Biková legenda vítězí v sedmém podniku SP

13.8.2001
<p>Thomas Frischknecht měl úvod letošní sezony nemastný neslaný. Pohyboval se i za hranicí první desítky, což na člověka, který zvítězil už ve Světovém poháru v roce 1992, sbíral stříbrně medaile na mistrovstvích světa a jednou mu byl po diskvalifikaci vítěze i zlatá medaile, nezvyklé. V původním rozhovoru pro Velo, který vyjde na konci srpna v čísle devět se svěřuje s tím, že si je vědom, že nepatří k absolutní světové špičce a že jeho cíle pro letošní rok leží poměrně nízko. Když dojel třetí v Leysinu, bylo to možné považovat za výsledek vlivu domácího švýcarského prostředí, tento víkend však na Kaprunu dokonce vyhrál. Za rozhovor je tedy třeba dopsat vysvětlující dodatek, i šampioni se mýlí. Frischi, nebo jak je mu někdy přezdíváno Tomboy v Kaprunu jindy hodně vyrovnanou špičku deklasoval překvapivě velkým rozdílem. Sekundovat mu stíhal jen stejně všestranný cyklista Cadel Evans. Frischi má na svém kontě start na olympiádě v MTB i na silnici (kromě bohaté cyklokrosové kariéry) a Cadel zase letos úspěšně kombinuje biky s velkými silničními závody, posledně skončil druhý na etapovém závodě čtvrté kategorie (avšak výtečně obsazeném) v Itálii.</p>

KAPRUN (Rakousko) 12. srpna (ČTK) – Sedmý, předposlední závod Světového poháru v cross country na horských kolech vyhrál švýcarský cyklista Thomas Frischknecht před Australanem Cadelem Evansem a Belgičanem Roelem Paulissenem. Nejlepší z českých reprezentantů Radim Kořínek z týmu MTB Česká spořitelna dojel v rakouském Kaprunu na 26. místě.

V závodu žen zvítězila Marga Fullanaová ze Španělska, Ilona Bublová pro technické potíže nedojela. Páté místo stačilo Švýcarce Barbaře Blatterové k prvenství v seriálu.

Závod v Kaprunu na trati, na níž se v příštím roce uskuteční mistrovství světa, zvládl jedenatřicetiletý bývalý mistr světa v cyklokrosu Frischknecht skvěle. Přitom málem nestartoval: v noci mu totiž kdosi ukradl závodní kolo, avšak těsně před závodem byl bicykl nalezen nepoškozený.

Muži (36,9 km):

1. Frischknecht (Švýc.) 2:02:07 h., 2. Evans (Austr.) –51 s, 3. Paulissen (Belg.) –2:28 min., 4. Leuchs (N. Zél.) –2:48, 5. Meirhaeghe (Belg.) –3:11, 6. Rasmussen (Dán.) –3:22, …26. Kořínek –10:42, 49. Spěšný –15:58, 54. Kondis –17:16, 56. Doležal –17:39, 72. Boudný –20:56, Vokrouhlík, Barényi, Vávra (všichni ČR) nedokončili.

Stav SP (po sedmi závodech): 1. Martinez (Fr.) 947 b., 2. Hermida (Šp.) 895, 3. Green (Kan.) 851.

Ženy (29,5 km):

1. Fullanaová (Šp.) 1:59:22, 2. Kalentěvová (Rus.) –2:40, 3. Stropparová (It.) –3:23, 4. Spitzová (Něm.) –5:32, 5. Blatterová (Švýc.) –6:53, 6. Szafraniecová (Pol.) –8:29, …Bublová (ČR) nedokončila.

Stav SP (po sedmi závodech): 1. Blatterová 1315, 2. Fullanaová 950, 3. Alexanderová (Něm.) 815.