Co se děje mezi ženami?

8.8.2001
<p>Jako dva protipóly by bylo možné pojmout reportáž ze silničního mistrovství republiky žen. Na jednom pólu se nachází poutavý osobní příběh Karly Polívkové, na pólu druhém nemohoucnost drtivé většiny startovního pole. Jako mezník, jakýsi bod nula na pomyslné ose domácí ženské cyklistiky by mohly tvořit dvě královny, na silnici a dráze Lada Kozlíková, na horských kolech Kateřina Hanušová. Ponechme teď ale stranou jména, o nichž se můžeme dovědět prakticky vše z výsledkových listin.</p>

Nejstarší z našich bikerek Kája Polívková si v lednu, týden před cyklokrosovým mistrovství republiky v Táboře pořídila komplikovanou zlomeninu nohy a stále jezdí s kusy železa a šrouby. Po pozvolném tréninku se rozhodla zkusit časovku při mistrovství ČR. Třetí Ilonu Bublovou porazila o více než dvě minuty, přičemž loni ji porazila jen o devatenáct vteřin.. Večer po mistrovské časovce Polívková absolvovala své pravidelné hodiny spinningu, které vede v jednom pražském fitstudiu (90 a 60 minut), což je samo o sobě obdivuhodné a navíc to dokladuje vhodnost spinningu pro budování tělesné zdatnosti a zvyšování výkonnosti. K závodu s hromadným startem ani nechtěla nastoupit, přece jen ji po větší zátěži železo v noze pobolívá., nicméně z toho byla opět stříbrná, už jedenáctá v pozdní závodnické kariéře.
Nezbývá než se ptát: Je to důkaz nezdolného úsilí jedné ženy nebo obrazem katastrofálního stavu ženské cyklistiky? Nejspíš je pravdy trocha z obojího. K druhému tvrzení přidejme ještě fakta z mistrovských závodů: Ilona Bublová a další bikerky prohrály při MČR MTB s Kateřinou Hanušovou, která studuje ve Státech na univerzitě a tréninku se věnuje jen okrajově, rozdíl činil přes čtyři minuty! Pořadí žen bylo stejné jak v časovce, tak v závodě s hromadným startem a silnici juniorek kralovaly tři bikerky, které opět dojely ve stejném pořadí na silnici i v terénu. Rozdíly jsou tedy propastné a karty rozdány, zdá se, skoro doživotně. Je Polívková jednookou místokrálovnou nebo téměř národní hrdinkou? Na to si musí laskavý cyklistický fanda odpovědět sám. 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu