Třiačtyřicetiletá královna ženské silnice

4.9.2001
<p>LISABON 10. října (ČTK) – Již třináctý titul mistryně světa v silniční cyklistice vybojovala dnes v časovce v Lisabonu francouzská závodnice, třiačtyřicetiletá Jeannie Longová- Ciprelliová. Trať dlouhou 19,2 kilometru zajela za 29:05,55 minuty a o pouhých 41 setin sekundy zdolala v souboji generací o 21 let mladší Nicole Brändliovou ze Švýcarska.</p>

Třetí skončila překvapivě španělská závodnice Teodora Ruanová-Sanchonová. Česká reprezentantka Lada Kozlíková, ve startovním poli jedna z nejmladších, obsadila čtyřiadvacáté místo se ztrátou 2:51 minuty.

Na start těžké časovky, plné náročných stoupání i nebezpečných sjezdů, se postavilo 39 startujících včetně kompletní trojice medailistek z loňského šampionátu v Plouay ve Francii. Všechny zaskočila téměř neznámá Sanchonová, která dlouho vévodila nejrychlejším mezičasům i konečným výkonům v cíli. Od prvních kilometrů však největší souboj sváděly dvě závodnice rozdílných generací: mistryně Evropy do 23 let Brändliová, která na šampionátu Starého kontinentu zdolala Kozlíkovou jen o tři sekundy, a cyklistická veteránka Longová.

Mírně navrch mělo na mezičasech mládí, ještě na třináctém kilometru vedla Švýcarka o necelých pět sekund. Závěr však patřil francouzské závodnici, které před rokem titul unikl o čtyři sekundy a jež první zlato vybojovala již v roce 1985. Dnes se radovala z triumfu po ještě těsnějším výsledku. I o třetí místo svedla Sanchonová vyrovnaný souboj s loni třetí Rasou Polikevičiuteovou z Litvy: před soupeřku se dostala o dvě sekundy až na posledním kilometru.

Smůlu měla jedna z dalších favoritek, Němka Hanka Kupfernagelová, která hned po startu strhla pastorek a ztrátu již nedokázala dohnat. Rozhodně na víc než na šesté místo myslela obhájkyně zlata Mari Holdenová z USA, ale po pomalejším začátku ji ani zrychlení v druhé polovině závodu na stupně vítězek neposunulo.

Trenér Kozlíkové Břetislav Usnul pochválil svou svěřenkyni za úvod časovky. „Začátek měla Lada dobrý, pak ale začala ztrácet. Myslím, že jízdu však zvládla dobře. V sezóně měla hlavní vrcholy na dráhovém ME v červenci, kde získala dvě zlata, a o měsíc později na silničním ME, kde skončila druhá v časovce. Navíc ještě v září startovala na MS na dráze,“ řekl trenér.

Výsledky – časovka žen (19,2 km):

1. Longová-Ciprelliová (Fr.) 29:08, 2. Brändliová (Švýc.) –1, 3. Ruanová-Sanchonová (Šp.) –45, 4. Polikevičiuteová (Lit.) –47, 5. Arndtová (Něm.) –55, 6. Holdenová (USA) –1:26, 7. Millwardová (Austr.) –1:27, 8. Melchersová (Niz.) –1:32, 9. Ziliuteová (Lit.) –1:33, 10. Doppmannová (Švýc.) –1:41, …24. Kozlíková (ČR) – 2:51.

zdroj: sportovninoviny.cz