nejlepší biker se navíc pravidelně účastní několika závodů z termínovky KPŽ, objevuje se na hlavní trase, Fitness jízdě pro rodiny s dětmi a v Novém Městě se poprvé představil jako soupeř dětí na téměř všech startech jednotlivých kategoriích. Jarda se ukázal jako naprosto neúnavný parťák. Po dětských závodech se s úsměvem vrhnul na trasu Fitness jízdy a po jejím dojezdu a občerstvení potěšil úplně všechny přítomné autogramiádou a společným fotografováním. Na otázku moderátora, kde se podpisovka uskuteční, vtipně odpověděl: „V lese!” a zmátl tak dokonale některé děti , které se hned běžely zeptat rodičů, jak ho budou hledat. Les byl samozřejmě vtipem a autogramiáda se uskutečnila ve stanovém městečku zázemí KPŽ. Fronta na slavný autogram nebrala konce. Česká cyklistika může být pyšná, jakého má šikovného a sympatického zástupce.

Program v Novém Městě ovšem začínal již v pátek, kdy byl zahájen 1. ročník nového podzimního veletrhu Test & Expo 2016. Až do neděle si zde mohli zájemci vyzkoušet cyklistické novinky pro rok 2017. Móda elektrického pohonu se ukázala i zde. K zapůjčení a otestování tady byla elektrická kola, a to jak celoodpružená tak i klasické hardtaily. Právě této možnosti využila spousta závodníků, kteří byli v unaveni ze sobotního závodu, a nechtělo se jim jet pouze vlastní silou do okolních kopců. Rádi přidali pár wattů od elektromotoru. Zájemci si mohli půjčit i koloběžky, jiní vybírali nová zapletená kola pro své dvoukolé miláčky. Samozřejmostí byl i stánek se servisem kol vybavený profesionálním nářadím.

Všechny trasy posledního závodu Kola pro život vedly bikery po krásné Vysočině. Hlavní trasa B měřící 50 km nebyla tolik náročná co se převýšení týče, a tak se o výsledcích rozhodovalo už v úvodní polovině. Kdo přepálil, rychle se v závodě propadal dozadu. Začátek i konec závodu byl veden v okolí areálu, tedy přesně těmi úseky, kudy se proháněly ty největší světové hvězdy MTB před několika měsíci při mistrovství světa, a kde tisíce fanoušků fandilo naší reprezentaci. Fanoušci byli ovšem na svém místě i první říjnovou sobotu. Patří jim za to velký dík. Obzvlášť je třeba pochválit rodiče a příbuzné u tratě Juniorky a odpolední Fitness jízdy, kde to vřelo jak v pekelném kotli a na posledních pár metrech fandění hnalo do cíle i další závodníky z Béčka a Céčka, jejichž trať v závěru sousedila s tou pro rodiny. Určitě to dodalo potřebné síly do závěrečné pasáže. Tam, kde si totiž už všichni mysleli, že jedou konečně do cíle, uviděli pár posledních, ale o to výživnějších kopců. Nezbylo než si říci: „To už prostě dám!“, nebo kolo v kopcích trochu potlačit.

Absolutním vítězem Vysočina Arena Tour České spořitelny se stal seriálový suverén Pavel Boudný před Kristiánem Hynkem a Matoušem Ulmanem. Bylo to již 10. vítězství tohoto nezdolného jezdce týmu Česká spořitelna Accolade, tedy stejný počet prvenství jako v loňském roce. Pavel si tak bezproblémově pojistil 1. místo v celoroční soutěži jednotlivců Prestige Trophy Marathon 2016. Mezi ženami i přes únavu na konci dlouhé sezóny dominovala Jitka Škarnitzlová (Česká spořitelna Accolade), za ní dojela její kolegyně Barbora Průdková a na třetí stupínek si při vyhlašování vystoupila Lucie Krupová z Expres CZ – Merida Teamu.

Kromě posledních bodů se ve Vysočina Areně rozhodovalo i o novém majiteli osobního automobilu ŠKODA Fabia Combi ve verzi Scoutline pro vítěze tipování ve Velké Finálové hře KPŽ 2016. Jméno výherce této hlavní ceny, stejně tak jména výherců všech kategorií průběžné soutěže Prestige Trophy a Team Prestige Trophy, budou brzy odtajněna po důkladném přepočítání a kontrole všech výsledků, a ceny předány během slavnostního Finálového večera, který se chystá na 21. října v Praze.

Za jedinečnou atmosféru celého víkendu patří velké díky všem účastníkům akce. Bez nich by se závod nemohl uskutečnit. Potlesk zaslouží určitě i pořadatelé Vysočina Arena Tour České spořitelny, organizátoři z Petr Čech Sport a.s., všichni věrní partneři v čele s Českou spořitelnou a pohostinná Vysočina Areně, kde je bikerům tak dobře.

Už teď se všichni těšíme na nový ročník 2017, který bude určitě ještě lepší než ten letošní!

(tz)

foto Archiv KPŽ

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu