VELO: 11/2005

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Po otevření nového Vela se s námi nejprve můžete projít městem duchů v rubrice Zoom, stručně a rychle se dozvědět, co se děje nového ve Světě kol a hned poté na vás čekají stránky s nabídkou předplatného na příští rok. Ano, pořadové číslo 11 posledního Vela je jasnou známkou toho, že další ročník bude završen a je třeba se již připravit na ten příští. Vedle pohodlného doručení každého čísla až domů vám v rámci předplatného nabízíme další výhody, ať již cenově zajímavé pakety či možnost vyhrát některou z lákavých cen (ta první je celoodpružené kolo Scott v ceně
47 265 Kč).

Původní záměr byl provést DLOUHODOBÝ SROVNÁVACÍ TEST ŘETĚZŮ. Z něj však coby druhotný produkt vyplynulo velmi zajímavé téma – zjistili jsme, že STÁVAJÍCÍ MĚRKY ŘETĚZŮ, cyklisty často využívané ke zjištění opotřebení této součástky, NEJSOU PŘESNÉ! Přinášíme tedy nejen celé téma podrobně zpracované, ale také tip na to, JAK ŘETĚZ ZMĚŘIT SPRÁVNĚ. Zajímavé jsou i výsledky dlouhodobého srovnání šestice řetězů různých značek.

Na podzim a v zimě klade všudypřítomný chlad a studený vítr ZVÝŠENÉ NÁROKY NA NÁŠ ORGANIZMUS. Zvláště některé partie těla jsou jim extrémně vybaveny. Jak nás může působení chladu na konkrétních místech, od konců prstů přes krk, hrudník či klouby až třeba po genitálie, ohrozit? A jak se lze bránit? Odpovědi přináší listopadové Velo!

Ochrana hlavy před zraněním cyklistickou přilbou by měla být samozřejmostí. Chlad se nás však pokouší přemluvit k jejímu sundání za účelem zateplení hlavy při zimní jízdě. Trh však nabízí mnoho možností, jak obé skloubit – OCHRANU PŘED ÚRAZEM I NÍZKOU TEPLOTOU. Přinášíme dvanáct tipů, jak na to.

Sezona zanechá šrámy nejen na nás, ale i na kole. Zvláště v případě, že své oře ukládáte k zimnímu spánku, je dobré postarat se o ně, NAJÍT RÁNY A ZAHOJIT JE. Jedině tak vám jaro přinese s lepším počasím i skvělé zážitky z jízdy.

Domácí bikový revír vás provede TRAILY VE SLEPIČÍCH HORÁCH, přes jejich nejvyšší vrcholy Kohout a Slepici, naposledy budete mít možnost setkat se seriálem POVODÍM ČESKÝCH ŘEK NA KOLE – jeho kroniku uzavře ORLICE.

Pokud hledáte inspiraci pro výlety za hranicemi naší republiky, přinášíme vám ji i v listopadu – zkuste, zda i vás, podobně jako autora, tak silně osloví OBLAST LAVARONE v italských Dolomitech. Pokud se prostřednictvím našich stránek rádi podíváte na zajímavá místa, pak je pro vás připravena reportáž z nejdelšího sjezdu na světě – 64 KM DLOUHÁ DEATH ROAD V BOLÍVII!

VYBRANÉ MODELY SÉRIOVÝCH KOL ROČNÍKU 2006 jsme rozdělili po pěti do dvou velmi zajímavých skupin. Uznejte sami – pro první je společným jmenovatelem nová sada Shimano Deore, konkrétně a především pak ŘADÍCÍ A BRZDOVÉ PÁKY DUAL CONTROL (takto vybavené pevné biky v našem testu přijdou na cca 19 000 – 25 000 Kč, těšit se můžete na Author, Demu, Meridu, Scott a Wheeler). Druhou zkouškou prošly CELOODPRUŽENÉ MODELY Z NIŽŠÍ STŘEDNÍ TŘÍDY (cenově cca 38 000 – 50 000 Kč), se zdvihy do 100 mm. Tedy velezajímavá skupina, v níž se střetli následující soupeři: Author, Giant, Kelly´s, Kona a Trek. Doplňme pro úplnost obsazení rubriky Na kost – ta svedla dohromady FS stroje zcela jiné ráže. Na jedné straně SANTA CRUZ HECKLER, svižné enduro, na druhé GIANT FAITH, nekompromisní freeridové náčiní.

Byť počasí ještě umožňuje vyjet a byť se s tím možná vnitřně nechceme smířit, stojíme NA PRAHU NOVÉ SEZONY. Již nyní je dobré přemýšlet o přípravě v té další a rozhodnout se pro OPTIMÁLNÍ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP. Jak na to, radí Libor Matějka hned pěti různým skupinám cyklistů, hobby jezdce toužící udržet si přes zimu fyzičku nevyjímaje.

KDO JE NEJLEPŠÍ BIKERKOU HISTORIE? Vybrali jsme pět vele úspěšných cyklistek a pokusili se vybrat tu nej! Přidejte se k nám.

O dva týdny dříve než obvykle a tedy s předpokladem většího zastoupení předních jezdců se odehrál letošní SVĚTOVÝ ŠAMPIONÁT SILNIČÁŘŮ. Rozhodujícím faktorem účasti však nebyl termín respektive příznivé klimatické podmínky dané dějištěm v Madridu, nýbrž charakter mistrovského okruhu. Možná až zbytečně však specialisté na těžké jednorázovky, jako třeba premiant seriálu Pro Tour Danilo Di Luca, složili zbraně. Pozorovatelé tentokrát neodvedli nejlepší práci. Tenhle okruh rozhodně nebyl postaven na míru pro pravověrné spurtéry, jak troubili do světa.

HERASŮV ZÁZRAK ZÁŘÍ. Co se dá za pět týdnů stihnout provést se sportovní formou cyklisty? Nic zásadního, potvrdí odborníci. Ale s jezdcovou psychikou se mohou udát divy. A nebo jinak. Může pravidelně na začátku září excelovat závodník, který se na konci července rok co rok dává dohromady po těžkém knokautu? Může. Řeč je o Robertu Herasovi. Čtyřiadvacátého července coby počáteční spolufavorit dokončil v troskách Tour de France na 45. místě, aby osmnáctého září triumfoval v etapách Kolem Španělska. Už počtvrté. K rekordnímu zápisu využil symbolickou kulisu – jubilejní 60. ročník závodu Vuelta a Espana.

Menu