Premiéra jako řemen!

10.9.2001
<p>V Teplicích nad Metjí se v sobotu 8. 9. 2001 odehrál v pořadí již sedmý ročník maratonu Cannondale Rallye Sudety. Letos byl jeho průběh okořeněn premiérou – na dlouhých tratích zde maratonci poprvé v historii bojovali o tituly Mistra republiky. Mistrovské dresy i medaile, které se rozdávaly ve stejných kategoriích jako v Českém poháru XC, byly opravdu těžce vydřené. Nejenže se o ně bojovalo na trati o délce 130 km, ale vše ztížilo psí počasí, které v Teplicích panovalo. Déšť, místy nárazový vítr, teploty mezi 10 – 15 stupni. Na blátivé trati tak vedle fyzičky hrála velkou roli technická dovednost jezdců, ale i morální připravenost, a také dobrý technický stav kola. Historicky prvním Mistrem ČR v maratonu se v hlavní kategorii stal Petr Sulzbacher, mezi ženami pak uzdravená Kája Polívková. Ta mimochodem v pondělí nastoupila do nemocnice, kde jí budou vyndavat „železí“ ze zlomené nohy.</p>

Hlavní závod odstartoval v 8.15 hod. Vepředu se záhy oddělila osmičlenná skupina, ve které nechyběli hlavní favorité. Po necelých 40 kilometrech zavedla trať borce opět do prostoru startu a cíle v Teplicích, čekala zde první prémie. Několik kilometrů před ní osamoceně ujel David Anderle a připsal si vítězství na svůj účet. Krátce poté jej dostihl Petr Sulzbacher. Oba jezdci pokračovali společně, ovšem pouze na 50. kilometr. Tam Anderleho postihl defekt. Po opravě se na něm navíc zřejmě podepsalo i počáteční vysoké tempo a chvíli trvalo, než se vzpamatoval. Nakonec nepříliš spokojený dojel na celkově sedmém místě se ztrátou třičtvrtě hodiny. Petr Sulzbacher pokračoval až do cíle osamocen. Nejvíce se mu v jeden okamžik přiblížil Tomáš Okrouhlík na čtyři a půl minuty, ovšem Petr svůj náskok opět rychle zvýšil až na konečných necelých jedenáct minut.
Mimo náročný profil terénu a chladné deštivé počasí byl zdatným soupeřem všem i kluzký blátivý povrch. Pády se nevyhýbaly nikomu, i Petra Sulzbachera postihly hned tři, Tomáš Vokrouhlík odnesl jeden z pádů podřenou tváří a zlomeným zubem. Náročné podmínky se podepsaly i na technice. Brzdové špalíky odcházely po tuctech, kdo měl, vyměnil, kdo ne, musel skončit. Velkým překvapením však byla ztráta funkčnosti u mnohých kotoučovek. Není snad jedna z nejproklamo­vanějších vlastností kotoučovek výborná účinnost za všech podmínek a vysoká životnost destiček?? Na Sudetech se kotouče určitě nepředvedly v nejlepším světle. „Úmrtnost“ závodníků byla vysoká – na start se jich postavilo přes sedm set, dokončilo 230!
Petr Sulzbacher označil své vítězství jako největší úspěch ve své dosavadní kariéře. Pravda, letos měl velmi úspěšnou sezonu, ovšem mistrovský dres je mistrovský dres. Petr letos dlouho hájil 6. Místo v celkovém pořadí ČP XC, nakonec dokončil devátý, ovšem přesto si konečně řekl o elitní místo v profi teamu Rubena Merida KCK pro příští rok.
U závodů typu „Sudet“ není třeba příliš rozmazávat zajištění, které bylo opět na vysoké úrovni – občerstvení, zajištění křižovatek, značení, vyhlášení, to vše bylo bez chyby. Kéž by to tak fungovalo všude. Sem tam zazněla pouze výtka, že nebyl zajištěn servis na trati. Špalíky by šly na dračku..

Pořadí M – ČR MTB maratonu:
Muži 

 1. Petr Sulzbacher (Rubena Merida KCK Team), 6:14:45
 2. Tomáš Doležal (Rubena Merida KCK Team), 6:25:12
 3. Tomáš Vokrouhlík (Rubena Merida KCK Team), 6:29:46
 4. Václav Hornych (Ravo Team), 6:49:46
 5. Tomáš Jiránek (Polar Team), 6:57:54

Ženy

 1. Kája Polívková (Gary Fisher), 8:55:00
 2. Ludmila Damková (Ravo Team), 9:29:08

Masters 1

 1. Miroslav Pechouš (Sfinx Racing Team), 7:33:50
 2. Radek Spáčil (SKP Šumperk), 8:10:47
 3. Martin Malec (SK Redpoint Teplice), 8:24:25

Maters 2

 1. Jaroslav HRUBÝ (KL Sport Most), 7:37:25
 2. Jaroslav Henych (KL Sport Most), 7:52:06
 3. Michal Demjanovič (Redpoint Teplice), 8:06:43

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu