Naděje ovládli Poláci

30.1.2010
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2010-01-31T10:50:15 --> <p>V polské režii se odehrál druhý závod sobotního programu táborského MS v cyklokrosu. První dvě pozice na pódiu patřily bratrům Szczepaniakovým, Kacperovi (2.) a Pawlovi (1.), třetí skončil Francouz Jouffroy. Přitom ještě v předposledním kole to vypadalo na kompletní polský triumf.</p>

„Už před závodem jsem si myslel, že všechna tři místa na stupních vítězů obsadí Poláci, jsou v téhle kategorii velmi silní,“ řekl po závodě reprezentační trenér Petr Klouček. (Jeho další krátké postřehy najdete zde.) Jeho slova se málem naplnila, když ještě do předposledního kola (v té době už bratři Szczepaniakovi měli velký náskok) vjížděl na třetí pozici další Polák Marek Konwa. Postihl jej ale pád a navíc mu zcela došly síly – těžko říci, zda následkem otřesení z pádu nebo fyzickým vyčerpáním -, takže cílem nakonec projel na pátém místě.

Komu se ale závod rozhodně nepovedl podle představ, byl jeho jasný papírový favorit, Belgičan Tom Meeusen, který po celou sezonu kraloval této kategorii. Na nejdůležitější závod se však připravit nedokázal. Od domácích jezdců se nečekalo, že by získali medaili, což se také naplnilo. Lubomír Petruš, medailista z juniorského MS v italském Trevisu (bronz, 2008), se po špatném startu prodíral dopředu z hloubi pole (v cíli 17.), Polnický se sice v průběhu závodu dostal na 12. místo a vypadalo to, že by se mohl posouvat dále, nakonec však dojel 15. jako nejlepší z našich.

České cyklokrosové družstvo, které po závodě juniorů (fotoreportáž najdete zde) vedlo hodnocení zemí, se po soupeření nadějí propadlo na páté místo. Zítra jej možná opět popožene na čelní místa závod žen a mužů. V obou máme želízka v ohni na zisk titulu mistra světa – Kateřinu Nash a Zdeňka Štybara -, překvapit by ale mohl i Petr Dlask, který v roce 2001 získal v Táboře stříbrnou medaili.

Rudolf Hronza Foto: Markéta Navrátilová a Wessel van Keuk (Cor Vos)

MS v cyklokrosu, Tábor, závod kategorie U23

1. P. Szczepaniak 55:37, 2. K. Szczepaniak (oba Pol.) –20, 3. Jouffroy (Fr.) –21, 4. Meeusen (Belg.) –46, 5. Konwa (Pol.) –56, 6. Grand (Švýc.) –58, 7. Gavenda (SR) –1:00, 8. Weber (Něm.) –1:09, 9. Eising (Niz.) –1:20, 10. Silvestri (It.) –1:27, …15. J. Polnický –1:53, 17. Petruš –2:09, 23. Nesvadba –2:52, 32. Hník –3:52, 35. Menger (všichni ČR) –4:32.

Pořadí zemí 1. Polsko 8, 2. Belgie 31, 3. Itálie 37, 4. Nizozemsko 41, 5. Česko 55.