1000 mil odstartovalo. Na startu i jeho zakladetel Honza Kopka.

2.7.2018

Start VIII. ročníku extrémního závodu 1000 Miles Adventure  odstartoval v neděli 1. července 2018 v 15 hodin v nejzápadnějším městě České republiky – Hranicích. Letos poprvé se na trať vydal také zakladatel závodu Jan Kopka a společně s ostatními bikery, běžci, chodci, koloběžkáři projedou napříč Česko-Slovensko.

 

Závod 1000 Miles Adventure je nejdelším závodem bez zajištění nejen v Česku, ale i Slovensku, který před sedmi lety Jan Kopka vymyslel a celou tu dobu stál v čele organizačního týmu. Letos se poprvé postaví na start jako běžný účastník.

„Mám skvělý pocit. Doufal jsem, že se mi to jednou podaří. Jel jsem všemožné nejtěžší ultramaratony bez zabezpečení ve světě. Jen ten můj, nejtěžší evropský 1000miles, ne.“ řekl Honza a dodal: „Žádnou velkou taktiku nemám. Budu se snažit začít v klidu a hlavně budu poslouchat svoje tělo.“

 

Trasa je pevně dána, podmínky přísné.

Závod začíná v Hranicích v Čechách a končí v nejvýchodnější slovenské obci Nová Sedlica, většinou terénem přes severní pohoří Česka a napříč Slovenskem. Závodníci mají trasu danou v GPS navigaci a musí ji přesně dodržet. Pokud se z jakéhokoli důvodu z trasy odchýlí, musí se na stejném místě vrátit zpět. Během závodu závodník nesmí přijmout plánovanou pomoc, pouze nahodilou. Jak si závodník plánuje postup (jídlo, spánek) je na něm.

 

Tvrdí se, že Míle jsou nejtěžším ultra závodem ve střední Evropě.

Závod je otevřen pro horská kola, běžce, chodce, koloběžkáře a všechny ty, kdo jsou ochotni se pohybovat na trase vlastní silou a vybraným způsobem se pokusit trať zvládnout. Nejrychlejší cyklisti zvládnou trasu obvykle těsně pod osm dnů, loňský pokus zajet závod za méně než sedm nevyšel.

Letos se na trať vydá 149 cyklistů (z to jsou 3 tandemy), 12 běžců/chodců, pět koloběžek a jeden závodník se poprvé pokusí projet 1000mil na jednokolce!

Legendou závodu je Petr Ozogán, který jako jediný nevynechal žádný ročník, říká: „Tvrdí se, že Míle jsou nejtěžším ultra závodem ve střední Evropě. Možná je to i pravda. Nechápu jen, že když je to tak těžké, jak je možné, že zrovna já jsem mohl takový závod absolvovat ve všech třech kategoriích? Třeba i proto se rád vracím, pro pocit vítězství dostat se v takovém závodě až do cíle.“ Petr Ozogán závody absolvoval pěšky, na kole nebo na koloběžce.

 

Osudy závodníků, reportážní videa a fotografie z trati můžete sledovat na webových stránkách www.1000miles.cz a také na facebookovém profilu 1000 miles.

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu