Jihlavská 24hodinovka aneb 400 km za jeden den

21.5.2012
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2012-05-21T17:18:33 --> <p>Z dvojice favoritů dojel do cíle Jihlavská 24 MTB jen vítězný Kozák, jeho kamaráda Kříže zastavila bolest ledvin.</p>

Bezmála pět stovek bikerů předvedlo své umění při druhém ročníku vytrvaleckého závodu na horských kolech Jihlavská 24 MTB, který se o víkendu na Vysočině jel nejen jako součást letos čtyřdílného DEMA Československého poháru 24 hodin MTB, ale především jako Mistrovství České republiky 12 a 24 hodin MTB. Z prvenství se v elitní kategorii mužů jednotlivců radoval Tomáš Kozák, který tak obhájil pozici domácího šampiona.
„Obhájit titul, to se vždy cenní,” usmíval se v cíli Kozák, který během 24tihodinového závodu absolvoval 9,5 kilometrový okruh celkem 43× a ujel tak 408,5 km. „Nejhůř mi bylo kolem sedmé hodiny závodu,” popisoval své zážitky úřadující mistr světa. „Měl jsem takovou krizi, nebylo mi dobře. Ale naštěstí jsem to ustál.„
Hůře se dařilo druhému favorizovanému jezdci, evropskému šampionovi z roku 2008 Zdeňku Křížovi. „Někdy kolem desáté hodiny večer ze závodu odstoupil, zradilo ho zdraví,“ uvedl ředitel jihlavského závodu Jiří Holoubek. „Jeho odstoupení litoval i Tomáš Kozák. Jsou to totiž kamarádi a na společný závod se moc těšili,” dodal Holoubek.
Kříž vzdal po 20 okruzích a 190 kilometrech. „Asi po devíti hodinách jsem měl problémy s bolestí ledvin,” popsal své potíže jezdec, který ze zdravotních důvodů nedokončil ani loňský premiérový ročník Jihlavská 24 MTB. „Tentokrát jsem měl problémy úplně jiné,” uvedl s hořkým úsměvem. „Často mívám zánět ledvin, takže tyto bolesti znám,” dodal sklesle.
Podle slov ředitele závodu Holoubka vítězného Kozáka trať vedoucí i částí historického centra Jihlavy, včetně hradebního parkánu, překvapila. „Ze začátku jezdil velice s chutí, trať mu připadala atraktivní, hravá a jezdivá. Na konci však přiznal, že byla těžší, než předpokládal,” popisuje ředitel závodu Holoubek. „Trať je opravdu hodně náročná,” uznal Kozák. „Co se týče profilu, není to žádný extrém. Ale některé výjezdy jsou hodně kluzké a ubírají sílu,” doplnil. Proto byl rád, že si kolem druhé hodiny ranní mohl odpočinout. „Za tři neděle jedu 24tihodinovku v Mnichově, kde budu také obhajovat vítězství. Takže jsem chtěl pošetřit síly,” uvedl Kozák.
Mezi účastníky nechyběl ani vítěz premiérového ročníku Jihlavská 24 MTB David Granát. Ten však, namísto účasti v elitní kategorii mužů jednotlivců startoval ve dvojicích mix. „Pro Davida byla účast v závodě spíše společenskou záležitostí,” vysvětloval Holoubek. „Pro něj byl v sobotu klíčový závod Českého poháru v Mostě, do Jihlavy přijel především proto, že se mu tady loni líbilo a mezi pořadateli má kamarády,” dodal ředitel závodu.
Ženskou kategorii jednotlivkyň ovládla Daniela Chlíbková, která ujela 31 kol, tedy 294,5 km. „Určitě jsem ráda, protože mám po vážné operaci kolena,” přiznala loňské zdravotní komplikace. „Měla jsem plastiku a rupturu čéšky. Takže to byl první zatěžkávací test. A proto jsem zvědavá, jestli zítra budu chodit,” dodala s úsměvem.
Pořadatelé byli rádi, že zvládli uspořádat závod se 480 startujícími. „Byla to zatěžkávací zkouška trati i našeho areálu,” uznal Holoubek. „Dnes víme, že zvládneme nejen takový počet jezdců, ale i vyšší. A tak budeme rádi, když příští rok přijede ještě více lidí,” dodal své přání před dalším ročníkem.
(tz)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu