Tisíce cyklistů v ulicích

2.5.2011
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2011-05-03T12:24:59 --> <p>Komise je rozpuštěna, ale lidé chtějí jezdit! Dokonce do práce! Pět tisíc cyklistů projelo 28. 4. vpodvečer Prahou v rámci Velké jarní cyklojízdy, která je oslavou nemotorového pohybu a zároveň protestem proti pomalému rozvoji cyklostezek v Praze. Po třech letech intenzivní výstavby byla rozpuštěna komise pro cyklodopravu a výrazně omezen rozpočet. Cyklisté projeli Prahou po Severojižní magistrále, Jižní spojce a slavnost skončila velkou párty ve smíchovské Meat Factory. Mezi účastníky jeli zaměstnanci a zaměstnankyně pražských firem, institucí a organizací, zaregistrovaných do soutěže Do práce na kole. Soutěž tím byla slavnostně zahájena a započalo klání více než sto padesáti týmů o co největší počet najetých kilometrů do práce a z práce na kole.</p>

V příjemném počasí projel pestrý peloton centrum Prahy a přes magistrálu, Pankrác a Barrandovský most dojel do klubu MeetFactory. Koncert akusticko-elektrické kapely DVA rozproudil zábavu na afterparty. Dramatický byl závod goldsprint, při němž si několik desítek lidí za ohlušujícího fandění vyzkoušelo časovku na speciálním cyklotrenažeru na kolech fixed gear. O komornější produkci se pak postarali pouliční muzikanti z iniciativy Buskerville, která se angažuje za pouliční umění v Praze. Večer završili DJs Stevie Weenie a Hello Siberia. Cyklisté a cyklistky se pak pomalu vytráceli do noci, někteří na kolech seřízených v místním Bajkazylu nebo opletených vlnou z dílny guerilla knittingu.

Do hlavní soutěže o najeté kilometry do práce na kole se až do včerejšího večera celkem přihlásilo více než tisíc soutěžících. Soupeřit bude velmi pestrá škála týmů, od ministerstev po banky, velké a nadnárodní firmy (např. ČSA, ČEZ, Toyota), neziskové organizace, média (Český rozhlas a Česká televize), divadla, ústavy Akademie věd a mnoho dalších.

„Jsme rádi, že jezdit do práce a po Praze na kole je lákavé pro tolik lidí bez rozdílu profese nebo místa bydliště a pracoviště a že kampaň má takový úspěch. Potvrzuje se tím fakt, že kolo je pro mnoho lidí reálná a zároveň zdraví a městskému prostředí prospěšná alternativa k automobilové dopravě. I díky těmto soutěžícím získává Praha naději, že se zařadí po bok vyspělých evropských metropolí jako je například Vídeň, kde je jízda na kole každodenní záležitostí a kvalita života a prostředí velmi vysoká,” komentuje manažerka kampaně iniciativy Auto*Mat Iva Nevečeřalová.

Na příkladu Jany Vašinové, laborantky z týmu Fyziologického ústavu AV ČR, která cyklojízdu také absolvovala, je vidět, že ani velké vzdálenosti nemusí být překážkou: „Jsme sportovní rodina, jezdím kvůli fyzičce tak dvakrát až třikrát do týdne do práce v Krči až z Horoměřic. Ale kvůli soutěži budu jezdit častěji. Přála bych si, aby se tu mohlo jezdit jako v Holandsku.“

Samotná velká cyklojízda byla pro mnohé soutěžící jedinečným a nepoznaným zážitkem. „Už dlouho jsem neměl tak dobrý pocit z jízdy na kole ve městě. Bylo to skvělé, moc dobrá organizace,“ svěřil se Libor Kolář z týmu Ministerstva financí.

Soutěž o „zelené kilometry” potrvá do 29. Května. Soutěží týmy o 2–5 členech. Výhry budou uděleny v kategorii nejlepší jednotlivec a tým. Ve hře je zájezd do Kodaně, kola, cyklistické doplňky, zážitky v lanovém centru i vstupenky na hudební festival. Zaměstnavatelé přihlášených týmů zároveň soutěží o titul Cyklozaměstnavatel roku – o to, jaké připraví dojíždějícím zázemí v podobě stojanů, sprch atd.

 

 

Kampaň „Do práce na kole” je určena zaměstnancům pražských firem, úřadů i dalších organizací. Vychází z podobných soutěží, které se již řadu let pořádají například ve Velké Británii, v Německu nebo třeba v Maďarsku, kde se loni zapojilo přes deset tisíc lidí. Úkolem zaměstnaneckých týmů je v období mezi 29. dubnem a 29. květnem 2011 nasbírat co nejvíce kilometrů ujetých do práce na kole. Vedení firem by pak mělo například zřídit cyklistické stojany, sprchy nebo převlékárny. Pro ně je určena soutěž „Cyklozaměstnavatel roku”. Cílem soutěží je přesvědčit obyvatele velkých měst, aby své krátké cesty nejezdili auty, která způsobují hluk a znečištění a zabírají prostor ulic a náměstí. Jízda na kole je navíc zdravá, což je významné pro ty, kteří tráví svůj pracovní den vsedě v kanceláři.

www.dopracena­kole.net

Foto Božena Tichá

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu