Prokop psal historii

12.8.2001
<p>O skvělém druhém místě Michala Prokopa (Specialized 69 Co.) ve Světovém poháru v dualu v rakouském Kaprunu, jsme již informovali, je to však počin vpravdě historický. Finálová účast proti suverénovi této disciplíny Brianu Lopesovi (již si zajistil celkové vítězství v Poháru) je totiž vůbec nejlepší umístění v historii českého MTB v desetileté historii Světového poháru.</p>

Dosud nejvýše postavený – třetí – byl v roce 1994 v cross-country Pavel Elsnic v australském Cairns. Od té doby se mu v XC nikdo nepřiblížil (jen v dualu vystoupil také na třetí stupínek v jednom ze závodů SP Maroši) , až nyní, během jediného týdne, jsme zaznamenali dva další historické zápisy, o něž se postaralo downhillové duo Michal + Michal. Minulý víkend v Leysinu nejdříve obsadil Michal Maroši (Author-RB-Škoda) ve sjezdu čtvrté místo (včera prokázal, že to nebyla náhody a skončil opět v první desítce – 9.), tedy nejlepší úspěch českého sjezdu. Michal Prokop, který jako jeden z mála dokáže na světové úrovni kombinovat bikros a dual (nedávno skončil na MS v BMX v první desítce) a účast v Kaprunu byla teprve jeho čtvrtým startem v mezinárodním dualovém závodě (!), dovršil skvělý evropský týden českých jezdců druhou pozicí na uměle osvětlené sjezdovce v kultovním mountainbikovém středisku Kaprun.
V průběžné klasifikaci se Prokop posunul již na osmé místo, ačkoli mu k tomu stačilo bodovat pouze ve dvou závodech. Dosud není stále jisté, zda se bude nahrazovat anulovaný druhý závod SP ve Vars (měl se konat právě v Kaprunu), pokud ne, má šanci Prokop své postavení ještě vylepšit ve finálovém podniku v kanadském Mt. St. Anne. Michal Maroši figuruje po sedmi závodech na vynikajícím 16. místě ve sjezdu, také on se ještě může v zámoří posunout výš.
Historii nepsali v Kaprunu jen Češi. Vítězství ve sjezdu je totiž premiérové nejen pro Jihoafričana Grega Minaara (Global Racing), ale pro Afriku vůbec!

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu