Rok Pantaniho návratu

5.11.2001
<p>PRAHA 7. listopadu (SN) – Italský cyklista Marco Pantani se chce po letošní a pro něj katastrofální sezóně v příštím roce zúčastnit dvou ze tří nejprestižnějších závodů, Tour de France a Giro d'Italia. „Rok 2002 by měl být rokem Pantaniho návratu,“ řekl Riccardo Magrini, nový sportovní ředitel týmu Mercatone Uno.</p>

Jedenatřicetiletý Ital, který je pro svou zálibu v nošení zvláštních a neobvyklých šátků přezdíván svými fanoušky „Pirát“, musí v příští sezóně překonat dvojí zatížení. Bude totiž svému zaměstnavateli k dispozici nejen jako závodník, ale i manažer. Asistovat by mu měl další známý italský cyklista Massimo Podenzana. Ten dosud pomáhal týmu Mercatone Uno přímo na silnici, ale „pověsil kolo na hřebík“ a vrhnul se na novou funkci.

Pantani představil v toskánském Montecatini Terme svůj nový tým, který zatím obsahuje devatenáct jmen. K naplnění svých předsezónních cílů angažoval osmadvacetiletého Roberta Sgambelluriho z německého Telekomu a o rok staršího Francesca Secchiariho ze Saeca. Oba jsou to zkušení cyklisté, kteří by měli zacelit díry po odcházejících (Marco Velo, Igor Astarloa a Cristian Moreni). „Mým hlavním cílem je Giro d’Italia, ale opět myslím i na Tour,“ oznámil Pantani.

Ital ohlásil na letošní zimu tvrdý trénink, aby on sám i celý tým už od jarní části sezóny dosahoval dobrých výsledků, které jsou důležité pro udělení jedné z pěti divokých karet pro Tour de France. Na start letošního ročníku nebylo Mercatone Uno připuštěno. Ředitel Tour Jean-Marie LeBlanc to zdůvodnil tím, že Pantani čelil obvinění z dopinku. Samotná příprava by měla probíhat na Kanárských ostrovech nebo v Jižní Americe. První test holohlavého cyklisty je naplánován na 17. až 21. února, kdy se objeví na staru závodu Ruta del Sol ve španělské Andalusii.

Marco Pantani, kdysi vyhlášený vrchař a vítěz Gira a Tour z roku 1998, uspěl před dvěma týdny u soudu v Boloni s odvoláním proti trestu, který dostal loni v listopadu za dopink. Soud ve Forli jej tehdy poslal na tři měsíce do vězení. Pantani se kvůli pozitivnímu testu z roku 1995 stal vůbec prvním sportovcem, jemuž hrozilo, že půjde za úžívání nedovolených podpůrných prostředků za mříže.

Italský cyklista se však obvinění úplně nezbavil. Státní zástupce totiž proti němu vznesl další, tentokrát kvůli aféře, do níž byl zapleten na předloňském Giru.

Zdroj: Sportovninoviny.cz

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu