VELO: 2/2004

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 22.01.2004

Popis

OCHUTNÁVKA Z VELA 02/02:

Aktuální počasí asi netřeba příliš rozmazávat. Přívaly sněhu vystřídá obleva, pak to vše přimrzne a znovu sníh. Když už člověk má radost, že bílá pokrývka trochu slehla a dá se vyjet, první návštěva terénu ho vrátí do reality – tam, kde ledové se táhnou koleje, nemá bikování na růžích ustláno. Když už se nedá vyjet, co takhle si aspoň počíst a třeba se nechat inspirovat pro dny pro kolo moudřejší? NOVÉ VELO s pořadovým číslem 02/02 na vás čeká! Co v něm najdete?

Co se děje venku, to laboratorní vybavení příliš nezajímá. Ještě že tak, protože jsme na přesné měřící přístroje vpustili na 40 MODELŮ ŘÍDÍTEK. Silniční, MTB, rovné i vlaštovky, karbonové i hliníkové, oversize i klasického průměru. MĚŘENA BYLA TUHOST, ale nešlo o poměření mezi značkami, jako o zjištění toho, zda je oversize průměr opravdu takovým přínosem, jak ovlivní tuhost různé materiály, co přinese vyšší nebo naopak nižší investice do řídítek. Porovnáváno tak bylo pouze mezi 4 značkami, ovšem v jejich plném sortimentu. Některé výsledky byly překvapivé! A je vlastně maximální tuhost řídítek výhrou?

Exkluzivní rubrika o exkluzivních kolech, to je PRVNÍ TŘÍDOU. A tentokrát s dodatkem all inclusive! Přinášíme vám test silničního šperku JMÉNEM PINARELLO DOGMA! Spojení magneziového rámu s karbonovou zadní vestavbou, vybavení Pinarello/Campagnolo Record a výsledná cena 259 000 Kč dává tušit nebeský nástroj!

Aby počtení ve stylu high society nebylo málo, otestovali jsme pro vás DVĚ SILNIČNÍ TOP SADY největších konkurentů, Shimana a Campagnola. Zatímco Dura Ace byla kompletně přepracovaná, u Campagnola Record se změnilo málo, spíše se dolaďovalo. Jak si stojí tyto sady v přímé konfrontaci?

V PRÁCI A PŘITOM NA KOLE! Z nezasvěceného pohledu vypadá tahle kombinace nesmírně lákavě. Ale co na to právě ti, kterých se to týká – kurýři. Jeden z nich, kterého jsme zneužili “jen” na pro pořízení náladové ilustrační fotografie, odpověděl na dotaz, jestli vyjede na kole i mimo práci, jasně – blázníš, mám toho za celý den dost! Jak to vypadá v jiných zemích i u nás v jiných případech?

NOVÉ ZÁKONY nejen o ochraně přírody PRONÁSLEDUJÍ čím dál častěji CYKLISTY po celém světě. Únorové Velo přináší malý zelený pel mel z celého světa, malé nahlédnutí mezi paragrafy, které se zanedlouho mohou dotknout i našich oblíbených cest a stezek.

Řádění paní Zimy se dotklo i testů v tomto čísle – zatímco hardtaily se společným jmenovatelem uzavírací vidlice za dostupnou cenu v základní výbavě se podařilo odjezdit ještě včas a za rozumných podmínek, s druhou skupinou jsme již takové štěstí neměli a museli jsme ji odložit do dalšího čísla. Jízda po vrstvě změklého sněhu by totiž výsledky testu celoodpružených kol značně ovlivnila. Takto se v případě velkého redakčního testu můžete těšit na povedené HT MTB STŘEDNÍ TŘÍDY S UZAVÍRACÍ VIDLICÍ v cenové hladině 20 000-30 000 Kč.

Pozůstatkem v našem rukávu z návštěvy Milána (reportáže Colnago a EICMA) byla reportáž z výrobních hal firmy DEDACCIAI, dodavatele špičkových trubek pro rámy předních značek a také výrobce vlastního programu komponentů jako řídítka, sedlovky či představce. Právě nyní přišel její čas.

Český trh zaznamenal tři NOVÉ VIDEO PŘÍRŮSTKY – dva z domácích luhů (Author a Michal Maroši) doplňuje v pořadí již sedmý díl North Shore. Poté, co se všechny podrobily několikeré projekci, přišel čas oznámit: “…and the winner is…”.

Ať je zima nebo mráz – CESTOPISNÉ RUBRIKY ani v tomto čase nepřeruší svou sérii. Vyrazit se sice nedá hned po přečtení řádků o zajímavých místech, ale až budete plánovat své letní výlety, třeba zařadíte RÝCHORSKÝ domácí bikový revír nebo sjezd řeky SVITAVY.

Rubrika Na kost se opět zakousla mimo celá kola, tentokráte do nových hydraulických kotoučových brzd – na jedné misce vah Avid Juicy, na druhé Shimano XT.

Test fullů, který nám znemožnilo počasí, byl nahrazen tématem s podobnou náplní – VŠE O jednotlivých SYSTÉMECH PRUŽENÍ, od jednočepu přes novinky po čtyřramenný závěs, porovnání, výhody, nevýhody, zkušenosti z testování či budoucnost.

Samostatným tématem jsou v únoru NOHY – právě ony přenášejí námi vynaloženou sílu do pedálů. Pokud se jim dostatečně nevěnujete, nemusíte jen ztratit na výkonu, ale také si říci o nepříjemné problémy. Řeč nebude o celých nohách z tradičního pohledu masáží či cvičení, ale o chodidlech a obuvi, o péči o ně, o předcházení zdravotním obtížím.

Poměrně velký prostor má v únorovém vydání Vela také BIKROS, jeho MINULOST, SOUČASNOST i pohled do BUDOUCNOSTI. Bikros je naším veleúspěšným sportem, evropské i světové šampionáty jsou pro Čechy medailovou sklizní. Ale nejen to – právě přes bikros se ke kolu dostane spousta mladých cyklistů, právě tato disciplína pak dala základy mnoha úspěšným cyklistům, a to jak bikerům, tak silničářům či cyklokrosařům. Naši exkurzi si tedy jistě zaslouží!

ŠKATULATA, ŠKATULATA, hejbejte se! Před novou sezonou profesionálních cyklistů stačí jen oprášit tuhle omílanou, ale výstižnou formulku. Přesuny mezi týmy, noví sponzoři, soupiska nejlepších týmů, top ten nejzajímavějších přestupů, materiální vybavení předních stájí. Přesně tenhle zajímavý a informacemi nabitý pel mel přináší sportovní část Vela.

Menu