Cyklista Obree se neúspěšně pokusil o sebevraždu

14.1.2002
<p>GLASGOW 10. ledna (ČTK) – Bývalý cyklistický mistr světa ve stíhačce Graeme Obree se neúspěšně pokusil o sebevraždu. Jeho manželka Anna dnes potvrdila, že někdejší světový rekordman v hodinovce trpí maniodepresivní psychózou. Život si prý pokusil vzít těsně před Vánoci.</p>

Šestatřicetiletého Skota našel nedaleko jeho domu v Ayrshire místní farmář viset na trámu ve stodole a odřízl ho. Lékaři se zpočátku obávali, zda dlouhé přidušení nezpůsobilo poškození mozku. Jejich obavy se nepotvrdily a cyklista se už nyní zotavuje doma. Na noc se ale kvůli vlastní bezpečnosti vrací na psychiatrické oddělení nemocnice.

„Graeme si na nic z toho, co udělal, nevzpomíná,“ řekla Anna listu Daily Record. „Nepamatuje si, jak na kole dojel na farmu ani nic dalšího,“ vysvětlila. „Když se probral v nemocnici, nevěděl, proč se tam dostal,
dokud jsem mu to neřekla,“ dodala.

Podle psychiatrů trpí Obree maniodepresivitou, tedy chorobným střídáním mimořádně aktivních stavů s hlubokými depresemi, už od svých devatenácti. Nemoc mu však pomáhala držet pod kontrolou právě cyklistika. „Lékaři věří, že endorfiny, chemické látky vznikající v mozku při fyzické zátěži, potlačovaly během aktivní kariéry Graemovu nemoc,“ vysvětlila Anna.

Úspěšná kariéra pravděpodobně způsobila, že se Obreeho nálady tak rychle neměnily, a udržovala ho v pohodě. Na vrcholu se ocitl poté, co překonal světový rekord v hodinovce; v roce 1993 pak získal titul ve stíhačce na čtyři kilometry. O dva roky později to dokázal zopakovat na vlastnoručně vyrobeném kole, na něž použil i díly ze staré pračky.

„Úspěchy ho pravděpodobně držely nahoře a dávaly mu sílu pokračovat. Od nehody v loňském roce však nemohl tak tvrdě trénovat a jeho nálady se začaly zhoršovat,“ posteskla si cyklistova manželka. „Teď je nešťastný, že své rodině způsobil takové trauma,“ dodala.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu