Baťův kanál to má spočítané

17.5.2010

Do letošního roku jsme monitorovali pouze návštěvníky na lodích, kterých například za rok 2009 bylo na 70 tisíc. Předpokládáme ale, že tito návštěvníci tvoří jen menší část a první výsledky sčítání cyklistů, pěších a in-line bruslařů nám dávají za pravdu,” říká Jiří Durďák, projektový manažer Dobrovolného sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě. Sčítání na cyklostezce podél Baťova kanálu probíhalo mezi 17. dubnem a 8. květnem a během tohoto období zde monitorovací zařízení zaznamenalo celkem 24 191 průjezdů.
Nejvyšší počet návštěvníků zde podle výsledků monitoringu byl v neděli 25. dubna, kdy jich kolem sčítače projelo nebo prošlo 3619. Nejvyšší průměrné návštěvnosti dosahovala stezka mezi 14. a 16. hodinou odpoledne. „Výsledky ukazují, že ve všední dny začínají lidé stezku využívat již v pět hodin ráno, zatímco o víkendech až kolem osmé hodiny. Průměrná denní návštěvnost se pohybuje kolem 1100 návštěvníků. V pracovní dny průměr klesá na 626 návštěvníků, o víkendech je průměrná denní návštěvnost téměř čtyřnásobná – 2115 návštěvníků,” říká Luboš Kala s tím, že počet sobotních a nedělních uživatelů tvoří dvě třetiny z celkové návštěvnosti. „I tato data nám potvrzují, že Baťův kanál je jedním z nejatraktiv­nějších rekreačních regionů v České republice,” dodává.
Stejný typ elektronických sčítačů instaloval na svém území také Národní park Podyjí, který se nechal inspirovat monitoringem návštěvnosti v Českém Švýcarsku. „Národní park Podyjí vytipoval 15 lokalit, kde jsme umístili elektronické sčítače. Ty nám pak například dodají data z přístupové cesty k vinici Šobes nebo o přeshraničním pohybu i směru návštěvníků mezi Národním parkem Thayatal a Podyjím,” vysvětluje Kala a dodává, že cílem monitoringu je pomoci městům a obcím získat důležitá data pomáhající vyhodnotit účinnost veřejných investic do budování cyklostezek. Současně jim také pomůžou efektivně plánovat například dobu údržby nebo umístění informačních panelů a odpočívek.
(tz)
Foto: Daniel Kovářík

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu