Beloki ve zlatém

4.9.2001
<p>Přestože tým Once na letošní Vueltě nezačal právě nejlépe (hned v první etapě si 9. muž letošní Tour de France Marcos Serrano zlomil po pádu klíční kost a první týden zastihl v nedbalkách kapitána Abrahama Olana, který nabral obrovskou ztrátu), lídr stáje, domácí Joseba Beloki, se po sobotní horské 8. etapě španělské Vuelty z Reinosy do Alto Cruz de la Demanda oblékl do zlatého trikotu vedoucího jezdce závodu.</p>

Beloki dojel v etapě druhý za Jimenezem (iBanesto.com) a protože dosud vedoucímu Kolumbijci Boterovi (Kelme) se zřejmě vymstilo totální se vydání ze sil ve včerejší časovce, kterou vyhrál, a dnes dojel do cíle se ztrátou dvě a tři čtvrtě minuty, Beloki jako největší favorit Vuelty se usadil na čele. Jeden z jeho hlavních soupeřů, objev letošní TdF, další Španěl Oscar Sevilla, však ztrácí jen 14 vteřin, ačkoli v sobotu neměl rovněž svůj den.
Je to poprvé, co se Beloki oblékl do dresu lídra v některém ze tří nejsledovanějších etapových závodů, má však už na kontě dvě třetí místa na Tour de France (2000–2001) a velkou šanci letošní Vueltu vyhrát. Obhájce titulu Heras totiž není v takové kondici jako loni a propadl se po dnešku na osmé místo, zatímco Botero zatím zaujímá pátou příčku. Vše se schyluje k bitvě mezi týmy Kelme a Once, opravdový boj začne po pondělním dni volna v úterý, kdy je na pořadu první pyrenejská etapa. Následují další dvě v jedné řadě – ta poslední je časovka do vrchu v Andoře-Arcalis (18 km), což bude zřejmě rozhodující moment celého závodu.
Potěšil svým výkonem Tomáš Konečný, který dojel 33. jen 2: 45 min. za vítězem a tedy ve stejném čase jako Botero. Navíc Tomáš pomáhal lídrovi týmu Domo Virenqueovi, který proťal etapový cíl jen tři vteřiny před českým silničářem. V celkové klasifikaci se Konečný posunul na 40. místo, Padrnos dnes závod nedokončil a Vuelta tak pro něj skončila po pouhých osmi dnech.
Celkové pořadí Vuelty po 8. etapě

 1. BELOKI, Joseba (Šp.), ONCE, 25:06:17 h.
 2. SEVILLA, Oscar (Šp.), KELME. –14
 3. CASERO, Angel (Šp.), FESTINA, –51
 4. PLAZA, David (Šp.), FESTINA, –1:27
 5. BOTERO, Santiago (Kol), KELMEm, –1:28
 6. LEIPHEIMER, Levi (USA), US POSTAL, –1:54
 7. MERCADO, Juan Miguel (Šp.), BANESTO –2:00
 8. HERAS, Roberto (Šp.), US POSTAL, –2:47
 9. MAYO. Iban (Šp.), EUSKALTEL –3:14
 10. GONZALES GALDEANO, Igor (Šp.), ONCE –3:29

 11. KONEČNÝ, Tomáš (ČR), Domo, –12:12

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu