Craft 1000 Miles Adventure

12.6.2013

Nováčkem na trati bude například Barbora Hanzalová, teprve 18letá extrémní běžkyně, která absolvovala hongkongský maraton Lantau 50. Na koloběžce bude závodit Jaroslav Jisl, fyzioterapeut a bývalý běžkař. Ambice na vítězství na trase dlouhé 1700 km s převýšením 39 km má čerstvý vítěz 24Hours MTB v kategorii smíšených dvojic, rockový bubeník a dobrodruh Jirka Míl.

Jak se na závod připravují biker, koloběžkář nebo mladá běžkyně? S jakým očekáváním se do závodu přihlásili? Na jaké okamžiky se při závodě těší nebo naopak ze kterých mají obavy, se dozvíme z krátkého rozhovoru během jejich vrcholící přípravy.

Barbora Hanzalová, 18letá extrémní běžkyně, před 14 dny odmaturovala v Hong Kongu, po absolvování závodu Craft 1000 Miles Adventure se chystá ke studiu na vysoké škole v Coloradu v USA. Extrémní podmínky pro ni nejsou cizí, účastnila se např. maratonu Lantau 50, drsného maratonu v Hong Kongu s velkým převýšením.

Jaroslav Jisl, 40letý fyzioterapeut, se původně věnoval běžeckému lyžování. Závod se rozhodl absolvovat letos jako jediný na koloběžce, na které se pravidelně účastní domácích cyklistických soutěží a MTB maratonů. Je také aktivním horolezcem a nadšeným účastníkem přespolních běhů. Pokud celý závod dokončí, stane se tak historicky prvním koloběžkářem v cíli trati dlouhé 1000 mil.

Jiří Míl přezdívaný „Beyk“ je 33letý biker a rockový bubeník, pracuje v rodinné přepravní firmě. Na kole jezdí od dětství, v 19 letech se poprvé postavil na start amatérských maratonů, od roku 2009 se pravidelně účastní 24 hodinových závodů MTB. Loňský závod Craft 1000 Miles dokončil na 9. místě v kategorii za 12 dní. Minulý týden ve smíšené dvojici s Markétou Marvanovou vyhrál 24 Hours Těžká pohoda v libereckém Vesci.

Jakým způsobem probíhá vaše příprava na závod?

BH (běh): Vstávám v šest hodin ráno a jdu běhat nebo do posilovny. Během studia při dlouhých prezentacích držím zvednuté nohy pro posílení břišních svalů, zuby si čistím na jedné noze kvůli kotníkům. Před večeří si dopřávám hodinu běhu nebo posilovny. JJ (koloběžka): Připravuji se na cyklo závodech do vrchu a MTB maratonech – na koloběžce a na přespolních bězích. JM (mtb): Vloni jsem kvůli natrženému menisku a borelióze zjištěné necelý měsíc před startem nastupoval do závodu na antibiotikách a s najetými 1500 km. Přelom roku od listopadu do půlky ledna jsem strávil v Austrálii, kde jsem na těžko naloženém kole najezdil 3000 km, včetně cyklo treku Munda Biddi Trail . Po návratu následovala příprava na běžkách a trénink na válcích, na jaře pár dní na silničce v Itálii. Také jsem jel několik závodů na horském kole včetně dvou 24hodinovek.

Kolik tak ročně najezdíte nebo naběháte km?

BH (běh): Ne moc, kolem dvanácti tisíc. JJ (koloběžka): Letos mám zatím najeto cca 600 km na koloběžce, 700 km na kole a 200 km naběháno. JM (mtb): V předchozích letech kvůli práci dva až tři tisíce, letos zatím asi 4500 km na MTB a 2000 km na silničním kole.

Jak na vaši účast v závodě reagují partneři, rodina a přátelé?

BH (běh): Maminka tam chce jít se mnou, ale to naštěstí nemůže. Přátelé, kterým se zmíním, zpravidla říkají něco ve smyslu: „Kolik to je km? Cože, tolik?!“ JJ (koloběžka): Podporu mám v rodině – syn Jan, přítelkyně Denisa i celá rodina. JM (mtb): Rodina a přátelé mě už znají a vědí, že se mnou nic nenadělají, takže z jejich strany je maximální podpora. Občas slyším, že jsem blázen, šílenec, nebo cvok.

S jakým očekáváním do závodu nastupujete?

BH (běh): Že ho úplně bez problému dokončím ve výborném čase! JJ (koloběžka): Být v přírodě, odpočinout si od dnešní materialistické společnosti, poznat sebe sama v krajních situacích a dokázat, že lze tento závod dokončit na koloběžce. JM (mtb): Dokončit závod, umístit se lépe než vloni a obsadit jedno z prvních třech míst. Ale hlavně si závod užít a posunout se fyzicky a psychicky zas o kousek dál.

Z čeho máte na trati největší strach?

BH (běh): Upřímně řečeno z ničeho. Jakýkoliv způsob odvíjení závodu bude výborný a obohacující. JJ (koloběžka): Jen aby vydržel materiál a zdraví. Medvědů se nebojím, moc by se ze mě nenajedli:-) JM (mtb): Z vážného zranění, které by mně neumožnilo závod dokončit.

Na co se naopak nejvíce těšíte?

BH (běh): Na cestu, na nacházení různých noclehů, na pocit konstantní únavy celého člověka, na potkávání zajímavých kolemjdoucích a zvířátek, na schovávání se před bouřkami, na předstírání stále dobré nálady atd. Nejvíce se těším na ten celý namíchaný komplex zážitků! JJ (koloběžka): Těším se na každé ráno, kdy překonám bolest, zimu a hlad a vyrazím vstříc dalším kilometrům. JM (mtb): Na nekonečné výhledy do krajiny, kdy cíl je někde „tam vzadu“ a na posledních 20 km před koncem dlouhé trasy – to si to člověk neskutečně užívá.

Na závěr vám chci poděkovat za věnovaný čas a popřát, aby se všechna vaše očekávání, se kterými do závodu nastupujete, splnila a zažili jste na trati spoustu příjemných zážitků.

O závodu

Zakladatelem a otcem závodu je extrémní biker Jan Kopka, první Čech, který vyhrál závod 1800 km napříč zamrzlou Aljaškou Iditarod Trail Invitational. Zkušenosti získané z absolvovaných extrémních závodů využívá od roku 2011 při organizaci v Evropě ojedinělého extrémního ultra maratonu bez zajištění napříč bývalým Československem Craft 1000 Miles Adventure, kterého se každý rok účastní stovka dobrodruhů z různých koutů světa. Vizí závodu je nabídnout účastníkům velkou dávku dobrodružství, nenadálých příhod, nového poznání a nezapomenutelných zážitků.

  • TZ

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu