Etapa čtvrtá, poslední

6.6.2011

Poslední etapa Alpentour Trophy, ve které konečně vysvitlo sluníčko a otevřely se krásné výhledy, prověřila veškeré schopnosti závodníků. První polovina byla hodně technická a kolik sil komu po třech náročných dnech zbylo, se ukázalo v doslova nekonečném stoupání z Wießenbachu (700 m) k horní stanici lanovky na Kailbling (1850 m). Tady se lámal chleba, protože pak už to bylo do cíle převážně z kopce. Čeští bikeři zaznamenali v celkovém pořadí dvě pódia – a rovnou to byly stupně nejvyšší.

VÝSLEDKY ALPENTOUR TROPHY CELKOVĚ PO ČTYŘECH ETAPÁCH

Ženy elite: 1. Karin Leumannová (SUI), Ghost Factory Racing, 11:21:03 2. Mary McConnelougová (USA), Team KENDA/Seven/No­Tubes, 11:34:08 3. Mirre Stallenová (NED), Cube Nutswerk MTB Team, 11:54:01

Muži elite 1. Alexey Medvedev (RUS), Elettroveneta Corratec, 9:00:42 2. Periklis Ilias (GRE), Team Protek, 9:09:10 3. Uwe Hochenwarter (AUT), Muskelkater Genesis Team, 9:09:51 4. Kristian Hynek (CZE), Česká spořitelna – Sweep cycling, 9:09:53 5. Jukka Vastaranta (FIN), Milka-Trek MTB Racing Team, 9:12:28

Muži elite masters 1. Robert Novotný (CZE), Česká spořitelna – Sweep cycling, 10:05:05 2. Mauro Bettin (ITA), Team Full-Dynamix, 10:19:33 14. Jan Vokoun (CZE), KL sport Most, 12:16:24

Muži SK1 (18–29) 1. Daniel Jung (ITA), Mountain Heroes, 10:04:27 14. Pavel Cabelický (CZE), Česká spořitelna – Specialized MTB team, 13:08:24

Muži SK2 (30–39) 1. Martin Feichtegger (AT), Rc arbö weichberger raika, 10:35:59 14. Martin Tuček (CZE), Team JMS, 12:15:56 17. Radim Kořínek (CZE), Česká spořitelna – Specialized MTB team, 12:35:57 44. Leitmann Daid (CZE), Regal Bike, 15:50:42

Muži SK3 (40–49) 1. Ewart van der Putten (NED), www.bikedoctor.nl, 10:46:39 6. David Klíma (CZE), Česká spořitelna – Sweep cycling, 11:41:10 11. Břetislav Sovjak (CZE), Česká spořitelna – Specialized MTB team, 12:39:06 13. Jiří Buksa (CZE), Česká spořitelna – Specialized MTB team, 12:50:05

Alpentour Adventure (závod dvojic) 1. D. Polman & O. Mikule (CZE), lide&HORY Duratec, 11:05:19 2. R. Cech & K. Hannawald (AT), Seba Med, 11:17:56

V cíli čtvrté etapy se nejrychleji objevil italský závodník Johnny Cattaneo (Full-Dynamix ), který byl po předchozích třech etapách celkově 9. Své výrazné zlepšení odůvodnil slovy: „Mám rád sluníčko a technické sjezdy.” Hned za ním dojel řecký zázrak letošní trophy Ilias Periklis a v konečném pořadí se posunul na 2. místo. Třetím místem v závěrečné etapě potvrdil svou dominaci v závodě Rus Alexey Medvěděv. Neuvěřitelná bitva se ale strhla o celkové třetí místo mezi loňským vítězem Uwe Hochenwarterem (AUT) a naším Kristiánem Hynkem (Česká spořitelna – Sweep cycling). Kristián dojel na náměstí ve Schladmingu prakticky společně s Medvěděvem (na 4. místě) a pak už jen čekal, kdy se objeví Uwe, který stejně jako včera neprožíval zrovna dobrý závod. Tento duel nakonec skončil v neprospěch českého bikera o pouhé dvě sekundy! „Moc mě to mrzí, je to jedna špatně projetá zatáčka…,” okomentoval Kristián velmi těsně prohraný souboj o bednu. Uwe vychválil svého týmového kolegu Matthias Leislinga: „Dnešek je jeho zásluha – stále mě táhnul a moc mi pomohl”. Vezmeme-li v potaz, že Kristián na rozdíl od Uweho neznal trasu ani jedné etapy, do závodu nastoupil s doznívajícím zraněním z Mostu a v pelotonu neměl žádného týmového kolegu, jsou ty dvě vteřiny tak trochu smolné.

Že dnešní etapa seděla sjezdařům, potvrdila i elitní ženská kategorie, ve které zvítězila Američanka Mary McConnelougová. O půl minuty za ní však přijela úřadující mistryně Evropy – Švýcarka Katrin Leumannová, která si s přehledem pohlídala celkové první místo.

Zlatý pohár za celkové prvenství v kategorii „elite master” si na náměstí ve Schladmingu převzal Robert Novotný (Česká spořitelna – Sweep cycling), který dnes stejně jako ve 2. a 3. etapě s přehledem zvítězil.

V závodu dvojic „Alpentour Adventure” dominoval český tým lidé&HORY Duratec ve složení Dan Polman a Ondřej Mikule, kterému se rovněž podařilo zvítězit ve třech etapách.

Dnes je také čas vyzpovídat mého kolegu z týmu Ondru Mikuleho, pro kterého byla Alpentour Adventure prvním bikovým etapákem a vůbec prvním závodem v Alpách: „Alpentour Adventure se mi moc líbila a jsem rád, že se mi dostalo nabídky závodu se zúčastnit. Výjezdy tu byly opravdu hodně dlouhé a náročné – nesrovnatelné se závody v Čechách. Překvapila mě i náročnost sjezdů a místní třešnička na dortu – dojezd do cíle po opravdu vymazlené downhillové dráze na zdejší sjezdovce. Zázemí závodu, organizátoři a vůbec přístup místních lidí je perfektní a úplně někde jinde než u nás. Máme se stále co učit!”