Bude mít Hradec Králové půjčovnu kol?

20.10.2010
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2010-10-20T00:52:04 --> <p>Náměstek primátora Martin Soukup se při návštěvě partnerského italského města Alessandria v pátek 17. září seznamoval se systémem městské půjčovny kol, o jejímž zřízení uvažuje i Hradec Králové. Dopadnou-li jednání zdárně, v České republice svým rozsahem ojedinělá půjčovna kol by mohla vzniknout už do léta příštího roku. Město již vypracovalo návrh seznamu míst, na kterých by mohly být stojany s koly umístěny.</p>

„Počítáme s tím, že stojany s půjčovanými koly budou rozmístěny po celém území města – v centru i v různých městských částech. Chtěli bychom je rozmístit u úřadů, nádraží, dále u koupaliště, u Hradečnice a v dalších lokalitách. Mohly by být například i u kempu Stříbrný rybník,” řekl náměstek primátora.

„Pokud by se podařilo jedno stanoviště kol umístit na Stříbrném rybníku, který je vyhledávaným turistickým místem, bylo by to z hlediska turistického ruchu nesporně zajímavé. Kola by totiž mohli využívat nejen Hradečané, kteří se na Stříbrňák pojedou vykoupat, ale i turisté, kteří jsou v kempu ubytováni. Mohli by tak snadno cestovat do centra města a využívat další atraktivity nebo služby,” je přesvědčen Michal Moravec, člen komise rady města pro rozvoj cestovního ruchu.

Martin Soukup uvedl, že městská kola by měla mít charakteristickou snadno rozeznatelnou barvu, budou tedy lehce identifikovatelná, jedná se také o možnosti jejich sledování systémem GPS. Zájemce si za určitý poplatek kolo půjčí a bude ho moci vrátit ve kterémkoliv stojanu, který bude do systému půjčovny zapojen. „Předpokládáme, že při půjčování bude možné použít k platbě i městskou kartu, o tom ale budeme teprve jednat,” konstatoval Martin Soukup. Doplnil, že zástupci města se již zúčastnili několika jednání s výrobcem kol, který zajišťuje realizaci systému půjčování kol v Paříži, Londýně a dalších městech.

„Systém půjčování kol se významně rozšiřuje ve velkých evropských městech, v Čechách zatím existuje pouze malý pilotní projekt v Praze – Karlíně. Hradec Králové má možnost být prvním městem v republice, které by sítí půjčovny kol mohlo být pokryto jako celek. Myslím si, že Hradec Králové je město jako stvořené pro tento typ služby, neboť může vhodně doplnit systém bezpečnostních stojanů na kola, který je na území města průběžně rozšiřován,” uvedl Marek Šimůnek, ředitel úřadu pro grantovou politiku města a současně vedoucí magistrátního odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

obrázek: Podoba hradeckých půjčovních míst je zatím předmětem hledání, ona barcelonská (na snímku) je součástí propracovaného systému cyklistické dopravy ve městě.

„Zřízení systému půjčovny kol by bylo fajn. Je to jen otázka nákladů – a to jak investičních, tak i provozních. Vše je teprve na začátku, nicméně tento plán považuji za zajímavý nápad. Pokud se ukáže, že je z hlediska financí reálný a rozumný, byl bych pro, aby v Hradci Králové půjčovna kol zahájila provoz,” uvedl náměstek primátora Josef Malíř.

(zdroj: www.hradeckralove.org) Foto: K. Syrový

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu