Esa juniorské cyklistiky míří do Lanškrouna, začínali tam i Sagan a König

6.8.2014

Někdy si ani dost neumíme vážit toho, co dokážou čs. cyklistické kluby (s hodně omezeným rozpočtem a vzdor tuzemské nepřízni všech vyhlášek o provozu na pozemních komunikacích) pro mládež v pedálech připravit. A co dokážou vstřícní starostové, tomto případě měst Pardubického kraje, kteří žádost organizátorů o vstřícnost závodu předem neškrtli (jako leckde jinde), ale podpořili. Proto u nich mládežnický peloton nebude chybět: projede z Lanškrouna mj. Jablonným, Letohradem, Ústím nad Orlicí, Českou Třebovou, Žamberkem. Logicky pod záštitou hejtmana kraje Martina Netolického.

Kdybychom přestali podporovat takové etapové závody, při kterých je samozřejmě nutno kvůli bezpečnost mladých cyklistů nebo cyklistek na chvíli omezit silniční chvat ostatních, neměli bychom brzy žádné nástupce Svorady či Padrnose – nespatřili bychom ani na Ústeckoorlicku, zdali už vyrůstá třeba další, nový Leo König… Zbytek republiky, tam, kde se i tradiční silniční závody v poslední době administrativně škrtají, by se na „Regionem Orlicka 2014“ mohl učit.

„Etapový závod „Regionem Orlicka 2014“, do jehož startu zbývají hodiny, je vypsán pro 6 – 10členné týmy kadetů či juniorů. Kdo je chytrý, využije maximum. Metodici německé silniční cyklistiky (která má velmi dobře rozjetou sezónu) do Lanškrouna a kopců Orlických hor posílají celkem 4 týmy.

A podle předběžné přihlášky juniorskou hvězdu: Lennarda Kämnu.

Lennard, jenž pošlape v chotěbuzském dresu, je od minulého měsíce juniorským mistrem Evropy v časovce. Pochází ze severoněmeckých Brém. A když tam poznali jeho talent, nasměrovali ho k dalšímu růstu do Lužice, do klubu RSC Cottbusu, česky Chotěbuz. Němci tvrdí, že nikde na světě nedokážou tak dobře připravit talenty, jako v Cottbusu. Vychovali tam mj. fenomenálního časovkáře, 3× mistra světa v této disciplíně, německou hvězdu na letošní Tour de France Tonyho +Panzerwagen+ Martina (29 let). A 17letý chotěbuzský Lennard Kämna už sviští stopou jeho galusek. Kromě toho, že je mistrem Evropy v jízdě proti chronometru, je letos už i německým juniorským šampiónem v závodě do vrchu! Takže – kam s ním? Podle německých metodiků nejlíp na víkendový test „Regionem Orlicka“… Když neprolomí sérii českých celkových prvenství on, tak kdo jiný?

Podle cyklistických pravidel na start tohoto etapového závodu juniorů mohou i ženy. První dvě – členky české ženské reprezentace – už požádaly o startovní čísla: Pavla Havlíková (Jablonec) a Denisa Bartošová (Petřvald).

„REGIONEM ORLICKA 2014″

I.etapa: pátek 8. 8. 2014, 17:00 h. start, start i cíl v Lanškrouně, okruh přes Rudoltice v Čechách, Ostrov (77 km / 760 výškových me­trů)

II. etapa sobota 9. 8. 2014 od 9:00 h., start a cíl v Lanškrouně, časovka jednotlivců na Nepomuky a zpět, (10/70)

III. etapa sobota 9. 8. 2014 od 15:00 h.: Jablonné nad Orlicí, Červenovodské sedlo, Červená Voda, Bukovice, Klášterec, Zborov, Drozdov, Cotkytle, Chudoba, Lanškroun (81 / 1340)

IV. etapa, neděle 10. 8. 2014, od 9:00 h. Lanškroun, Dolní Dobrouč, Petrovice, Letohrad, Šedivec, Žamberk, České Libchavy, Ústí nad Orlicí, Andrlův Chlum, Řetová, Česká Třebová, Skuhrov, Lanškroun (95 / 1240). Celkem 263 km.

Vítězové poslední 10 ročníků etapového závodu „Regionem Orlicka“

2005 Leopold König (ČR, SKP DUHA FORT Lanškroun)

2006 Peter Sagan (SR)

2007 Lubomír Petruš (ČR, Empela Mladá Boleslav)

2008 Pavel Stöhr (ČRN KC Kooperativa Jablonec)

2009 Josef Hošek (ČR, Favorit Brno)

2010 Josef Černý (ČR, Favorit Brno)

2011 Daniel Turek (ČR, Favorit Brno)

2012 Lukasz Klasiňski (Pol., Grudziadz)

2013 Michal Schlegel (ČR, Favorit Brno)

(tz)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu