Zavřete oči, EPO odchází…

19.11.2001
<p>Jak už to tak bývá v dnešním rychlém světě, jeden si ani nestačí zvyknout na novinku a už jí vytlačuje něco ještě novější, ať už hovoříme o mobilních telefonech nebo počítačích. A jinak tomu není ani ve světě dopingu. EPO už je obehraná písnička, takže se zákonitě objevil nový „oblíbený“ prostředek s obdobnými účinky, ovšem samozřejmě účinnější a prozatím obtížně zjistitelný. Jde o nový lék, který se jmenuje Aranesp (darbepoetin alfa). Tento lék je vyráběn americkou firmou Amgen a je určen pro léčbu chudokrevnosti především při léčbě rakoviny.</p>

Výhoda oproti klasickému EPO spočívá v tom, že zatímco aplikace EPO vyžaduje 2–3 injekce týdně, Aranesp se používá v množství 2–4 injekcí měsíčně při zachování stejných účinků.
Lékařská komise Mezinárodního olympyjského výboru uvedla, že prozatím nemá k dispozici test, který by na základě rozboru vzorku moči dokázal látku odhalit – krevní test používaný v Sydney je schopen látku s nejvyšší pravděpodobností odhalit. Předpokládá se však, že nebude příliš obtížné upravit současný test na EPO pro zjištění Aranespu.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu