Na trůnu Českého poháru XC opět Slovák

2.9.2001
<p>Zcela ve znamení jezdců stáje Česká spořitelna MTB se odehrával finálový závod Českého poháru v cross-country v historickém centru Kutné Hory. Na blátivé trati, která však před a v průběhu závodu elitní kategorie rychle vysychala, dominovala trojice ČS MTB v pořadí Elsnic, Kondis a Kořínek. Kromě tohoto hattricku to pro „Spořínky“ znamenalo, že slovenský biker Luboš Kondis se stal již podruhé vítězem Českého poháru. Stejného úspěchu dosáhl už před dvěma lety, přičemž obhájce prvenství Milan Spěšný (Rubenma-Merida) dojel dnes až šestý a celkově obsadil v seriálu třetí místo.</p>

Před finálovým závodem měl Kondis k dobru povzbudivých 37 bodů na druhého kolegu ze stáje Pavla Elsnice, největším soupeřem měl být tedy Tomáš Vokrouhlík (Rubena-Merida) s odstupem 38 bodů, ale ten dnes v Kutné Hoře propadl (podobně jako na nedávném mistrovství Evropy) a dojel až 19. s obrovskou ztrátou více než 11 minut. Blátivá trať vyhovovala Pavlu Elsnicovi, neboť jak sám prohlásil, má dost naběháno z fotbalu, v němž hraje nižší amatérskou soutěž, což je pro cyklistu, tím spíše bikera, velmi neobvyklé.
Kondis prokázal, že je typickým pohárovým jezdcem, měl ze všech v průběhu sezony nejstabilnější formu a ačkoli nezískal největší počet pohárových vítězství (dosáhl 2, Elsnic 3), rozhodla jeho vyrovnanost výkonů. Nejhůře dojel v Českém poháru 2001 šestý při mistrovství ČR v Teplicích, ale tento výsledek se mu stejně škrtal. O letošní suverenitě týmu Česká spořitelna MTB svědčí také fakt, že získala pět ze šesti závodů.
Z ostatních kategorií se největší drama odehrávalo mezi juniory. Před finále vévodil Marek Nebesář (KC Kooperativa) před Pavlem Adelem (Eta Team), který v předchozím mistrovském závodě kvůli přetrženému řetězu vzdal. Vzhledem k tomu, že nejhorší výsledek ze šesti startů se nezapočítával, naději na celkové prvenství cyklokrosař Adel (startoval i na letošním MS cyklokrosařů v Táboře) neztratil. V Kutné Hoře dokázal dokonce vyhrát a v té chvíli by dosud vedoucímu Nebesářovi (KC Kooperativa) nestačilo ne celkové vítězství v Budvar Cupu ani druhé místo, nehledě na to, že skončil čtvrtý.
Překvapivé vítězství ve finále Šárky Chmurové (Max Cursor) před Ilonou Bublovou (IRC Zamo) nic na celkovémm triumfu posledně jmenované bikerky nezměnilo, stejně jako na dominantním postavení Pavly Havlíková (vyhrála čtyři ze šesti závodů), letošní vicemistryně Evropy, která sice v posledním podniku domácí pohárové soutěže našla přemožitelku (Petra Bublová), ale konečné prvenství v Budvar Cup patří jí.