CRAFT 1000 MILES ADVENTURE – poslední závodníci v cíli

26.7.2012
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2012-07-26T11:07:43 --> <p>Do cíle extrémní 1700 kilometrů dlouhé trati dorazila jen třetina startujících. Také letos se při závodu odehrála celá řada dobrodružných příběhů. Ty nejzajímavější najdete níže.</p>

Vytrvalostní závod Craft 1000 Miles Adventure odstartoval v Hranicích u Aše 1. července. Na jeho trať se vydalo 114 dobrodruhů, které čekala extrémní trasa překonávající 1711 kilometrů a 31 kilometrů převýšení z nejzápadnějšího koutu České republiky až do nejvýchodnější slovenské vesnice. Vítězný Zdeněk Kříž ji dokázal absolvovat za 9 dnů a 29 minut, zatímco posledním absolvujícím závodníkům cesta do cíle trvala více než 15 dnů.

Obtížnost závodu, při kterém se každý závodník spoléhá jen na své síly a vybavení bez možnosti cizí pomoci, byla díky bouřkám s vydatnými srážkami od svého startu nastavena na maximum. Závodníci si totiž vezou jen to nejnutnější. Náhradní suché oblečení je často nedostupný komfort, výrazně se jim také zkomplikovala možnost odpočinku a vyspání, k tomu nesmírně trpí technické vybavení.

Stejně jako v loňském ročníku trať dokázali absolvovat jen ti nejodhodlanější a nejlépe připravení závodníci. Již v první polovině závodu vzdalo z technických nebo zdravotních důvodů na třicet závodníků. Do cíle ve slovenské Nové Sedlici pak v době uzávěrky dorazilo pouhých 28 závodníků. Naplno se tak potvrdilo tvrzení Jana Kopky, nejznámějšího českého vytrvalostního závodníka a pořadatele závodu, že jde o suverénně nejdrsnější závod v Evropě. „Závodníky čeká nepředstavitelná únava, hlad, deprese a bezmoc,” předpověděl před startem Jan Kopka.

I letos byl závod Craft 1000 Miles Adventure provázen extrémními zážitky – několik setkání s medvědem, šití tržných ran svépomocí, brodění řek, divoké bouřky. Neuvěřitelné odhodlání dokončit závod dokumentuje i příběh nováčka startovního pole Jana Šaramáka, který v polovině závodu vyměnil špičkové, ale službu vypovídající horské kolo za obstarožní, téměř nebrzdící dámský model. Nejenže se mu podařilo dorazit do cíle, ale navíc vybojoval skvělé 6. místo!

„Nesčetněkrát jsem dostal otázku, proč to dělám a stále na ni neumím pořádně odpovědět. Ale ten pocit dosažení cíle je neuvěřitelně silný a krásný. Závod mi umožnil odpoutat se od běžného života a starostí. V hlavě máte jen kam dnes došlapete, co sníte a kde budete spát. Abyste pochopili sílu toho zážitku, musíte jej prožít,” komentoval své pocity po dokončení právě Jan Šaramák.

 

Nejrychlejším běžcem Craft 1000 Miles Adventure se stal Martin Šebánek, který celou 1600 kilometrů dlouhou trasu z Hranic do Nové Sedlice urazil za 22 dní 23 hodin a 18 minut. V průměru tedy denně urazil okolo 70 kilometrů.

 

PŘÍBEHY CRAFT 1000 MILES ADVENTURE

Craft 1000 Miles Adventure není obyčejný závod. Organizátoři se netají tím, že výsledný čas není pro závodníky hlavním kritériem úspěchu. Na prvním místě totiž stojí fantastické zážitky, které si z trasy nejextrémnějšího závodu účastníci odvážejí. A ani v letošním, právě skončeném ročníku o ně nebyla nouze.

 

MEDVĚDI UŽ I V ČESKU
Setkání s medvědy je již tradiční součástí Craft 1000 Miles Adventure. Letos to bylo ale poprvé, kdy závodníci spatřili medvěda na českém území. „Dnes za tmy jsem viděl asi 6 km za Vizovicema v lese medvěda. Byl hodně blízko,” hlásil Michal Hampl.

ZDRAVOTNÍ PÉČE NA ÚROVNI
Pád z kola stál Martina Trojana nepěknou tržnou ránu na noze. Návštěva nemocnice by ale byla velkým zdržením, a tak si Martin pěti stehy ránu zašil sám a okamžitě pokračoval v závodě.

DOBRODRUŽSTVÍ MARTINA VÍTA
Hned celou baterii dobrodružných příběhů posbíral na trase Martin Vít. Nejprve se musel proplížit ohradou kolem funícího plemenného býka, poté si na něj při bivaku v lese lehla srnka a nakonec se nezdržoval s hledáním brodu přes řeku Ondavu a rovnou ji s kolem i vybavením přeplaval.

OPRAVDOVÉ ODHODLÁNÍ
Neuvěřitelné odhodlání dokončit závod dokumentuje příběh nováčka startovního pole Jana Šaramáka, který v polovině závodu vyměnil špičkové, ale službu vypovídající horské kolo za obstarožní, téměř nebrzdící dámský model. Protože si závodníci musí vystačit bez cizí pomoci, neměl na výběr. Nejenže se mu podařilo dorazit do cíle, ale navíc vybojoval skvělé 6. místo! „Nebrzdilo to, neřadilo to, nepružilo to. Ruce mě brní ještě teď,” lakonicky komentoval týden po dokončení komfort náhradního stroje Jan Šaramák.

VELKÁ ODVAHA A RYCHLÉ NOHY
Běžec Martin Šebánek dokázal během závodu na objednávku na východním Slovensku partě cikánů ukrást věci, které oni ukradli někomu jinému.

PŘEKVAPENÍ
Vedoucího závodníka Zdeňka Kříže chytla u Vizovic bouřka, tak se zatočil ukrýt do místního hostince. Na pozdrav mu jen s úsměvem odpověděli: „Nečekali jsme tě tu tak brzy!”

(TZ, foto: Anna Kopková)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu