Miss Cyklo dokázala první rok málem zázraky

24.1.2011
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2011-01-24T09:22:04 --> <p>Má za sebou vůbec první závodní sezónu v silniční cyklistice. V dresu pražské Sparty přitom dokázala vybojovat hned titul akademického mistra republiky v časovce a stříbro v závodě jednotlivců. Na své konto si ale připsala i řadu dalších vavřínů, přičemž sezona jí vyvrcholila titulem Miss cyklistiky 2010. Jen málokdo z cyklistického světa by v tomto profilu nepoznal Katarínu Hranaiovou, tedy přesně takovou jezdkyni, která umí dělat dobré jméno české cyklistice jak na kole, tak i mimo něj. A to je teprve na začátku!</p>

„Je pravda, že lepší úvod mé sezony jsem si mohla jen těžko přát, když hned v dubnu se mi podařilo získat právě onen akademický titul mistryně republiky v časovce a hned na to jsem přijela druhá v závodě s hromadným startem,” podotkla Katarína Hranaiová, která tentokrát reprezentovala Západočeskou univerzitu v Plzni.
Na kolo se rodačka z Plané u Mariánských lázní dostala zcela náhodou. Nejprve se sama tři roky pro dobrý pocit vozila po amatérských závodech na horských kolech. „Pak jsem se rozhodla přijít na otevřený trénink Sparty, kde si mě všiml její šéf pan Rubáš a jednoho krásného dne se zeptal, jestli bych nezkusila silnici. A dnes jsem ráda, že jsem přešla,” vzpomněla prakticky na nedávné odhodlání, které předcházelo právě uplynulé sezóně.
Jako silniční nováček si cyklistka se slovenskými kořeny hned vyzkoušela také několik etapových závodů a ani na nich neudělala žádnou ostudu. Už na přelomu dubna a května si „střihla” známou Grácii v Orlové, zařazenou ve druhé kategorii UCI. „Byl to můj úplně první etapový závod, takže jsem zpočátku nevěděla, co od toho mohu očekávat. Nakonec jsem skončila, řekla bych uspokojivě, v polovině startovního pole,” řekla nadějná cyklistka.
Náročné čtyři dny prvního etapového závodu života však šestadvacetiletou jezdkyni neodradily. „Naopak, byly to nové zkušenosti, které mě utvrdily v tom, že jdu správným směrem. Stále je navíc, co zlepšovat,” nevzdala se Katarína Hranaiová, když ještě před mistrovskými závody absolvovala na devátém místě další etapový závod Haná Tour.
Ačkoli při akademickém mistrovství republiky vybojovala dva cenné vavříny, při klasickém vrcholu české cyklistiky, kde kralovala olympionička Martina Sáblíková, se jí podium vyhnulo. Zklamání však přijít nemohlo. Při časovce skončila šestá, v závodě s hromadným startem devátá.
Díky nově vzniklému týmu Czech Mix Team, dostala také další děvčata, včetně Hranaiové, šanci účastnit se takových typů mezinárodních závodů, kde by jako jednotlivkyně vůbec nemohly ani přemýšlet o postavení se na start. Na programu tak byl prestižní červencový Tour de Feminin v Krásné Lípě, kde ačkoli hned v úvodní etapě nepříjemně spadla, tak i za svoji následující bojovnost získala titul pro nejsympatičtější cyklistku. Nakonec tedy také stála na stupínku s těmi nejlepšími.
„V barvách tohoto týmu jsem pak měla možnost startovat i v Polsku na etapovém závodě GWWK, kde jsem skončila šestá a v září jsme pak s Czech Mix Teamem odcestovaly do Francii na pětidenní závod druhé UCI kategorie Tour Cycliste Féminin International de l’Ardèche,” upozornila Hranaiová, pro kterou byl však francouzský podnik nedobrovolně poslední akcí sezony. Kvůli pádu ho totiž nedokončila. „Bohužel i samotné následky zranění mě donutily sezonu ukončit dříve, než jsem původně plánovala. I to ale k cyklistice patří,” neodevzdala touhu dále závodit Hranaiová, která v samotném průběhu své úspěšné sezony šlapala do pedálů, také při populárním kritérijním seriálu Giant Liga, kde v celkovém hodnocení skončila třetí. „Na druhém místě jsem šla i silničního Krále Šumavy,” doplnila Hranaiová.
Vynucený podzimní odpočinek plný rehabilitací však cyklistce z Rokycan zpříjemnil titul Miss cyklistiky 2010, který ji veřejnost přidělila v tradiční anketě, vyhlášenou Českým svazem cyklistiky. „Odpočinutá a díky celkem vydařené sezoně namotivovaná jsem se v listopadu pustila do zimní přípravy s jasným cílem pro příští sezónu. Hodlám se v co nejlepší formě předvést na mistrovství republiky,” dodala odhodlaně Katarína Hranaiová.
Patrik Pátek

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu