Čech na trati závodu napříč Amerikou

20.6.2012
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2012-06-20T09:01:27 --> <p>Právě se píše šestý den jeho cesty a Svaťa již zdolal 30 časových kontrol z celkových 53. Závod Race Across America začal ve středu 13.6.u Pacifického oceánu v Oceanside, California, a končí u Atlantického oceánu ve městě Annapolis, Maryland. Z celkové délky 4800 kilometrů již Svaťa Božák zdolal 2731, což je zatím nejdelší trasa, jakou kdy ujel. <br /> </p>

V nohách má horké podnebí Californie, brutání vedra pouště v Arizoně, táhlé výjezdy při přejezdu Rocky Mountains v Coloradu, nekonečné planiny žhavého Kansasu a právě se v nejbližších chvílích chystá vstoupit do Missouri. Cestu mu znepříjemňuje silný vítr, naštěstí vane pouze zboku, ale i tak je chvílemi obtížné v silných poryvech udržet řídítka. Druhou změnou oproti předchozím etapám je vysoká vlhkost. Na druhou stranu Svaťa cítí obrovskou podporu od lidí doma, na Facebooku vznikl fanklub, který po sms Svaťu neuvěřitelně podporuje a žene kupředu. Během jedné hodiny mu dnes v noci přišlo 30 sms a chodí další. Na jeho počest se také chystá v Rožnově pod Radhoštěm sraz fanoušků, a to přímo pod okny radnice, která by svého rodáka v jeho světovém výkonu mohla podpořit lépe. http://www.facebook.com/…83334022470/

Svaťa se po zatím nejdelším – tříhodinovém nočním spánku posunul do první sedmičky závodníků a pořadí se neustále míchá nejen tím, jak kdo jede rychle, ale hlavně tím, jak dlouho odpočívá. Za prvními třemi profíky je tak v rozmezí pár hodin hned několik borců, čímž je závod celkem napínavý. Z pole solistů už navíc odstoupilo sedm jezdců. Před námi jsou teď po rovinách prudké stojky hor v Západní Virginii, takže ještě nic není rozhodnuto! Sledujte tedy oficiální stránky:

http://www.raceacrossamerica.org/raam/rcrank.php?…

předchozí zprávy

Den 1: První den v poušti Arizony je za námi, Svaťa Božák jede přesně podle svého plánu, kdy si na prvních 24 hodin jízdy stanovil zdolat rovných 600 km. Nebylo to však vůbec zadarmo, pekelná výheň smaží jezdce tak, že musí jet prakticky obaleni v opalovacím krému a každou hodinu doplnit minimálně litr tekutin. Náš cyklista je v dobré formě, dlouhé hodiny tréninku v zabedněné místnosti vytopené na maximum se zjevně vyplatily.

Svaťa Božák po ujetí prvních 600 km zaslouženě odpočíval, kdy hodinou spánku v obytném voze překlenul největší polední vedra. Po pauze se opět vydal na boj s přírodou, kde jej čekají dlouhá stoupání a další jízda horkou Arizonou po zcela rovných silnicích směrem do Utahu a Colorada. Kromě kamenitých hor a skal trať závodu lemují také plantáže a nesčetné kaktusy. Častým úkazem na polích jsou také menší větrná tornáda, která však nejsou nebezpečná.

Přikládáme odkaz na stažení fotografií z cesty (většina je z 8M foťáku mobilu Samsung Galaxy S2) http://ulozto­.cz/x9umXYs/ra­am-day1–2-rar

den 2. http://www.fa­cebook.com/grou­ps/327183334022470/

Svaťa po noci strávené v horách dorazil na kontrolu č.9. RAAM právě odhalil svou sílu, teploty klesly z odpoledních 40°C až k 10 °C. Total změna. Na trati byli k vidění i losi! Bohužel po tmě se nenechali vyfotit 🙂 Slunce právě vychází, Svaťa zaslouženě odpočívá, za hodinu vyrážíme dál.

den. 3 Po dni kompletně bez internetu jsme konečně v mekdolandu, takže můžeme na fanouškovský facebook nalít nové fotky:-) Právě jsme v Coloradu ve městě Cortez poté, co Svaťa projel Monument Valley a jižní část Utahu. Svaťa na 12. kontrolu přijel se svítáním vysmátý, všechny z týmu poobjímal a s elánem posnídal. Pokračujeme na Durango, před námi jsou tři kopcovité etapy včetně nejvyššího průsmyku – Wolfcreek, přes 10 000 stop vysokého. den.4 RAAM 17.6. 2012

Dobrý den,

Svaťa Božák překonal včera nejvyšší bod letošní trasy RAAM, Wolf Creek, i další vrcholy Rocky Mountains. Cestu mu znepříjemňoval velmi silný protivítr a teploty kolem nuly. Po krátkém spánku ve tři hodiny ráno místního času vyrazil vstříc nedohledným rovinám Great Plains, kde jsou opět očekávány teploty mezi 40 – 50°C. Síly ubývají, únava se stupňuje, ale Svaťa stále drží průměrných 450 km denně.

Den 5. Svaťa Božák zdolal 24. časovou kontrolu a už dávno letí na pětadvacítku. Ranní slunce mu dodalo spoustu nových sil a šlape jak drak. Za úsvitu dojel Španěla Sainze, který se motal na silnici tak, že jsme trnuli, kdy ho srazí nějaký kamion. Jak kolem něj Svaťa projel, hned se zplašil a musel ukázat, že se nedá. V time station se pak bavil se svým parťákem, že je rád, že to Svaťovi nepustil. Svaťa to jen lakonicky okomentoval: „Nebudu závodit na 2200 km, když ještě nejsem ani v půlce. Závodit se bude až v posledních etapách“. Nicméně stroj jménem Božák dál šlape jako by byl ze švýcarské fabriky a ukrajuje další a další kilometry. Na poslední kontrole měl Svaťa Božák ujeto tolik, co měřil jeho zatím nejdelší závod – Okolo Rakouska. Za dalších 200 km bude v polovině závodu Race Across America. Ještě není nic vyhráno, nicméně jeho morál neuvěřitelně posiluje podpora fanoušků, kteří mu píší na mobil i na facebookový Fanklub. Rocky Mountains jsou již minulostí, v této fázi trať vede úrodnými lány států Kansas a Missouri po tisíc mil dlouhých rovinách. Naštěstí se neustále svažují dolů, ale nepřítelem se zde může stát silný vítr, který nedá nic zadarmo. Takže zatím ani Svaťovo průběžné šesté místo nic nenapovídá o výsledku závodu. Smutným, ale zavedeným koloritem tu jsou odpadlíci, mezi nimiž je i druhý Čech, který se o Raam pokusil – Jiří Hledík. My zatím nemáme žádné informace, z pole pouze víme, že jeden Belgičan odstoupil kvůli dehydrataci hned v poušti, protože pil jen vodu. Hrdinou dne je pak Američan Jason Lane, kterého na trati srazilo auto a on i přes zlomenou klíční kost dále pokračuje v závodě!!

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu