Drásal Jobánkovi konečně vyšel

9.7.2010
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2010-07-09T14:51:29 --> <p>Sedmnáctý ročník nejstaršího maratonu u nás je za námi. Tím legendárním závodem je Bikemaraton Drásal České spořitelny, který byl zároveň sedmým závodem letošního ročníku Kolo pro život a jel se tuto sobotu v Holešově. Závodníci si mohli vybrat ze dvou tratí. Buď „originál" na 115 km nebo jeho odlehčenou variantu na 53 km.</p>

Dlouhý Drásal se startuje tradičně z holešovského náměstí a to dost brzo, už v 7:45 hod. Probudit tělo i hlavu na tenhle čas dá pěknou fušku. Brzký start má však své opodstatnění. Ti nejlepší stihnout objet bezmála stodvacetikilo­metrovou trasu do pěti hodin, ale těm na chvostu to trvá okolo deseti hodin. Mezi hlavní kandidáty na vítězství se řadil loňský vítěz Jan Hruška (Volvo Auto Hase), dále Václav Ježek (Alpine Pro Author Team), Ondřej Fojtík (Volvo Auto Hase) nebo loňský smolař Jan Jobánek (Merida Biking Team). Kdo si vzpomene na loňský ročník, ví, že Jobánkovi proklouzlo vítězství doslova mezi prsty, když měl ke konci suverénní náskok, ale v posledním sjezdu před cílem chytil defekt. Po ráfku a na roztrhaném plášti dojel na šestém místě a v cíli mu zbyly jen oči pro pláč.

Už dopředu můžeme prozradit, že reparát se mu podařil na výbornou. Zvítězil, ale jednoduché to neměl. Na trati svedl velkou bitvu především s duem Volvo Auto Hase – Hruškou a Ondrou Fojtíkem. V prvním dlouhém kopci se oddělilo zrno od plev, když za to vzal Hruška. „Ten první kopec jsem byl schopnej jet takový tempo, že se hned udělala skupina. Až nahoru jsem ho jel celej na špici, ani jsem se neohlídnul. Na hoře jsme zůstali jenom ve čtyřech: já, Ondra Fojtík, Jobánek a Hartl. Pak si to ještě dojel Ivanov,” řekl vražednému tempu zkraje Hruška a ve svém povídání o průběhu závodu pokračoval: „Kopce se jezdily celkem v tempu a dolů se jezdilo na můj vkus poměrně ostře. Ale že to bylo na suchu, tak jsem si celkem věřil. Do závodu jsem na kolo pro jistotu nasadil hrubý vzorek, i když by se dalo jet i na slikách. Ondra nám dvakrát odskočil, když nastoupil do kopce a z kopce to pustil. Poprvý na nás počkal a nechal se sjet a v tom jeho druhým úniku se bohužel škaredě vyválel, alespoň co sám říkal.” Tady dejme prostor Ondrovi Fojtíkovi, aby nám sám popsal vlastní incident: „Měl jsem asi necelou minutu náskok. Chtěl jsem tam ještě něco získat, protože dnes se mi jelo super, ale… Ve sjezdu mě to dost pokopalo a já šel přímo na hlavu v rychlosti do lesa. Byla to šlupka. Ani jsem nestihl dát před sebe ruce. Helma po nárazu praskla, trochu mě ruplo za krkem a narazil jsem si ještě žebra, takže se mi pak hůře dýchalo, než se to srovnalo. Kluci mezitím projeli. Já jsem měl navíc ještě problém s kolem. Než jsem to spravil, uběhly tak dvě minutky. Nasedl jsem na kolo a naštěstí jsem je za chvíli dojel.”

Na čele se tak usadila trojice Fojtík, Hruška a Jobánek. Otěže závodu vzal na sebe pro změnu Hruška: „To pravé závodění začalo, až když jsme jeli ve třech. To bylo tak na necelé třetí hodině. Já jsem se začal více snažit, abych Jobánkovi ujel, ale neměl jsem na to, abych mu odskočil s takovou rezervou, aby mě z kopce nesjel. Jobánek to pak zkoušel v technických, kořenových úsecích, kde se jela fakt kaše. Tam jsme nechali Ondru.” Bylo jasné, že se bude tak trochu opakovat loňský ročník a o vítězství se poperou Hruška s Fojtíkem. V závěrečném sjezdu defekt nikoho z nich nepotkal, rozhodovalo se až v posledních kilometrech po cestách mezi stromy v zámeckém parku. Svoji sílu a větší bikerský um zde ukázal Honza Jobánek. „Na tý dlouhý přiváděcí cestě dva kiláky před cílem jsem za první zatáčkou doleva nastoupil. Udělala se tam hned díra okolo dvaceti metrů. Trochu mě překvapila závěrečná cesta okolo kanálu. Přišla mi nějaká delší, ale ten malý náskok jsem si pořád před Hanesem držel až do cíle,” popsal samotný závěr ze svého pohledu Jobánek.

Z vítězství měl velkou radost, kterou se nestyděl dát najevo všem přihlížejícím divákům. Loňský nezdar byl napraven, nejlepším Drásalem roku 2010 se stal právě on – Jan Jobánek. Druhý dojel krátce po něm Honza Hruška a s dvou a půl minutovou ztrátou projel třetí cílem Ondřej Fojtík. A jak viděl závod sám vítěz: „Letos mi to konečně všechno sedlo, takže super. Neměl jsem žádný problém na trati. Člověk musí mít i trochu toho štěstí, a to jsem dnes měl. Vsadil jsem totiž na hodně lehký pláště a vyšlo to. Cítil jsem se dobře. V první půlce jel parádně Ondra Fojtík, kousek nám aj odjížděl, ale pak tam měl pád. Delší část závodu jsme ale jeli společně s Ondrou a Honzou Hruškou. Na zpáteční cestě na Trojáku v kamenitým výjezdu jsem za to trochu vzal a Fója tam zůstal . Pak jsem se snažil v takových technických úsecích jet doraz a nechat tam aj Hanese, ale on dnes jel parádně. Hodně se zlepšil v technice a mně se nepodařilo ho nikde ucvaknout. Krizi jsem ani moc neměl, akorát ten poslední asfaltový kopec se mi nejel nijak moc suprově. Hanes to naštěstí nevycítil nebo byl možná rád, že mohl zvolnit jako já. V posledním sjezdu k cíli jsem si říkal, že už nebudu moc riskovat a že to raději nechám na špurta. Ty sjezdy tady nejsou moc technický, je to akorát o tom to pustit a držet pořádně řidítka. Nikdo z nás se proto nechtěl pouštět do riskování o případný defekt… Na posledního špurta jsem si celkem věřil. Vím, že v něm Hanes není úplně rychlej, ale to já taky ne,… ale přeci jen o malinko asi lepší jsem (smích). Tak sú rád, že to vyšlo.”

Karty se obrátily. Letošním „poraženým” byl z této dvojice Jan Hruška. „ Závod se mi líbil. Ale byl by pěknější, kdybych ho vyhrál (smích). Ne, musím fakt říct, že se mi hodně líbil. Na to, že jsem na kole pět dní po pádu na Malevilu neseděl, tak se mi dnes jelo opravdu dobře. I když jsem byl dneska až druhej, tak mám alespoň dobrý pocit z toho, že mě Jobánek neutrhl ze sjezdů. Ať se snažil sebevíc, nepodařilo se mu to.” Mezi ženami na nejdelší trase zvítězila Pavlína Černá (MTB Team Příchovice). Druhou nejlepší „Drásalkou” byla Jitka Pěničková (Author Masters) a třetí stupínek obsadila Marie Volná (Tesman Bike Team). Veliká pochvala a uznání patří dlouholetým organizátorům závodu v Holešově – J. Ondrušákovi a J. Bachnerovi spolu se všemi místními dobrovolníky. Závod byl opět po všech stránkách vynikající! Příštím závodem Kolo pro život je v sobotu 10.7. Praha – Karlštejn Tour České spořitelny.

(tz)


Výsledky muži 115 km:

 • 1.Jan Jobánek (Merida Biking Team) 04:41:34,4 hod.
 • 2.Jan Hruška (Volvo Auto Hase) 04:41:36,3 hod.
 • 3.Ondřej Fojtík (Volvo Auto Hase) 04:44:03,0 hod.

Výsledky ženy 115 km:

 • 1.Pavlína Černá (MTB Team Příchovice) 06:05:45,0 hod.
 • 2.Jitka Pěničková (Author Masters) 06:23:03,8 hod.
 • 3.Marie Volná (Tesman Bike Team) 06:40:34,1 hod.

Výsledky muži 53 km:

 • 1.Stanislav Hejduk (Factor bike Team Teplice) 02:05:57,7 hod.
 • 2.Jan Fojtík (Volvo Auto Hase) 02:05:57,8 hod.
 • 3.Jakub Šilar (Scott & Hagget Superior MTB) 02:06:07,5 hod.

Výsledky ženy 53 km:

 • 1.Bára Manďáková (Cykloternink.com) 02:38:04,9 hod.
 • 2.Katarína Uhláriková (Merida Biking Team) 02:44:07,3 hod.
 • 3.Jana Kábrtová (Alpine Pro Author Team) 02:45:28,5 hod.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu