Sbohem starým časům – Bike Vysočina 2001, Žďár nad Sázavou

4.12.2001
<p>Ještě ani nevychladly pneumatiky na redakčním oři a už přinášíme první stručné informace o výstavě Bike Vysočina, která se konala ve Žďáru nad Sázavou.</p>

Spoustu novinek, které zde byly k vidění, jsme již odhalili v reportážích z výstav světových. Za zmínku však zcela jistě stojí za zmínku nové rámy od Duratecu. Ten překvapil nejen precizně zpracovanými rámy pro silnici i MTB s kompletním vedením bovdenů vnitřkem rámu, ale především novým celoodpruženým kolem. Jeho tlumič neprochází skrz rozdvojenou sedlovou trubku, ani není tato trubka prohnutá směrem vpřed a tlumič usazen ve vrcholu prohybu. Sedlová trubka je prostě vyhnutá do strany a obchází tka tlumič. Jednoduché, nezvyklé, elegantní a zajímavé.
Velký nástup potvrzuje karbon. Objevuje se stále častěji (ať už na komponentech nebo na celých rámech). S rozšiřováním nabídky pomalu, ale jistě klesá i cena, což potěší nejednoho cyklistu. S avizovaným vlastním karbonovým programem vyrukovala brněnská firma Pells (mimo to prezentovala i nové značky ve svém náručí – Cratoni a Gaerne). Majitel firmy dokonce přivezl ukázat i svého celokarbonového bika s váhou těsně nad devět kilogramů. Také jeho rám nesl značku Pells. Pro souboje na českém trhu jsou připraveny další značky jako italský Gass, konečně se u nás objeví i slavný Easton. Na výstavě se zatím předvedl pouze na kompletních kolech.
Karbon předváděl i Fort Frames – zčásti na svých překrásných silničních rámech (o nejvyšší model s karbonovou zadní stavbou je prý i přes cenu 26000 Kč velký zájem) a zčásti na karbonových komponentech Pazzaz.
Pro cyklisty – manekýny bylo na výstavě skutečně z čeho vybírat. Zajímavá byla kolekce „civilního“ oblečení Shimano. Kdo nemůže bez výrobků japonského giganta vydržet ani mimo bike, určitě nepohrdne kalhotami nebo tričky Shimano, ty pak může překrýt koženou bundou (samozřejmě opět s nápisem Shimano) a hurá na nejbližší bike-party. Samozřejmě nechyběli všichni ostatní – Louis Gaerne, Fila, NorthWave, B2, Castelli, Axon, G – Sport…
Výstava ještě letos byla určena pouze pro obchodníky, potěšitelná však je zpráva, že toto se příští rok změní. Výstava by měla trvat déle, a hlavně by měla být otevřena i pro veřejnost. Na výstavě se snad kromě Authoru objevili všichni, kteří v cyklobranži něco znamenají. Každý se vzhledem k zaměření výstavy na obchodníky s cyklomateriálem snažil představit nejen novinky z nejvyšších pater techniky, ale především průřez nabídkou zboží pro příští rok.
Do kategorie novotvarů se dá zařadit kolo Snob-bike, které je vybaveno dvěma převodovkami a řetězem vedoucím skrz rameno zadní stavby. Už podle názvu nejde o žádné XC, kolo má být pohodlným společníkem pro pohodové výlety.
Nesporně příjemné bylo vidět návraty na scénu – správně, Rock Machine je zpátky. Druhým navrátivším se je Eska, která se předvedla prozatím nevýraznou nabídkou silničních kol spíše pro nejširší masy. Na stánku Joko – Favorit bylo možné dokonce zahlédnout značku Reta.
Na výstavě bylo samozřejmě k vidění mnohem více. Aby ne, vždyť zde své produkty vystavovalo na osmdesát firem. A pokud si uvědomíme, že většina se nespokojí se zastupováním pouze jedné značky.. Výstavní plocha byla prodána do posledního centimetru, úzké uličky občas připomínal nával známý ze Sport Prague. Vysočina ztratila punc výstavy s rodinnou atmosférou. Stává se z ní regulérní obchodní záležitost, vzdaluje se původnímu nádechu pohodového setkání obchodníků po sezoně. Uvidíme příští rok, kdy se rozroste o venkovní stany.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu