Fox odtajnil svůj projekt USD vidlice

10.2.2012

Letošní Fox 40 RC2 dostal nové stíráky, díky kterým by měl být chod ještě sametovější, bez zbytečného odporu. To je však něco, co se tohoto prototypu rozhodně netýká. Výhodou up-side-down vidlic je perfektní mazání a nízká neodpružená hmotnost. Vnitřní nohy se zespoda zasouvají do masivních vnějších, tedy vnitřní nohy mají výrazně nižší hmotnost a mohou aktivněji zpracovávat nerovnosti.
Byl to Gee Atherton, který jako první použil prototyp vidlice při závodě (US Open). V té době to už byla několikátá verze, kterou vývojový tým zkoušel. S výkonem kluzáků si dali více práce než s vymýšlením nového tlumiče. Používá tedy stejné nohy jako standardní Fox 40 s Kashimou, ale upnutí osy je jiné. Na fotce je sice standardní 20mm osa, ale z důvodů tuhosti uvažují i o jiných variantách. Tuhost v krutu je u USD vidlic je z důvodu absence můstku kamenem úrazu a spolu s vysokou hmotností důvod jejich odchodu ze scény.
Co se tlumiče a pružení týče, použili patronu FIT s RC2 a pružinou, ale jistě mají v plánu i hybridní řešení DRCV, kde asistuje pružině vzduch.
Kdy a zda se tato vidlice dostane do sériové výroby, zatím neví ani její tvůrci. Stále nejsou spokojení se svým výsledkem.

 

Také Marzocchi znovu obrací

Stejným směrem se po letech vydali i v italské centrále firmy Marzocchi. Snad nejslavnější up-side-down vidlice, Shiver DC, je momentálně ve vývoji a plánuje se i její sériová výroba. Datum není zatím známé, ale nejpravděpodobněji ji nalezneme v nabídce roku 2014. Je to snaha o vzkříšení značky, nebo už technologie postoupily tak daleko, aby USD vidlice mohla směle konkurovat těm současnému mainstreamu?

Petr Štuka

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu