Cyklista Obree se neúspěšně pokusil o sebevraždu

4.9.2001
<p>GLASGOW 10. ledna (ČTK) – Bývalý cyklistický mistr světa ve stíhačce Graeme Obree se neúspěšně pokusil o sebevraždu. Jeho manželka Anna dnes potvrdila, že někdejší světový rekordman v hodinovce trpí maniodepresivní psychózou. Život si prý pokusil vzít těsně před Vánoci.</p> <p>Šestatřicetiletého Skota našel nedaleko jeho domu v Ayrshire místní farmář viset na trámu ve stodole a odřízl ho. Lékaři se zpočátku obávali, zda dlouhé přidušení nezpůsobilo poškození mozku. Jejich obavy se nepotvrdily a cyklista se už nyní zotavuje doma. Na noc se ale kvůli vlastní bezpečnosti vrací na psychiatrické oddělení nemocnice.</p>

„Graeme si na nic z toho, co udělal, nevzpomíná,“ řekla Anna listu Daily Record. „Nepamatuje si, jak na kole dojel na farmu ani nic dalšího,“ vysvětlila. „Když se probral v nemocnici, nevěděl, proč se tam dostal, dokud jsem mu to neřekla,“ dodala.

Podle psychiatrů trpí Obree maniodepresivitou, tedy chorobným střídáním mimořádně aktivních stavů s hlubokými depresemi, už od svých devatenácti. Nemoc mu však pomáhala držet pod kontrolou právě cyklistika. „Lékaři věří, že endorfiny, chemické látky vznikající v mozku při fyzické zátěži, potlačovaly během aktivní kariéry Graemovu nemoc,“ vysvětlila Anna.

Úspěšná kariéra pravděpodobně způsobila, že se Obreeho nálady tak rychle neměnily, a udržovala ho v pohodě. Na vrcholu se ocitl poté, co překonal světový rekord v hodinovce; v roce 1993 pak získal titul ve stíhačce na čtyři kilometry. O dva roky později to dokázal zopakovat na vlastnoručně vyrobeném kole, na něž použil i díly ze staré pračky.

„Úspěchy ho pravděpodobně držely nahoře a dávaly mu sílu pokračovat. Od nehody v loňském roce však nemohl tak tvrdě trénovat a jeho nálady se začaly zhoršovat,“ posteskla si cyklistova manželka. „Teď je nešťastný, že své rodině způsobil takové trauma,“ dodala.

gpa sky dr ri
 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu