Vosy i počasí proti freestylu

24.9.2001
<p>Mistrovství ČR ve freestylu, které se konalo v rámci akce Katmar Bike Weekend v pražských Bohnicích, bylo kvůli nepřízni počasí rozděleno na dva termíny. Vzhledem k jen chvilkami přerušovanému dešti se v původním termínu odjel pouze Dirt a závody MTB na bikrosové dráze. Flatland, který vyžaduje suchou plochu i podrážky byl operativně přeložen na druhou sobotu v září. Proti akci se postavilo nejen počasí, ale i vosy, které si udělaly hníždo v molitanu používaném na obalení ebezpečné konstrukce blízko tratě. Jakmile se jej organizátoři dotkli, vosy vyrazily do útoku a nejbližšímu zasadily vydatnou sérii žihadel. Po protiútoku kyblíky s vodou se stáhly do ústraní a více již bikerů nebránily.</p>

Pro dirt byly připraveny dva navazující hliněné megadably. Bohužel rozmoklý terén snížil nájezdovou rychlost borců natolik, že bylo možné využít jen první dabl. I tak byly k vidění solidní kousky, obvzláště ve finále, kam postoupily tři nejlepší borci – milevský Štěpán Herink a pražáci David Pánka a Lukáš Tamme. Je jen škoda, že někteří celkem dobří skokani „vyměkli“ při pohledu na oblohu a ačkoli měli s sebou kola, nechali je v autech a jen přihlíželi. Vítězný Štěpán Herink si odnesl kromě titulu mistra republiky i zajímavou peněžní odměnu.

Bikeři na bikrosce byli opravdu ozdobou akce a předvedli souboje kolo na kole a loket na lokti. Největší pokrok proti loňskému ročníku byl vidět na jezdcích, kteří nejsou odkojeni BMX a na bikrosce začali nedávno na MTB. Je radost dívat se jak si dávají skoky a klopenky v plné rychlosti. Jsou to ti, kteří jednou zastoupí Majkla Marošiho a spol. v mezinárodních kláních. Vrcholem byla finálová jízda, zejména souboj L. Pánky s Tamákem a Jirkou Holubem byl hodně ostrý a velkou část trati zcela vyrovnaný. Nakonec vyšel jako vítěz Lukáš Pánka z Katmar/Haro týmu. O plném nasazení svědčí i to, že jeden z finalistů šel hned po dojezdu odevzdat obsah žaludku do blízkého křoví.

Flatland byl sice přesunut, ale když jsme dorazili v náhradním termínu na místo, vše bylo pod vodou a na obloze se honily mraky. Naštěstí se počasí smilovalo a po rozjížďkách dokonce vykouklo slunce. Samotný závod se již jel na úplně suchém povrchu. Do Bohnic se dostavila elita českého flatlandu a jako již delší dobu to byl předvším souboj Benátky versus Pardubice. Kluci předvedli již prověřené, ale i zcela nové triky, a bylo vidět, že jsme se zase trochu přiblížili světu.
A je dobře, že se objevily i nové tváře, které navzdory tomu, že jezdí teprve krátce, už mají slušnou úroveň. Titul a peněžitá prémie nakonec putují do Benátek do kapsy ridera Strejce. Po finále sice Katmar naplánoval jamsession přímo na místě, ale na trpělivost počasí to už bylo příliš. Sotva se vyhlásilo pořadí a předaly ceny, začala průtrž mračen.
Katmar bike weekendu letos počasí opravdu nepřálo, ale o to více potěšily výkony borců, kteří se ho nezalekli.
A na závěr oficiální pořadí.

DIRT JUMP

  1. Štěpán Herink ….. 190 bodů
  2. David Pánka ….. 179 bodů
  3. Lukáš Tamme ….. 146 bodů

MTB na bikrosce

  1. Lukáš Pánka (Katmar/Haro team)
  2. Lukáš Tamme (BMX Řepy)
  3. Jirka Holub (BMX Bohnice)

FLATLAND

  1. Strejc ….. 292 bodů
  2. Bobeš ….. 283 bodů
  3. Hasák ….. 273 bodů

Michal Kubánek

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu