MTBO Prague Spring – čtyřdenní bike orienťák na Brdech za účasti světové elity i bikerské veřejnosti

14.3.2012
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2012-03-14T10:30:20 --> <p>MTBO Prague Spring je 4-denní série akcí pro široké spektrum závodníků od reprezentantů v MTBO (Mountain Bike Orienteering) až po rekreační sportovce, kteří rádi jezdí s mapou na horském kole. Závody se konají v severní části brdského hřebene s centrem v obcích Řitka a Kytín v termínu 5. – 8. května 2012. Pro nejlepší z celkového pořadí po 4 dnech je připravena odměna v hodnotě 1000 EUR.</p>

První velká událost sezóny MTBO 2012 se uskuteční u nás v ČR – na brdských Hřebenech. Oddíl USK Praha pořádá v termínu 5. – 8. května akci MTBO Prague Spring, která bude hostit závody prvního kola Světového poháru, druhého kola Českého poháru a další dva doprovodné závody – sprint a Open Score. Součástí programu budou také tratě pro úplné začátečníky, všechny závody budou tedy dostupné i pro běžné bikery a sportující veřejnost.
Světový pohár MTBO se do ČR vrací po 9 letech
Hlavním bodem programu MTBO Prague Spring jsou závody světového poháru, při kterých se očekává účast celé světové špičky MTBO. Start na Brdech už potvrdily týmy Slovenska, Německa, Polska, Rakouska, Francie, Finska, Švédska, Dánska, Anglie a Itálie, chybět by neměly ani týmy Ruska a Ukrajiny. Využít výhodu domácích terénů samozřejmě budou chtít členové české reprezentace, která zde nastoupí v plné síle.
Na závody světového poháru naváže program českého poháru – závod na klasické a zkrácené trati v sobotu a neděli, kde je očekávaná účast okolo 400 bikerů. „Kromě pohárových závodů budou během víkendu připraveny také závody pro veřejnost a mládež, které se uskuteční v okrajových částech závodních map tak, aby nedocházelo ke střetům aktivních a někdy až příliš dravých bikerů se začátečníky – jak mapovými, tak cyklistickými. Na startu těchto open závodů bude k dispozici člověk ochotný vše vysvětlit a poradit. Také zde bude možnost zapůjčení potřebného materiálu, tedy hlavně mapníků a elektronických čipů,” zve Zdeněk Laciga, ředitel akce, na brdské závody i zájemce, kteří zatím nemají s MTBO tolik zkušeností.
V pondělí odpoledne pak program doplní veřejný závod ve sprintu, zatímco účastníci světového poháru pojedou dopoledne svůj závod štafet, které obvykle patří mezi nejvíce divácké disciplíny MTBO. „Česká reprezentace patří mezi nejlepší na světě, což by měla potvrdit i v našich terénech na Brdech. Určitě tedy budou mít čeští bikeři a diváci při štafetách komu fandit,” láká na závod štafet Zdeněk Laciga.
Pro celé MTBO Prague Spring je připraveno 65 km2 nově zmapovaného prostoru, což nabízí jedinečné podmínky pro závodění v zajímavém terénu a také minimální pravděpodobnost opakovaného projíždění po stejných cestách. Tak velký zmapovaný prostor pro MTBO závody je unikátní i ve světovém měřítku!
Open Score s novou závodní taktikou
Čtyřdenní program vyvrcholí závodem dvojic 8. května. Ten vychází z pravidel oblíbených závodů Bike Adventure, zavádí ale některé nové taktické prvky, které učiní tento závod originálním. Ačkoliv se jedná o bodovací závod dvojic (závod s volným pořadím kontrol), každá dvojice si může předem vybrat ze dvou možností: buď pojedou oba spolu a budou mít časový limit 4 hodiny, nebo se budou moci rozdělit a každý sbírat kontroly samostatně, ale pak bude časový limit pouze 2 hodiny. Obě možnosti budou hodnoceny společně, účastníci tedy musí předem zvážit, která varianta pro ně bude z taktického hlediska výhodnější. Další předností tohoto závodu pak je samotná mapa. Nepojede se totiž s běžnou turistickou mapou, jak je při podobných závodech zvykem, ale na mnohem přesnější mapě pro MTBO, kde jsou všechny cesty a pěšiny přemapovány a nejsou tam ani žádné navíc. Při závodě se tak můžete soustředit jen na to, jak si vybrat nejlepší postup.
Hlavní tahák – v MTBO výjimečné prize money
Dalším lákadlem pro účast na této čtyřdenní akci je odměna ve výši 1000 eur pro nejlepší závodníky z celkového pořadí všech závodů, která je také v poměrech orientačních závodů na horských kolech velmi výjimečná. Princip hodnocení je maximálně demokratický a otevřený a dává šanci vyhrát i slabším závodníkům. „Jednoduše sečteme umístění každého závodníka za čtyři dny, a kdo bude mít nejnižší součet, ten vyhraje. Šanci budou mít jak závodníci v kategoriích elita, tak třeba i open,” vysvětluje princip hodnocení jeho autor Zdeněk Laciga. Zvýhodněni tím budou závodníci z početně slabších kategorií, tedy především ženy a mládež. Až do posledního závodu, Open Score, ale stejně nebude nic jasné, protože tam pojedou všichni ve společné kategorii, a rozhodovat bude síla celé dvojice.
Na závody je možné se hlásit průběžně až do 27.4., více informací k jednotlivým závodům je na webových stránkách www.mtboprague.cz

PROGRAM
– 5. 5. sobota SP/ČP závod na klasické trati
– 6. 5. neděle SP/ČP závod na zkrácené trati
– 7. 5. pondělí SP – štafety, Pražská MTBO Liga – sprint
– 8. 5. úterý Open Score 2/4 hodinový závod dvojic

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu