Škatulata, hejbejte se

4.9.2001
<p>Prvního září začal v cyklistice oficiální přestupový termín a tak v pohybu mezi stájemi je opravdu živo. Ne vždy jsou to sice zaručené zprávy, lze však očekávat překvapivé přestupy, stejně jako předpokládané a také vynucené – to jsou především ty vynucené krachy některých týmů.</p>

Začněme právě u posledního případu. Již od června nevyplácí s velkým humbukem na začátku roku prezentovaná americká stáj Mercury po odstoupoení druhého sponzora Viatel svým závodníkům mzdy, a tak nezůstal v týmu kámen na kameni. Přesto dokázal závodník Mercury Leon van Bon tuto neděli končící vyhrát závod Kolem Nizozemska, když za sebou nechal o pouhých šest vteřin ještě loni kolegu ze stáje Rabobank a obhájce loňského prvenství Erika Dekkera, který dominoval v poslední etapě.
Bývalá světová jednička a dvojnásobný vítěz Světového poháru Michele Bartoli si vzal ještě dva týdny na rozmyšlenou, ale vypadá to, že z týmu Mapei se vrátí pod křídla svého bývalého šéfa Giancarlo Ferrettiho, u něhož už působil v letech 1995–96 v tehdejší formaci GB-MG. „Chci si najít tým, kde bych zakončil kariéru důstojně,“ uvedl Bartoli. Do Fassa Bortolo, která po aféře na Giru vyhodila na dlažbu Daria Friga, směřuje i Ukrajinec Sergej Gončar, úřadující mistr světa v časovce, jehož dosavadní zaměstnavatel Liquigas ohlásil konec své působnosti v profipelotonu.
Fassa Bortolo však také pustí žilou, kromě zmiňovaného distancovaného Friga, který vyjednává s týmem Lampre, je na odchodu po pouhém ročním angažmá Francesco Casagrande a s největší pravděpodobností se vrací zpět do svého bývalého působiště – Vini Caldirola, dnes Tacconi Sport-Vini Caldirola. Z Fassa Bortolo už má zbalené kufry i letos tolik úspěšný Litevec Raimundas Rumšas. Nabídek má několik, může si vybírat, velký zájem má například Domo-Farm Frites.
Velké ambice mají německé a švýcarské týmy. Příští rok totiž bude první divize rozšířena na 30 týmů (dosud 22), ale elitní společnost, jakýsi ‚Top Club‘, bude čítat pouze deset vyvolených, kteří mají automaticky zaručený start ve velkých etapácích a ve Světovém poháru. Horečnatě nakupuje zejména dosud druhodivizní švýcarský Phonak, který získal exmistra světa Camenzinda (Lampre), Francouze Salmona (AgR2) a Duranda (La Francaise des Jeux) či Španěla Domingueze (iBanesto.com), tedy samé ostřílené borce. O senzaci se stará dosud nevýrazná německá druhodivizní ekipa Gerolsteiner (jeden z tradičních účastníků Závodu míru). Ta si totiž zajistila služby aktuální světové dvojky, Itala Davide Rebellina, vítěze letošních závodů Kolem Středomoří a Tirreno-Adriatico.
Událostí je comeback Pavla Tonkova k jeho objeviteli, staviteli kol Ernestu Colnagovi, který je prezidentem týmu Lampre-Daikin. V něm Tonkov působil pod různými titulárními sponzory už v letech 1992–1996, poté přestoupil do Mapei, ale nikdy už nedosáhl na prvenství v Giru (vyhrál ho v r. 1996). Po letošní zámořské anabázi ve stáji Mercury se tedy už 32letý Rus vrací do Itálie. Z Lampre naopak po prakticky zcela ztracené sezoně utekl psychickými depresemi zápasící supertalent Frank Vandenbroucke. Kdo toto „zlobivé dítě“ belgické cyklistiky angažuje, není jisté. Snad by mu mohlo pomoct domácí Domo nebo Lotto, kde už v úvodu profikariéry působil.
Francoisovi Simonovi, krátkodobě nositeli žlutého trikotu na letošní TdF, končí v týmu Bonjour smlouva, zatím však oficiálně neoznámil, kde zakotví. Po šesti letech se loučí se Saecem její vlajková loď – Mario Cipollini. Fenomenální sprinter se upsal stáji Cantina Tollo (příští rok bude vystupovat pod novým sponzorem Aqua & Sapone) a bere si s sebou i svého dvorního rozjížděče Scireu. Cipollini provede rošádu s největší nadějí současné italské cyklistiky, mladým Danilem di Lucou, který se vydal opačným směřem, tedy z Cantiny Tollo do Saeca. Rozpadá se po 12 letech v profipelotonu stáj Festina, největší hvězdu – Christopha Moreaua – si už zajistil jiný francouzský tým Credit Agricole.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu