Kopkův Craft 1000 Miles Adventure odstartoval!

1.7.2013

Extrémní biker a dobrodruh Jan Kopka včera v 17.00 hod. v nejvýchodnější slovenské dědině Nová Sedlica odstartoval již 3. ročník nejdrsnějšího ultramaratonu na evropském kontinentu Craft 1000 Miles Adventure. Na start tohoto unikátního podniku se postavilo celkem 122 účastníků z řad bikerů, běžců a koloběžkářů, ze sedmi států světa. Závodníci budou čelit nenadálým nástrahám přírody a techniky, budou bojovat s vlastní psychikou a samotou. Jejich každodenní námaha a vyčerpání důkladně prověří duševní a fyzickou odolnost a v neposlední řadě prověří kvalitu jejich přípravy.

Za ohlušujícího zvuku sirény poslal extrémní biker a dobrodruh Jan Kopka celkem 122 dobrodruhů na trať nejtěžšího evropského ultramaratonu bez zajištění, Craft 1000 Miles Adventure. Start proběhl v nejvýchodnější slovenské dědině Nová Sedlica nedaleko slovensko-polsko-ukrajinského trojmezí.

V číslech

Na letošní již 3. ročník ultramaratonu napříč Československem bez zajištění se přihlásilo 250 dobrodruhů. Jelikož trasa závodu vede národními parky a chráněnými krajinnými oblastmi, museli pořadatelé omezit počet startujících na prvních 122 přihlášených. Atraktivitu závodu plně dokazuje skutečnost, že již 5 minut po zahájení registrace jsou startovní čísla beznadějně vyprodána. Startovní pole čítá osm bikerů a jednoho běžce, kteří se účastnili všech zatím pořádaných ročníků. Svým druhým startem se může pochlubit celkem 39 závodníků. S nástrahami trati se přijelo poprat 111 bikerů, 6 bikerek, 1 koloběžkář, 3 běžci a teprve osmáctiletá běžkyně. Čeká je trasa o délce 1625 km s převýšením 39 km.

Závod je velmi oblíben také v zahraničí, důkazem toho je účast čtyř polských, dvou německých, dvou španělských a jednoho italského cyklisty. Skupinu zahraničních závodníků ještě doplnil maďarský běžec.

Věk účastníků je opravdu rozličný. Nejmladším účastníkům je teprve 18 let a naopak nejstaršímu obdivuhodných 67 let. Průměrný věk startujících mužů je okolo 39 let a 35 let u žen.

Letošní ročník je výjimečný účastí handicapovaného závodníka. Richard Štěpánek, 46letý cyklista, kterému po vážné dopravní nehodě museli lékaři amputovat horní končetinu, svým startem prokazuje veliké odhodlání a silnou vůli. Držme mu palce a jeho počínání při závodě napjatě sledujme.

Pár slov od Jana Kopky

„V sobotu večer jsme dorazili v zásobovacím Tranzitu a doprovodném Land Roveru za občasných průtrží mračen do Nové Sedlice. Od rána probíhaly přípravy na samotný start, občas dorazilo pár závodníků, kteří měli vlastní dopravu. Hlavní pole devadesáti účastníků přijelo v půl jedenácté dopoledne organizovaně nočním rychlíkem z Prahy do Humenného a ihned se snažili naložit všechna kola do jednoho náklaďáku, což se zprvu zdálo naprosto nemožné, ale nakonec se vše podařilo a přesun závodníků a kol dále na východ do místa startu, mohl začít. O půl druhé celý dav dorazil konečně do Nové Sedlice a ihned nastal neuvěřitelný zmatek a poslední horečné přípravy. Po rozpravě jsme se všichni společně vyfotografovali pod startovním obloukem a v přesně v 17:00 se rozezněla dědinou siréna, která oznámila start a začátek dobrodružství. Závodníci, za zuřivého potlesku a povzbuzování fanoušků i místních obyvatel, objeli čestné kolo a pak už se vydali na západ ukrajovat první kilometry. My se ihned dali do likvidování a bourání startu. Již 2 hodiny po startu se ozval telefonicky první závodník č. 109 Wojczech Paszkowski z Polska, že zlomil ráfek. Smůla! Pomoci mu ale nemůžeme, poněvadž pravidla závodu to jasně zakazují. Prý najde nocleh a zítra se zkusí dostat do Humenného pro nový. Přejeme Wojczechovi, ať se mu to podaří a může pokračovat v závodě! Starosta i místní obyvatelé nás již berou, jako staré známé a poskytují nám potřebné zázemí. Chtěl bych tímto panu starostovi i místním obyvatelům poděkovat za podporu, vstřícnost a příjemnou atmosféru,“ řekl o startu 3. ročníku závodu Craft 1000 Miles Adventure Jan Kopka, jeho zakladatel a hlavní pořadatel.

S jedním závodníkem se loučila manželka slovy: „Jakýs mohl mít krásné stáří, kdybys nepoznal toho Kopku!“

O závodu

Zakladatelem a otcem závodu je extrémní biker Jan Kopka, první Čech, který vyhrál

závod na 1800 km napříč zamrzlou Aljaškou Iditarod Trail Invitational. Zkušenosti získané z absolvovaných extrémních závodů využívá od roku 2011 při organizaci v Evropě ojedinělého extrémního ultramaratonu bez zajištění napříč bývalým Československem, Craft 1000 Miles Adventure, kterého se každý rok účastní stovka dobrodruhů z různých koutů světa. Vizí závodu je nabídnout účastníkům velkou dávku dobrodružství, nenadálých příhod, nového poznání a nezapomenutelných zážitků.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu